Ook dienstplicht voor Gebouwen storten in 8 BUITENLAND Een jaar na de uitverkiezing van paus Franciscus is er veel lof, maar ook kritiek op de stilte rond het seksueel misbruik. EXPLOSIE waarmee hij alle mogelijke hervor mingen bespreekt. Voor de kerk is dat een absolute noviteit, en voor Franciscus een manier om obsta kels te kunnen omzeilen in de cu rie. Het geeft aan dat hij niet mikt op een paar cosmetische aanpassin gen, maar een permanente hervpr- ming wil. En dat zet in reactionai re gelederen veel kwaad bloed. De meeste resultaten zijn op finan cieel terrein. De Vaticaanse Bank is grondig schoongespoeld. Er zijn akkoorden gesloten met ande re landen om onderzoek naar fi nanciële delicten te vergemakkelij ken. Een nieuw 'ministerie' gaat over alle aankopen en aanbeste dingen - een bron van corruptie - van het Vaticaan. Bergoglio was overactief, maar op het gebied van seksueel misbruik is het opvallend stil gebleven. Amerikaanse activisten, maar ook Francesco Zanardi, die als kind werd misbruikt en nu de nog goeddeels gesloten Italiaanse beer put probeert te openen, oordelen keihard. „Bergoglio schermt crimi nelen af op dezelfde manier als zijn voorgangers", zei Zanardi. Vorige week leek de paus een oude reflex te vertonen toen hij in een interview zei dat geen en kele instantie zoveel heeft gedaan tegen misbruik als de kerk, en dat het niet terecht is dat ze als enige zo veel kritiek blijft oogsten. Het valt op dat tussen alle perso nen die Franciscus heeft omarmd, tot nu geen slachtoffers waren. Hij heeft misbruikers weggehaald van hun plek, maar niet actief sa mengewerkt met justitie. En al he lemaal niet om de verantwoorde lijkheid van superieuren bloot te leggen. Ook de commissie die voor eens en altijd schoon schip dient te maken, is nog steeds niet geïnstalleerd. Is er sprake van on achtzaamheid ingegeven door de talloze andere zaken die Bergog lio overhoop heeft gehaald, of steekt er meer achter? Zit er bij voorbeeld 'oud zeer' in Argenti nië, waar nog heel weinig aan de oppervlakte is gekomen? Alleen de paus, met zijn frankheid, kan daar antwoord op geven. ROME - Nee, Jorge Mario Bergoglio houdt niet van herdenken, dus ook niet het vieren van zijn eigen uitverkiezing tot paus Franciscus, vandaag precies een jaar geleden. Hij is niet eens thuis. Met kardina len en bisschoppen die in de cu rie werken, zit hij een week lang in een plaatsje buiten Rome voor spirituele oefeningen in de aan loop naar Pasen. Het past helemaal in de stijl van Franciscus waarover de wereld al een jaar praat. Voor de liefheb bers: de paus reed niet in een li mousine, maar gewoon mee in een busje met alle anderen, die op het hart gedrukt kregen straks zelf de rekening van het hotel te betalen. Eenvoud en soberheid, net als warmte en enthousiasme, waren de meest in het oog sprin gende kenmerken van één jaar Franciscus. Voor het grote pu bliek, maar ook voor de kerk zelf. De man wil geen kerkprins zijn, maar een herder. Geen paus, maar de bisschop van Rome tussen de andere bisschoppen. Hij wil geen eenrichtingsverkeer, maar overleg om elkaar en de wereld van nu be ter te begrijpen. De grootste breuk met het verleden is dat Ber goglio aan een kerk werkt die niet langer een soort religieus Ro meins Rijk is, scherp gestructu reerd en gecentraliseerd, met aan de top een curie en daarboven een onfeilbare paus. Twijfel is toe gestaan, want zoals de paus zegt: 'ik ben ook een zondaar', en 'wie ben ik om te oordelen over een homo die God zoekt'. De tijd van de onwrikbare waarheden en de kruistochten zijn voorbij, niet om dat de doctrines zijn veranderd, maar omdat Bergoglio een nederi ge kerk