'Schaalvergroting nodig voor kleinschaligheid' Eigenaar Hedwige schakelt Brits bureau in Dromen Het gerechtshof Den Bosch is streng. In drie geruchtmakende zaken verwierp het een vonnis van de rechtbank Middelburg. 22 ZEELAND HOGER BEROEP Wat is de leukste baby van 2013? donderdag Droomwerkers. Ik wist van hun bestaan niet af, maar ze zijn er echt. Ja, ik wist na tuurlijk wel dat er zweverige ty pes rondwandelen die ons de be tekenis van onze dromen willen uitleggen, maar dat je er ook je beroep van kunt maken, daar had ik geen weet van. Vaak is de droomwerker een me vrouw die zich niet alleen tegen betaling in uw en mijn dromen wil verdiepen, maar soms ook nog een beetje bijbeunt met klankschalen, tarotkaarten, reïn carnatie, astrologie en wat dies meer zij. Wat doet de droomwerker pre cies? Het antwoord vind ik op de website van Lilaia, centrum voor dromen en welzijn. Ik lees dat je in je eentje (een in dividueel consultje kost 78 per uur, exclusief btw) op zoek kunt gaan naar de diepere betekenis van je droom, dat je dat ook ge zellig met z'n tweetjes kunt doen en dat het zelfs in groeps verband mogelijk is. Ik lees over 'verschillende droomsymbolen', 'een verband tussen de droom en het waak leven' en 'verrassende impulsen aan organisatie- en visieontwik keling'. Ik lees over 'droom-educatie', 'de rijkdom van luisteren naar je dromen' en over de spiegel die de droom de dromer voorhoudt Sja. Hoe ik op de website van Lilaila terechtkwam? Dat kwam door mevrouw Van Dam. Gisteren, aan de ontbijttafel, ver telde ik haar dat ik de laatste tijd zo akelig droom. Ik droom dat ik over straat loop en een diepe put word ingezogen; dat ik op de hie len word gezeten door een roe del hongerige honden met tan den zo scherp als scheermessen; dat ik in een tandartsstoel zit vastgebonden en de tandarts zich met een cirkelzaag voor over buigt; dat ik op een enorme ladder de ramen sta te lappen en kilometers naar beneden duikel. „Je hoort wel eens", zei me vrouw Van Dam bij het aanho ren van zoveel misère, „dat er mensen zijn die de betekenis van dromen kunnen achterha len. Zou je daar niet eens langs gaan?" Grijnzend hapte ik in mijn be schuitje met aardbeienjam: „Dat had je gedroomd." Na een jaar eerste indrukken („en gelukkig ook al tweede en der de") staat het voor commissaris van de koning Han Polman vast: aan schaalvergroting valt in Zee land niet te ontkomen. „Die heb ben we nodig om onze kleinscha ligheid te borgen." Wat gaat dat dan betekenen voor de gemeente Noord-Beveland, de qua inwonertal kleinste van Zee land, was de voor de hand liggen de vraag. Polman prees het ge meentebestuur voor de realis tische zelfbewuste positie die het kiest. „Natuurlijk is Noord-Beve land te klein om alle taken uit te voeren die vandaag de dag op een gemeente afkomen en dat weet het gemeentebestuur ook. Maar toch nodigt het de gemeenteraad van Goes uit om eens te komen kijken hoe de zaken hier op het ei land gaan. Dat vind ik sterk. Uit gaan van je eigen positie en zo de samenwerking zoeken." Polman vond dat het niet aan de provincie is om aan te geven of en hoe de de gemeenten in Zeeland opgeschaald moeten worden. Hij legde er de nadruk op dat de ge meenten dat zelf moeten invul len. „Ik heb gemerkt dat de ge meentebesturen ook de urgentie van samenwerking beginnen te voelen. Wat voor Noord-Beveland geldt, is evenzeer voor de grotere gemeenten in Zeeland van toepas sing: ze zijn te klein om zelfstan dig alle taken uit te voeren die de gemeenten te wachten staan." De commissaris zei dat samenvoe ging van gemeenten niet per se het antwoord hoeft te zijn. „Je zou ook kunnen