ZEEUWS-VLAAN Pingelen 21 FRFN Vanaf 1 april controles op alcohol in Sluis Aan de natuur moet je continu blijven werken Minder inbraken tijdens carnaval almanak Delta begint experiment in het buitengebied van Hoek als opmaat naar betere dekking in heel Zeeland. Waar wonen cte-kandidaten? j28 en 2 HOEK - Veel internetgebruikers in het buitengebied moeten het nog met een langzame verbinding stel len. Als het aan Delta ligt, komt hier verandering in. Het bedrijf, de eigenaar van internetprovider Zeelandnet, begint in de polders rond Hoek een experiment met draadloos snel internet. De voorbereidingen voor de proef zijn inmiddels begonnen. De ver wachting is dat het experiment over drie maanden van start kan gaan. Delta heeft er twee a drie maanden voor uitgetrokken. Parti culiere internetgebruikers zullen gevraagd worden mee te werken, maar Delta zal ook een aantal ei gen ontvangstlocaties installeren en testen. Met het experiment speelt Delta in op een toenemende vraag naar snelle internetverbindingen. In buitengebieden is het echter (te) kostbaar om vaste aansluitingen te maken. Delta gaat daar overi gens al verder in dan landelijke be drijven. Buiten Zeeland worden al geen vaste aansluitingen meer gemaakt als die per stuk meer dan 1500 euro kosten. Delta heeft de lat bij 5000 euro gelegd, omdat Zeeland dunbevolkt is en een vrij groot buitengebied heeft. In de polders rond Hoek zal geëx perimenteerd worden met draad loos Docsis. Docsis is een tech niek waarmee internet draadloos door de ether wordt getranspor teerd, vergelijkbaar met wifi, maar dan veel krachtiger. De proef moet uitwijzen of deze tech niek goed werkt en vooral ook of die betaalbaar is. Landelijke internetproviders zijn volop bezig het nieuwe 4G mobie le netwerk te installeren. Zeeland is in 2015 aan de beurt. Het is vol gens Delta zeer de vraag of dit nieuwe mobiele netwerk in het Zeeuwse buitengebied voor vol doende dekking zal zorgen. OOSTBURC - De gemeente Sluis gaat vanaf 1 april boetes opleggen aan cafés die jongeren onder de 18 jaar alcohol schenken. Tot die tijd wordt er gewaarschuwd, excessen daargelaten. Het Sluise college schrijft dit aan WD-fractievoor- zitter Stan Lauret. Die had ge vraagd om controles en boetes achterwege te laten, omdat dit in de grensstreek leidt tot een 'vlucht' van jongeren naar België, met alleen maar nog nadeliger ge volgen. B en W wijzen erop dat er welis waar méér West-Zeeuws-Vlamin- gen in België uitgaan, maar dat dit mede te wijten is aan het ver dwijnen van de discotheken in West-Zeeuws-Vlaanderen. De WD'er reageerde dinsdag in een raadscommissie teleurgesteld op de antwoorden. „Iedereen ziet toch dat deze regel hier niet werkt. Sterker nog: die werkt ave rechts. We duwen onze jongeren de grens over." ZUIDOORPE - Het leek commissaris van de koning Han Polman wel een goed idee om over tweehon derd jaar nog eens met de 67 Zeeuws-Vlaamse scholieren af te spreken in natuurgebied De Ratte in Zuiddorpe. Om te zien hoe het gebied, en nog specifieker de iep die hij gisteren plantte, er dan uit ziet. De boom kan immers makke lijk twee eeuwen oud worden. Han Polman zei het natuurlijk met een knipoog, om zijn bood schap te onderstrepen. „Wij zijn afhankelijk van de natuur, maar de natuur ook van ons. Wij moe ten er constant aan blijven wer ken" Polman plantte de boom in het ka der van de Nationale Boomfeest dag met leerlingen van de Anto- niusschool in Axel, Canisius in Zuiddorpe en praktijkschool De Sprong in Terneuzen. Op tal van plaatsen in de regio waren scholie ren gisteren met het planten en THUIS IN SNEEUW www.skidome.nl/ijskarten TERNEUZEN - Het aantal woning inbraken tijdens de carnavalspe riode lag dit jaar in Zeeland en West-Brabant een stuk lager dan vorig jaar. In 2013 deden bewo ners 214 keer aangifte van in braak, dit jaar is tijdens de voor jaarsvakantie 161 keer ingebroken in het politierayon. De politie hoopt dat mensen ook na de va kantieperiode alert blijven en con tact opnemen als er iets verdachts te zien is. Pingelen is volgens recente berichtge ving in deze krant een nieuwe Ne derlandse volkssport geworden. Een interessant spel onder invloed van de aloude wet van vraag en aan bod. In plaats dat de slager of kaas boer zich excuseert met de woorden 'mag het ietsje meer zijn' klinkt in menig winkel de vraag van de klant of het ook ietsje minder kan. Je moet er ook een beetje voor in de wieg gelegd zijn. Niet iedereen kan het of is er bedreven in. Pingelen is ook een liefhebberij die al lang bestaat. Dat blijkt uit de reactie van een lezer, die dertig jaar geleden in een meubelzaak in Vlis- singen een 'luie stoel' wilde aan schaffen, wat in hedendaagse ter men een relax fauteuil wordt ge noemd. „Kan er nog wat vanaf V', wilde de klant van de verkoper weten. „Jazeker", reageerde die mededeel zaam. „Het prijskaartje." O V, DONDERDAG 13 maart 2014 Proef met draadloos internet door Harmen van der Werf snoeien van bomen bezig. Han Polman plantte samen met leerlingen uit Axel, Zuiddorpe en Terneuzen een iep. foto Mark Neelemans IJSKARTEN, HET MEEST ORIGINELE UITJE OP ECHT IJS! Rucphen Terneuzen Samenwerkingspartner van: G*Ku HE Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65