wil, die de dialoog aan gaat met iedereen, zeker ook de niet-gelovigen. Een paus die en quêtes stuurt naar alle parochies over de seksuele moraal en ande re wereldse zaken, geeft aan dat op dit gebied 'concessies' moge lijk zijn. Hetzelfde geldt voor de 'studies' en 'discussies met open vizier' over bijvoorbeeld de rol van de vrouw in de kerk. Francis cus weet dat hij weerstand op roept, maar op deze manier zet hij wel een machine in werking, laat gewenning intreden en dwingt hij uiteindelijk tot een openlijke stellingname. Dat alles is revolutionair. In zijn eerste jaar is Bergoglio zeer actief geweest op het gebied van bestuur en fi nanciën. Logisch, gezien alle ge lekte schandalen ('Vatileaks') die het laatste jaar van zijn voorgan ger Benedictus XVI teisterden en zeker ook hebben bijgedragen aan diens onverwachte aftreden. Franciscus heeft een permanent adviesorgaan ingesteld van acht kardinalen uit alle continenten, /- 21-daagse groepsreis SCHATTEN VAN CEYLON, SRI LANKA vanaf 1799 pp Pluspunten van deze reis Mannen en vrouwen moeten in Is raël op 18-jarige leeftijd het leger in, maar ultra-orthodoxe joden hebben altijd vrijstelling gekre gen. Zij hoefden de dienstplicht niet te vervullen omdat ze hun le ven wijden aan de bestudering van de Thora. Ultra-orthodoxe jo den maken ongeveer 10 procent uit van de bevolking. De vrijstel ling van deze groep sinds 1948, het geboortejaar van de staat Is raël, heeft in de samenleving voor veel discussie gezorgd. Kritiek van seculiere joden is er ook op de toelagen die de uftra-ortho- doxen van de staat krijgen. De streng-religieuzen worden dan ook door veel Israëliërs als uitvre ters beschouwd omdat ze niet zouden willen werken. Dienstplicht voor een deel van de ultra-orthodoxen was lange tijd politiek niet haalbaar omdat reli gieuze partijen deel uitmaakten van de regering. Er kwam een om slag in de zomer van 2011 toen dui zenden Israëliërs de straat opgin gen om te protesteren tegen de hoge kosten van levensonder- Kerkrevolutie met een schaduw NEW YORK - Twee gebouwen in New York zijn gisteren ingestort na een ex plosie, waarschijnlijk door een gaslek. Er vielen ten minste twee doden, zes tien mensen raakten gewond, van wie vier ernstig. Een onbekend aantal mensen wordt vermist. Het gaat om panden aan Park Avenue in East Har- ACHTERGROND PAUS FRANCISCUS door onze correspondent Eelco van der Linden Paus Franciscus heeft in zijn eerste jaar veel lof gekregen, foto HH Natuur, cultuur én strand Bezoek aan de culturele driehoek Barbecue bereid door lokale vissers INCLUSIEF: vluchten met Emirates, overnachtingen, welkomst diner, barbecue-avond met live muziek bereid door lokale vissers, bootsafari, jeepsafari, bezoek theeplantages en theefabriek, bezoek aan lokale familie in traditioneel dorp en Nederlandssprekende reisleiding. U reist per comfortabele airconditioned (mini)bus en verblijft in comfortabele hotels o.b.v. halfpension. Excl. Calamiteitenfonds: 2,50 p.b., reserveringskosten: 25 p.b., reis- annuleringsverzekering, visum 53 p.p. Ter plaatse: optionele excursies, entreegelden circa 105 p.p., fooien, overige maaltijden en persoonlijke uitgaven. Meer informatie en direct reserveren zie WWW. FOX.nl of bel 0252 - 66 00 00 Kijk op FOX.nl voor verkopende reisbureaus en gratis brochure door onze redactie buitenland JERUZALEM - Ook ultra-orthodoxe joden moeten het Israëlische leger in. De Knesset, het 120 leden tel lende parlement, heeft gisteren met 65 stemmen voor en 1 tegen het wetsvoorstel aangenomen dat de dienstplicht regelt. Religieuze oppositiepartijen boycotten de stemming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8