denken aan gro tere ambtelijke organisaties die door verschillende overheden worden aangestuurd. Tja, dan krijg je weer een discussie over het democratische gehalte van ge meenschappelijke regelingen. Maar we hoeven niet in oude structuren te blijven denken. La ten we eens wat nieuws probe ren. Experimenteren ja. De over heid moet ook innoveren." Over de toekomst van de provin cie Zeeland liet Polman zich heel duidelijk uit. Het herindelingplan van minister Plasterk (Binnen landse Zaken) noemde hij 'een op lossing voor een niet bestaand probleem'. MIDDELBURG - Drie vrijspraken in geruchtmakende strafzaken van de Middelburgse rechtbank zijn door de raadsheren van het ge rechtshof in Den Bosch de afgelo pen tijd omgezet in forse celstraf fen. Het gaat om de zogenoemde MP^-moord in Vlissingen, de gif zaak van Kattend ij ke en de Duit se chirurg die zich in Renesse ver greep aan een jonge landgenote. De uitspraken van het hof zijn met ingehouden gejuich ontvan gen bij het Openbaar Ministerie. Zeker in de laatste twee zaken zet te het in op forse straffen omdat het er absoluut van overtuigd was dat het te maken had met verdach ten die schuldig waren aan een misdrijf. De vrijspraken kwamen dan ook hard aan bij het OM. De Middelburgse rechtbank wil niet inhoudelijk reageren op de beslissingen van het gerechtshof. „Wij leveren geen commentaar op de arresten van het hof', zegt Roos Toering namens de recht bank. Ze gaat ook niet in op de prikkelende vraag of de Bossche vrijspraken te maken hebben met de kwaliteit van de Middelburgse rechters, officieren van justitie of raadslieden. Opmerkelijk genoeg geeft ze wel aan dat de rechtbank niet bijhoudt hoeveel uitspraken in strafzaken in hoger beroep wor den vernietigd. „Want elke straf zaak staat op zichzelf." Tot niet zo lang geleden behandel de het Haagse gerechtshof de ho ger beroepen van Zeeuwse strafza ken. Volgens een officier van justi tie stond dat hof bekend 'als het hof van genade'. Sinds enige tijd dienen de Zeeuw se hoger beroepen bij het hof in Den Bosch. Sommige raadsheren van het Brabantse hof zijn rond uit berucht bij Zeeuwse advoca ten. „Van dik hout zaagt men daar planken", zegt een advocaat die beslist niet wil dat die raadsheren ooit zijn naam vernemen. Maar te gelijkertijd geeft hij aan dat hij nog steeds geen reden ziet om cliënten af te raden om in hoger beroep te gaan. „Want ik maak ook vaak genoeg mee dat een cliënt van mij wordt vrijgespro ken die eerder veroordeeld is door de rechtbank." Een collega denkt daar toch anders over. „Een hoger beroep bij dit hof kan risicovol zijn." Een andere advocaat noemt de drie vrijspraken 'niet echt opval lend'. Volgens haar is er in min stens één van die zaken nog extra onderzoek gedaan. „En dan kan het zo dat er een andere uitspraak komt." Weer een andere advocaat zegt dat er alleen hoger beroep wordt ingesteld als een van de partijen zich niet in het vonnis kan vin den. „Daarom is de kans op een andere uitspraak ook groter." Hij vervolgt dat in het gros van de ge vallen er geen appel wordt inge steld omdat beide partijen van mening zijn dat de Middelburgse PW-Kamerlid Dion Graus (aan vrager van het debat) wil de uit komsten afwachten. Hans Mieras, juridisch adviseur van De Cloedt, wil de naam van het bureau niet noemen. Het heeft verstand van ecologie en opslibbing, aldus Mie ras. „De polder wordt onder wa ter gezet om te zorgen dat laag dy namisch slik ontstaat. Onderzoek heeft laten zien dat het gebied snel opslibt. De gewenste natuur ontstaat dus niet en toch moet er worden ontpolderd. De doelpalen zijn tijdens de wedstrijd verzet." Het