OPEN DAG A Hulp voor pabostudent Park voor die te slecht rekent Zweethandjes aan het stuur en toch slagen MARCEL VAN SILFHOUT 6 BINNENLAND Zorg Welzijn in beeld kijkoperatie, .cheren en steunkousen a.nd oen Ga aart @ett1 Bussemaker zei dat gisteren in een debat in de Tweede Kamer. Ze kondigde aan het maximale te zullen doen om afgestudeerden in het mbo te steunen. Ze waar schuwt wel dat die studenten het dan ook in het eerste jaar pabo waar moeten maken, anders is het alsnog einde verhaal. Eerder stelde de Vereniging Hoge scholen dat mbo-studenten moe ten worden gescreend voor toela ting op de pabo. Nu is hun niveau vaak zo laag en kost het bijspijke ren zoveel tijd, dat het ten koste gaat van de onderwijskwaliteit. Bussemaker erkent de problemen maar wil voorkomen dat het hbo vaker mbo-studenten af gaat wij zen en het mbo vervolgens vm- bo-studenten. Het niveau over de hele linie moet omhoog, vindt ze. Dat geldt in elk geval voor taal en rekenen, maar ook voor aardrijks kunde, geschiedenis en natuur en techniek. Dat moet er voor zorgen dat studenten beter voorbereid aan hun hbo-opleiding beginnen. Het idee achter de aanleg van het park was om minder bedeelde Amsterdammers een plek te bie den vol groen en frisse lucht. „Om ze met een ander soort we reld in contact te brengen dan de vochtige huizen waarin ze woon den", vertelt voormalig opzichter Daan Aeijelts. „En om te ontspan nen, een woord dat in die tijd nog 9=0 Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) kwam giste ren met de cijfers naar buiten. Van de automobilisten-in-spe die het faalangstexamen deden, slaag de ruim 6o procent bij de eerste poging. Van de 'gewone' afrijders was dat 50 procent. Een echte verklaring voor het ho gere slagingspercentage is niet te geven, anders dan dat bange kan didaten bij dit examen gewoon be ter uit de verf komen, zegt Wim ten Buren van het CBR. Want ook al zijn de exameneisen pre cies hetzelfde, het faalangstexa men ziet er anders uit dan het ge wone afrijden. Zo duurt het 25 mi nuten langer. Ook zijn de exami natoren speciaal opgeleid om ex treem zenuwachtige kandidaten op hun gemak te stellen. En breekt halverwege het examen het zweet je ineens uit, dan kun je een time-out aanvragen. De au to wordt dan even aan de kant ge zet. Op die manier afrijden heeft dus succes, maar het is wel bijna 47 eu ro duurder dan het reguliere exa men. Gewoon afrijden kost 94,25 euro, het faalangstexamen komt op 141 euro. Ondanks de kosten wordt de methode steeds popu lairder. Deden in 2012 nog onge veer 8.500 mensen het faalangst examen, in 2013 was dat al verdub beld naar 17.000. De stijging komt vooral doordat rijscholen steeds beter op de hoog te zijn van de mogelijkheid om het speciale examen te doen. In structeurs stellen het vaker aan hun extreem zenuwachtige leer- lingen voor, en daar wordt dus dankbaar gebruik van gemaakt. Dat roept de vraag op: als de me thode zo succesvol is, waarom gaat die dan niet gelden voor alle kandidaten? „Het faalangstexa men heeft voor normale afrijders geen toegevoegde waarde", meent Nathalie Dingeldein van het CBR. Volgens haar slagen de meeste mensen zonder faalangst in twee keer. Ze zijn daarbij wel zenuw achtig, maar hun rij prestaties lij den daar niet onder. Maar wie ex treme zenuwen heeft en faalangst voelt, gaat onderpresteren tijdens een normaal examen. Dingeldein krijgt bijval van Rob van Dijk van de Amsterdamse rij school DenK, die behalve rij-in- structeur ook hypnotherapeut is en veel angstige kandidaten bege leidt. „Het faalangstexamen de standaard maken is niet nodig. Wel zou het gewone examen erop vooruit gaan als alle examinato ren een bijscholing zouden krij gen in hoe ze prettig met mensen omgaan. Dat zou veel zenuwen wegnemen", aldus Van Dijk. In zijn eigen rijschoolpraktijk ziet hij dat mensen de laatste jaren steeds stressvoller zijn geworden voor het rijexamen. De Amster dammer ziet een verband met de sociale media. „Als je vijfhonderd vrienden hebt op Facebook, kij ken er ook vijfhonderd mensen mee als je examen doet. De kans dat je voor die hele vrienden groep voor paal staat als je zakt, zorgt voor veel stress. Dat zag je tien, vijftien jaar geleden niet." Overigens doen meer vrouwen dan mannen het faalangstexa men. Maar dat is niet omdat on der mannen minder faalangst voorkomt. „Mannen houden zich stoer, vrouwen geven eerder toe dat ze extreem zenuwachtig zijn", denkt Wim ten Buren van het CBR. zaterdag 15 maart 2014 10;0016,00 uur ^BioBase in Terneuzen Vlaamse zorg- en welzijnsorganisaties brengen Zeeuws-V.aams«r9orgenweizi.ninbeeIdl V'5S>cu-iöFrrc,~.' 20U4 Zwj Ik WeUij" i« izeeltl Er is vee» te beleven, zoals... «Ml mSSLn de slag met handelingen uit de zorg: alle info op www.zorgenwelzijnlnbeeld.nl DEN HAAG - Mbo-studenten die naar de lerarenopleiding pabo wil len maar onvoldoende scoren op taal en rekenen, krijgen hulp van minister Jet Bussemaker (PvdA, On derwijs). Zij wil hen onder meer een zomerschool bieden. door Judith Katstra AMSTERDAM - Het bekendste park van Nederland jubileert. Het Von delpark is 150 jaar geleden opge richt door een groep vooraanstaan de Amsterdammers. Met twaalf miljoen bezoekers is het park het drukst bezochte stadspark van ons land. In juni is het feest. door Suzanne van Dedem RIJSWIJK - Mensen die afrijden met het zogenoemde faalangstexamen, hebben een grotere kans van sla gen dan kandidaten die het gewo ne rijexamen doen. Het faalangstexamen kost 141 euro en is daarmee bijna 47 euro duurder dan het normale rijexamen. Ruim 60 procent van de kandidaten die het faalangstexamen deden, slaagde de eerste keer. Landbouw heeft de strijd gewonnen van de volksgezondheid, concludeert Marcel van Silfhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6