Maximaal halve dag naar school Vertel Kees exact wat je gaat doen De zorg voor een huisgenoot met een ernstige beperking is slopend. Daarom zijn er logeerhuizen. Mantelzorgers zijn al jaren enthousiast, maar het voortbestaan ervan staat onder druk. 10 VERDIEPING Luna(9) Kees (12) MANTELZORG Luna van Asch speelt met haar moe der ïoëlle het spel Wie is het? Bijna wint de 9-jarige Luna, maar in haar enthousiasme heeft ze iets te snel een schuifje weggedrukt. Ze vraagt of ze een plakje cake mag en legt haar knuffels nog eens keurig op een rij. Zo zal het op veel plaatsen in Nederland gaan, laat op de vrijdagmiddag. Kinderen uit school, weekend in aantocht, een spelletje, wat extra aandacht. Toch is het tafereel van Luna en Joëlle verre van gemiddeld. Ze bevinden zich in het Kinderhotel van het Dr. Leo Kan- nerhuis op het terrein van Neerbosch in Nijmegen. Het Kinderhotel, een logeer huis, biedt opvang in weekeindes en tij dens schoolvakanties aan autistische kin deren. Afhankelijk van de indicatie kun nen kinderen of jongeren hier een of twee weekenden per maand logeren. Op vrijdagmiddag worden ze gebracht, op zondagmiddag zit het er weer op. Moe der Joëlle laat Luna straks over aan de zorg van de medewerkers van het Kinder hotel, om zelf terug te gaan naar IJzendoorn bij Tiel, waar ze met haar man de hengstenhouderij Van Aschberg bestiert. Luna is autistisch en heeft een laag IQ. Ze heeft een sociaal-emotionele leeftijd van een kind van 5. Joëlle: „Luna vraagt veel aandacht, thuis en op school. Ze heeft haar buien vol emotie en agressie. Ze kan niet langer dan een halve schooldag in de klas zit ten, en dat is dan ook nog eens een school voor speciaal onderwijs, met vijf klasgenootjes. De school is een half uur van huis. We brengen en halen haar. We hebben er de handen vol aan. Toen ze vo rig jaar 's nachts slaapproblemen kreeg met paniekaanvallen, is ons geadviseerd haar zo nu en dan hier te laten logeren. Stoom afblazen is echt nodig." Dat kunnen Joëlle en haar man terwijl Luna verblijft in het Kinderhotel, dat deel uitmaakt van een landelijk gelegen complex van vijf logeerhuizen, voor jeugdigen met een autistische stoornis in allerlei leeftijdscategorieën. Kees heeft gebak bij zich, want dit weekend is hij voor het laatst in het Kinderhotel. Kees is 12 jaar en al vanaf zijn 4e bezoekt hij het Kinderho- tel. Hij is toe aan een oudere leeftijds groep binnen de logeerhuizen van Neer bosch. Een keer per maand komen zijn ouders Geza en Dianne Kolkman uit Apeldoorn hem brengen. Dat is goed voor de ouders, maar ook voor de zusjes van Kees en zijn eveneens autistische broer. Dianne: „Als Kees hier is, is er rust in huis. Dan durven we te genieten. Dat was er vroeger nooit bij. Uitrusten was al les wat je deed, we hadden dan geen puf meer voor andere dingen. We hadden het zonder logeerhuis zeker niet volge houden. Want Kees heeft heel heftige pe riodes meegemaakt. Hij had 24 uur aan dacht nodig. Het is ongelofelijk wat dat van een gezin vraagt." Kees is iemand die je precies moet vertellen wat je gaat doen, en die er dan ook steevast op re kent dat het zo gebeurt. Zeg je dat je mor gen met hem naar de markt gaat, dan zal dat ook gebeuren, ook al regent het pij penstelen. Moeder Dianne vertelt over een uitstapje dat ze ooit met Kees heeft gemaakt. „Bij ons achter rijdt een stoomtrein. Die gaat naar Dieren. Vandaar kun je met de boot naar Zutphen en weer met een trein te rug naar Apeldoorn. Ik had Kees wel vijf keer verteld over dit uitstapje. Toen we in Dieren op de boot stapten, betrok zijn gezicht. Hij heeft verder de hele dag niets meer gezegd. En de dagen erna ook niet. Ik kon hem niet bereiken. Wat was er toch aan de hand? Twee weken later stonden we bij de overweg toen de stoomtrein voorbijkwam. 'Daarmee zijn we naar Dieren geweest, Kees, weet je nog?' Hij werd boos. 'Er waren helemaal geen dieren', zei hij, 'het was heel anders dan je had verteld.' Toen pas besefte ik dat ik een inschattingsfout had gemaakt en dat Kees hevig teleurgesteld, zelfs ver ontwaardigd was, omdat niet was vol daan aan dat strikte verwachtingspa troon, waar een autist zo aan vasthoudt." rust te gunnen Het Kinderhotel van het Dr. Leo Kannerhuis. Het logeerhuis biedt opvang aan autistische kinderen in weekeindes en tijdens schoolvakanties. Het meisje met de roze broek is Luna. foto's Flip Franssen/HH door Paulus Smits Logeren om thuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10