onderzoek wordt onderdeel van de procedure die De Cloedt gaat voeren bij de Raad van State, aldus Mieras. Staatssecretaris Dijksma schreef de Kamer giste ren dat de aanwijzing van de Hedwige als Natura 2000-gebied geen beperking heeft voor het be staande gebruik van bewoners en boeren in de polder. rechters het 'goed' hebben ge daan. Officier van justitie Rob Ramme- loo wil wel met naam en toenaam reageren. Om te beginnen geeft hij aan dat het altijd mogelijk is dat in hoger beroep rechters tot een ander oordeel komen. Door het systeem van rechtbanken en gerechtshoven en de mogelijk heid om vervolgens ook nog eens in cassatie te gaan hebben we een goed rechtssysteem, aldus de offi cier. Hij wijst er ook op dat in tal rijke strafzaken in hoger beroep een andere beslissing valt. „De ene keer in het voordeel van het OM, de andere keer in het voor deel van de verdediging. Maar in deze drie gevallen, omdat het van af het begin om geruchtmakende zaken ging, valt het wel op dat er nu wel is veroordeeld." Rammeloo kan zich nog goed her inneren dat de drie vrijspraken in 2011 flink wat reacties veroorzaak ten. Ook deze krant besteedde er toen uitgebreid aandacht aan. Rammeloo: „Het leek of wij bij het OM rare dingen deden." Maar terugblikkend geeft hij ook aan dat de drie zaken zogenaamde kantelzaken waren. „Waarbij het aankomt op overtuiging." En hij verzekert dat bij het OM nooit ge twijfeld is aan de schuld van de Duitse chirurg en de Kattendijkse weduwe. „We hebben een interne reflectie kamer, wij toetsen elkaar. Achter elke grote zaak zit een hele batte rij deskundigen." Rammeloo vertelt dat je bij een strafzaak altijd iets van twijfel hebt. „Want je bent er als officier niet bij geweest. Je moet het van verklaringen, getuigen en tech nisch bewijs hebben. En sommi ge verklaringen zijn tegenstrijdig. Maar het is onze professie om op basis van al die gegevens tot een oordeel te komen. Als je blijft twijfelen, kom je nooit tot een ver oordeling." De PZC brengt de komende maan den de Zeeuwse baby's van 2013 in beeld. Vanaf zaterdag kan ieder een zijn of haar baby die is gebo ren in 2013 op onze website aan melden, met een foto. Alle foto's worden in de krant van zaterdag 19 april gepubliceerd. De baby's kunnen per gemeente worden aangemeld. Vanaf half april kunt u stemmen op de leuk ste baby per gemeente. In mei kan er vervolgens worden ge stemd op de Leukste Baby van Zeeland. Voor de winnaars per ge meente en de Leukste Baby van Zeeland worden prijzen beschik baar gesteld door Van Belle Baby. Uw kindje ook in PZC Baby? Meld hem of haar vanaf zaterdag aan op onze website. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen GEERSDIJK - Het is misschien een beetje voorbarig van een traditie te spreken bij een gebeurtenis die zich eens in de zes jaar voordoet en nu voor de tweede keer plaats heeft. Hoe dan ook, de aanzet is ge leverd. Het Nutsdepartement Noord-Beveland heeft opnieuw de cdk weten te strikken voor een te rugblik op één jaar commissaris schap in Zeeland. Na Karla Peijs zes jaar geleden was gisteravond haar opvolger aan de beurt: de Pol- man-over-een-jaar-Polman-rede. Veroordeeld na vrijspraak door Emile Calon „Laten we eens wat nieuws proberen. Experimenteren ja. De overheid moet ook in noveren." door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Eigenaar Gery de Cloedt van de Hedwigepolder laat een Brits bureau onderzoeken wat voor soort natuur er ontstaat na het onder water zetten van de pol der. Het rapport komt in april en was woensdag reden om het debat in de Tweede Kamer uit te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66