'Voor een tientje ben je weer helemaal aangekleed' Hinder voor verkeer vanaf A58 Tholen betaalt mee aan naar Middelburg en Nieuwland reductie varkensstank 26 BEVELANDEN en THOLEN Goese lijsttrekkers met elkaar en publiek in discussie over omvangrijke thema's in theater De Mythe. GOES - Discussiëren over onder werpen waarvan eigenlijk nie mand de gevolgen nog goed kan overzien is best lastig. Toch leidde het lijsttrekkersdebat van de FNV in De Mythe in Goes gisteravond bij vlagen tot aardige debatten, mede doordat het publiek zich er mee mocht bemoeien. Want het ging wel over belangrij ke thema's, namelijk jeugdzorg, AWBZ en de Participatiewet die naar gemeenten worden overgehe veld. Het publiek dat was komen opdraven - De Mythe was slechts voor een kwart gevuld - was dui delijk bij die onderwerpen betrok ken en stelde gerichte vragen aan de lijsttrekkers, niet zelden aan de hand van praktijkvoorbeelden. Zo maakt een chronisch zieke vrouw zich grote zorgen hoe zij het straks moet rooien zonder net werk, terwijl dat wel van haar wordt verwacht. Iedereen had een rode en een groene kaart gekregen en alvorens de lijsttrekkers (SGP-CU was af wezig vanwege dankdag gisteren) op stellingen mochten reageren, mocht het publiek een groene (eens) of rode (oneens) kaart trek ken. Op de stelling 'het is niet raar dat bijstandsgerechtigden een tegenprestatie moeten leve ren' werden overwegend groene kaarten de lucht ingestoken. GroenLinks-lijsttrekker Carel Bruring noemde het juist een heel slecht idee. „Ze moeten ge woon zo snel mogelijk weer aan werk zien te komen." Jo-Annes de Bat (CDA) vond juist dat er met een tegenprestatie niets mis is. „Maar het moet nog uitkristalli seren hoe dat uitpakt", nuanceer de hij. Dick van der Velde (VVD) zei eveneens het geen probleem te vinden, mits die tegenprestatie betaald werk niet verdringt en het naar vermogen van de bij standsgerechtigde in kwestie ge beurt. Verdringing was een ander onder werp dat tot discussie leidde tij dens het FNV-debat. Een vrijwilli ger op een buurtbus laten rijden is verdringing van beroepschauf feurs, legde debatleider Pim Smit de politici voor. Daar was Floor van Lamoen (SP) het roerend mee eens. Sterker, bezuinigen en vervolgens vrijwilligers het weg- bezuinigde werk laten doen is ook verdringing, zei hij. „Dus de SP heeft liever geen voorzienin gen dan verdringing?" wierp Ca rel Bruring (GL) hem voor de voe ten. „Als er vrijwilligers worden ingezet wel ja", antwoordde Van Lamoen. „Dus de SP wil dat we veel meer belasting gaan beta len", concludeerde Dick van der Velde (WD). Wiert Omta (PvdA) stelde dat moet worden geaccepteerd dat werk verandert. „We moeten voorkomen dat op een elektrische trein nog steeds stokers meerij den", beeldspraakte hij. Hij gaf de buslijn van Oud-Sabbinge naar Goes, die is omgevormd tot een buurtbus met vrijwillige chauf feurs, als voorbeeld. „De bus met een beroepschauffeur vervoerde lucht, de buurtbus vervoert ook lucht." Jan Schuurman-Hess uit Kats, be gaan met het lot van kleine scho len en aanwezig in de zaal, zei met één vorm van verdringing goed te zullen kunnen leven, na melijk die van managers. Als voor beeld noemde hij de interim-di recteur van scholenkoepel Nobe- go die volgens hem 25.000 euro per maand verdient. De 'koffiehoek' is onderdeel van de nieuwe kringloopwinkel aan de Burgemeester Jansenstraat. De ze winkel met een breed assorti ment aan dames en- herenkle ding (een euro voor ieder kleding stuk) en vele andere artikelen is een nieuwe activiteit van patiën tenbelangenvereniging Psyiënt. De winkel wordt gerund door zes vrijwilligers. Wil Korstanje, Cor- ry den Dekker en Jan Schipper vormen het bestuur. „De koffiehoek is met name be doeld om vereenzaming onder ouderen tegen te gaan. Veel men sen maken daar gebruik van. De koffie is gratis", zegt Wil. „En het bezoek aan onze kringloopwinkel gaat gestaag omhoog. Iedere week wordt het drukker." Directeur Adri Walhout van Psyiënt noemt Wil Korstanje een op en top kringloopmens. „Ik moet haar nog afremmen. Anders hou ik geen mensen meer over voor de andere werkzaamheden van Psyiënt zoals de werkzaamhe den in de boomgaarden." Walhout