I I I I Hoteleigenaren in Cadzand-Bad hebben plan voor wellnesspaviljoen Die kwetsbaarheid én kracht is iets magisch Politieke partijen Hulst blijven vasthouden aan openhouden kleine scholen in dorpen. 66 CDA Hulst blijft tegen gedwongen ontpoldering en het waterschap ook 66 24 ZEEUWS-VLAANDEREN GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Twee onthullingen. Eén première. F rw Mercedes-Benz De nieuwe C-Klasse en de nieuwe G Uit de zorg In dat paviljoen komt een well- nessvoorziening met onder meer sauna en whirlpool. Iedere bezoe ker van Cadzand-Bad moet er - te gen betaling - gebruik van kun nen maken. De hotels bieden nu ook al wellnessfaciliteiten aan, maar alleen voor de eigen gasten. In het paviljoen, dat het hele jaar door open moet zijn, komt een multifunctionele ruimte waar cur sussen en workshops in gegeven kunnen worden. Het paviljoen wordt gebouwd in de duinen, na dat die in het kader van kustver- sterking de komende jaren flink verbreed worden. Daarmee wordt de zee nadrukkelijk betrokken in het wellnessconcept voor Cad zand-Bad. Het plan voor het paviljoen is een uitwerking van de plannen die leidden tot de badstatus van Cad- zand. Vooral Duitsers hechten aan die titel. De hotels in Cad zand-Bad hebben er, samen met de gemeente Sluis, de afgelopen jaren flink aan getrokken om het predikaat binnen te slepen. „We blijven samenwerken", gaf Peter Faas van hotel Noordzee gisteren aan. „We zijn van plan ons te spe cialiseren en elkaar zo aan te vul len. De één richt zich op gezond eten, een ander op verzorging en een derde op warme baden en re validatie." Er wordt ook nadrukkelijk samen werking gezocht met bedrijven uit de regio. „In de directe omge ving zijn zeker dertig onderne mers op welke manier dan ook be zig met wellness", gaf Tini Maen- hout van de gemeente Sluis aan. HULST - Het 'weglekken' van kin deren uit Zeeuws-Vlaanderen naar Belgische scholen is vooral een geldkwestie. De gemeente Hulst heeft de financiële midde len niet om de uitstroom tegen te houden. Daarom moet het Rijk bijspringen. Dat is het algemeen gevoel van de politieke partijen die in Hulst meedoen aan de gemeenteraads verkiezingen. Want met de onder wijskwaliteit zit het wel goed in de gemeente Hulst, vonden de verschillende partijen tijdens de politieke debatavond van deze krant en Scoop in restaurant Het Bonte Hert. Bij de keuze voor België blijken ouders in de grensstreek voor een belangrijk deel te kijken naar hun portemonnee. Alleen goedkoper maken van kinderopvang in Ne derland kan de uitstroom stop pen. „Misschien dat de krimpgel- den die het Rijk beschikbaar heeft gesteld deze kant uit kun nen komen", opperde Frans de Vries (Progressief Hulst). „Want die blijven nu in Middelburg han gen." De partijen vinden dat er alles aan gedaan moet worden om klei ne scholen te behouden. „Kleine scholen zijn belangrijk voor de leefbaarheid in een dorp", betoog de ïean-Paul Hageman (Alge meen Belang Groot Hulst). Dat de onderwijskwaliteit op kleine scholen minder zou zijn, verwees Frank van Driessche (Groot Hon- tenisse) naar het rijk der fabelen. „Kwaliteit valt of staat met de man of vrouw voor de klas." Hij wees er op dat het Reynaertcolle- ge tot de beste scholen van Neder land behoort. „Dus de basisscho len leveren genoeg kwaliteit af." Volgens Jos van Eek (Algemeen Belang Groot Hulst) zou het mis schien nog gemakkelijker zijn om kleine scholen open te houden als er één onderwijskoepel zou zijn. Nu zijn in Hulst scholengroep Per- specto en Stichting Katholiek On derwijs Hulst actief. Van Dries sche zei niet voor zo'n fusie te zijn. „Ouders moeten een keuze hebben en ook leerkrachten moe ten een keuze hebben uit verschil lende werkgevers." Broederlijk waren alle partijen het er over eens dat Hulst