had niet verwacht dat de kringloopwinkel zo'n vlucht zou nemen. „We zouden dit voor jaar eigenlijk heel simpel begin nen als een soort verlengstuk van de tweejaarlijkse kledingbeurs van Emergis. De kleding voor de ze beurs wordt twee keer per jaar opgehaald in Kapelle. Een deel van de overgebleven kleding ging naar ons; de rest naar de kleding- bank. De mensen van de kleding- bank vroegen ons of we niet alles wilden hebben. Nadat er ook nog eens een heleboel kleding van de zolder van ons leerwerkbedrijf af kwam, hadden we praktisch een loods vol." Een timmerman van Psyiënt maakte vervolgens de kledingrek ken en toen konden Wil Korstan je en de andere vrijwilligers aan de slag. Het resultaat is rekken vol heren-, dames- en kinderkleding. In een kast aan de zijkant staat ook wat elektronica. Ook zijn meubels en accessoires te vinden. „De bedoeling is dat ook de elek- tronica-afdeling wordt uitgebreid. Zo komt er bijvoorbeeld een rep- air-café om defecte apparatuur te repareren." De kleding die wordt aangeboden, moet schoon en heel zijn. „De meeste kleding krijgen we in zakken aangeboden. We zoeken uit wat goed genoeg is om in de rekken te hangen", zegt Kor stanje. De officiële opening van de kring loopwinkel is zaterdag 19 april tij dens de Lentedag. Tot en met 11 april kan het ver keer op deze rotonde alleen recht door van Middelburg richting Vlissingen-Oost/Terneuzen en omgekeerd. Het verkeer kan niet richting Goes en Nieuw- en Sint Joosland. Ook de afslag vanuit de richting Vlissingen is afgesloten. Nieuw- en Sint Joosland is alleen bereikbaar via de afslag Arnemui- den. Het verkeer vanuit Middel burg richting Goes wordt omge leid via de N57 en via de N254 (Vlissingen-Oost). Verkeer van Vlissingen naar Middelburg wordt omgeleid via de Nieuwe Vlissingseweg. De omleiding van uit Vlissingen richting Terneuzen loopt langs Ritthem. Een aantal nachten is de rotonde geheel afge sloten. De eerste keer in de nacht van komende maandag op dins dag. De rotonde wordt een turboroton de. Dat is een rotonde met twee rijstroken die gescheiden worden door een opstaand randje. Dit moet de overzichtelijkheid en de verkeersveiligheid ten goede ko men. De noordelijke rotonde zal ook zo worden ingericht, maar nog niet duidelijk is wanneer dit precies zal gebeuren. De geurcirkel van de varkenshou derij belemmert de komst van nieuwe bedrijven en woning bouw in Tholen-stad. Om vesti ging van een bedrijf dat agrovezel- platen produceert op het bedrij venterrein Welgelegen II mogelijk te maken, moest de gemeente eind vorig jaar nog een speciale geurverordening opstellen. Tholen is al langer in overleg met Rijnen om tot een structurele op lossing te komen om de geur te verminderen. Volgens de gemeen te bevinden onderzoeken zich een in een eindstadium. Oplossin gen lopen uiteen van speciale fil ters tot bedrijfsverplaatsing. De gemeente Tholen wil ook fi nancieel bijdragen aan een oplos sing. De overeenkomst dat beide partijen er over een half jaar uit moeten zijn, is er vooral op ver zoek van Rijnen gekomen. FNV-debat lastig maar levendig door Luc Oggel door Frank van Cooten 'S-GRAVENPOLDER - Wil Korstanje heet een aantal oudere dorpsbewo ners van 's-Gravenpolder welkom. Ze komen even koffie drinken. Corry den Dekker, Jan Schipper en Wil Korstanje (vlnr) vormen het bestuur van de kringloopwinkel in 's-Gravenpol der. foto Mechteld Jansen MIDDELBURG - Het verkeer in en om Middelburg moet vanaf maan dag rekening houden met omleidin gen en verkeershinder. Dat houdt verband met werkzaamheden aan de zuidelijke rotonde in de Schroe- weg bij de afrit Middelburg-cen trum. Gezien vanaf Middelburg is dat de laatste rotonde. De provincie laat een roton de in Middelburg bij de A58 inrichten als zogeheten su perrotonde. Q www.zeeland.nl/n254rotonde door Joeri Wisse THOLEN - Binnen nu en een half jaar ligt er een plan waarmee de varkenslucht rond varkenshouderij Britt in Oud-Vossemeer wordt te ruggedrongen. Die afspraak heb ben CDA-wethouder Kees van Dis en Bert Rijnen, eigenaar van het be drijf aan de Groeneweg, gisteren vastgelegd in een overeenkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62