zich moet blijven verzetten tegen ont- poldering van de Hedwigepolder. Hoewel uit de Zeepeil-enquête van Scoop bleek dat een derde van de inwoners vindt dat het ver zet moet worden gestaakt, bleek daar in de zaal niets van. Sommi ge partijen hebben zelfs nog hoop dat de ontpoldering niet door gaat, als er bij een nieuw onder zoek nieuwe feiten aan het licht komen. Kritiek dat het CDA in het waterschap wel akkoord ging met ontpoldering, klopt niet vol gens Denis Steijaert, waterschaps bestuurder en lijstduwer op de CD A-lijst. Of het niet vreemd is Echt acuut of niet, een pa tiënt die op de spoedei sende hulp belandt, er vaart zijn situatie altijd als 'dringend'. Daar moet je als verpleegkundige mee om weten te gaan. Regels, protocollen en routine bieden dan een houvast. Of het nou om een simpel elle- boogbreukje gaat of om een slachtoffer van een auto-ongeluk, die vecht voor zijn leven. Cora Hoffmann (58) spreekt uit ervaring. In 1973 begon ze haar loopbaan in het Julianazieken- huis, in 1990 werd ze hoofdver pleegkundige op de Intensive Ca re en hartbewaking. In 2004 kwam daar de leiding over de spoedeisende hulp bij. Dat zijn twee totaal verschillende werel den, maar toch is er een raakvlak. „Op beide afdelingen kun je te maken krijgen met een ernstig be dreigde werking van vitale orga nen. Verder is bijna alles anders. Op de Intensive Care en soms ook de hartbewaking krijg je vaak de gelegenheid om een band op te bouwen. Ie hoort dan de verha len achter de patiënt. Op de spoedeisende hulp gaat alles snel, meestal ben je dan maar een half uur tot twee uur met een patiënt bezig. Die mix vind ik heerlijk. Ik heb een fantastisch vak, waarin ik mij kan blijven verbazen over het menselijk lichaam. Hoe kwets baar het kan zijn en hoe sterk. Dat is iets magisch." Die magie is ongrijpbaar, maar de mensen van de spoedeisende hulp zetten toch alles op alles om de patiënt direct vanaf het mo ment van opname naar de juiste afdeling te leiden. Eigenlijk be gint dat al bij de oproep van een ambulance. „Vanaf dat moment stromen er gegevens over de toe stand van de patiënt bij ons bin nen, zodat we voorbereid zijn als hij bij ons binnenkomt. Het aan tal mensen dat onaangekondigd bij de spoedeisende hulp aan klopt, is bij ons met zes procent minimaal. In de Randstad ligt dat percentage in sommige ziekenhui zen op wel vijftig procent. Wij gaan hier doorgaans toch, zoals het hoort, eerst naar de huisarts. Onze patiëntenstroom is daar door meteen wel weer ernstiger dan elders, omdat het gros van de patiënten hier 'horizontaal' (op een brancard) binnenkomt. Er is trouwens niets mooiers dan zo'n patiënt later tegen te komen en hem 'verticaal' te spreken." Als we prioriteit aan onderwijs willen geven moeten we ook durven investeren Van Oeveren I Sturm Auto Albert Plesmanweg 2, Goes. Tel. 0113-212730 gedreven als altijd"! Bredaseweg 225-227, Roosendaal. Tel. 0165-557400 Introductie vrijdag 14 zaterdag 15 maart in Goes en Roosendaal. U bent van harte welkom! door Martijn de Koning CADZAND-BAD - Cadzand-Bad mag dan sinds gisteren officieel de 'bad- status' hebben, een openbare well- nessvoorziening ontbreekt nog. Ho teleigenaren uit het kustdorp lance ren daarom een plan voor een bad paviljoen in de duinen. 'Hulp van het Rijk is nodig' door Eugène Verstraeten Cora Hoffmann bij het centrum van de IC; een rij monitoren waar onder meer de hartritmes van patiënten in de gaten worden gehouden. Denis Steijaert (CDA) door Raymond de Frel In deze rubriek belichten we de werknemers en locaties van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen, één van de grootste werkgevers in de regio. Vandaag Cora Hoffmann, hoofd spoedeisende hulp en IC. Jos van Eek (ABGH)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68