66 28 ZEELAND GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Het lukt politieke partijen lang niet altijd om mensen uit alle kernen van de gemeente op de kandidatenlijst te krijgen. Vooral lokale partijen rekruteren, al dan niet noodgedwongen, uit een beperkt aantal plaatsen. WAAR WONEN DE KANDIDATEN? Je zoekt toch vooral mensen met wie je door één deur kunt Het is niet eenvoudig om zo'n lijst vol te krijgen Nog geen negen procent van de inwoners van de gemeente Goes woont in Kloetinge. Toch staan er bij de eerste zes CDA- kandidaten voor de ko mende gemeenteraads verkiezingen vier mensen uit Kloetinge. Sterker nog: de vier - onder wie lijsttrekker Jo-Annes de Bat - wonen op een steen worp afstand van elkaar. Iedere Zeeuw die woensdag 19 maart zijn stem wil uitbrengen, kan dat doen op een kandidaat uit de eigen woonplaats. Maar of dat ook iemand is van de gewenste politie ke partij, is maar de vraag. Het is lang niet alle partijen gelukt de kandidaten evenre dig over de kernen te verdelen - als ze daar al naar hebben gestreefd. Dat blijkt uit een inventarisatie van alle kandidatenlijsten die in de dertien Zeeuw se gemeenten zijn ingediend. Het gaat om 108 lijsten met in totaal 1756 mensen. De kandidaten zijn geregistreerd op basis van hun officiële woonplaats, waarbij buurt schappen maar ook minidorpen en -steden zoals Oud-Sabbinge, Anna Jacobapolder en Sint Anna ter Muiden onder een grotere kern worden geschaard. In elke officiële woonplaats is ten minste één kandidaat te vinden. Wie het aantal kandidaten per woonplaats afzet tegen het aantal inwoners, ziet waar de animo om po litiek actief te zijn groot is en waar juist minder. Plaatsen met opvallend veel politie ke aspiraties zijn onder meer Zonnemaire, Sint-Maartensdijk, Hansweert, Waarde, Nisse, Oost-Souburg, Biervliet, Zuiddorpe, Zaamslag en Kloosterzande. Relatief wei nig kandidaten komen uit bijvoorbeeld Brouwershaven, Colijnsplaat, 's-Heer Arendskerke, 's-Gravenpolder, Biezelinge, Yerseke, Rilland, Breskens, Terneuzen, Graauw en Clinge. Op partij niveau zijn de verschillen nog veel groter. Een paar voorbeelden: Groot Hontenisse haalt een groot deel van haar uit Kloosterzande en Vo- waarde, PvdA- GroenLinks in Veere is opvallend goed verte genwoordigd in West kapelle en Koudeker ke, de dertien kandi daten van de SP in de gemeente Goes (zeven kernen) komen allemaal uit Goes zelf, de helft van de CDA-kandidaten in Kapelle komt uit Wemeldinge, OPA Terneuzen concentreert zich in Sas van Gent en Sluiskil, de bescheiden kern Hansweert is hofleverancier bij PvdA en Leefbaar Reimerswaal en Eede (Sluis, 871 zielen) telt vier kandidaten namens Nieuw Gemeentebelang. In een aantal gevallen is het goed verklaar baar dat verhoudingsgewijs veel kandida ten namens een partij uit één woonplaats komen, zoals bij de Partij Souburg-Rit- them. De achterban van de SGP concen treert zich duidelijk zichtbaar in plaatsen zoals Arnemuiden, Bruinisse, Oosterland, Nieuwerkerk, Zaamslag, Waarde, 's-Graven polder, Nieuwdorp en Stavenisse. „Toeval", noemt Jo-Annes de Bat het feit dat hij samen met drie buurtgenoten hoog op de Goese CD A-lijst staan. „Je begint met kwaliteit en vervolgens zorg je voor va riatie in leeftijd en afwisseling tussen man en vrouw. Wij kijken ook naar de verhou ding tussen katholiek en protestants-chris telijk. Toen we dat allemaal gedaan hadden zagen we ook dat toevallig veel mensen uit dezelfde wijk komen." „Je zoekt toch vooral mensen met wie je door één deur kunt", zegt Mark Faasse, lijst trekker van Partij Betrokken Noord-Beve land, waar vijf van de acht aspirant-raadsle den uit Kamperland komen. „We hebben wel kandidaten uit de andere plaatsen ge zocht, maar diverse mensen hebben nee ge zegd. Het is niet zo eenvoudig om zo'n lijst vol te krijgen." Elf van de dertien kandidaten voor Alge meen Belang Tholen komen uit Sint-Maar tensdijk of Sint-Annaland. „We hadden graag meer mensen uit andere kernen ge had", zegt lijstaanvoerder Han van 't Hof. „We hebben er daar veel energie in gesto ken, maar het is lastig om mensen te vin den die op de lijst willen." De SP in Sluis heeft al haar 78 leden ge vraagd of ze zich verkiesbaar wilden stel len. Van hen zeiden er vijftien ja, van wie zes uit Breskens. „We hadden het liefst mensen gehad uit alle kernen, maar veruit de meeste kandidaten komen uit Breskens, jammer genoeg", zegt lijsttrekker Rudy Eversdijk. Toch vreest hij niet dat andere kernen daardoor onderbelicht blijven „We hebben overal leden, dus we weten toch wel wat er daar speelt." Op Schouwen-Duiveland heeft de WD vier mensen uit Burgh-Haamstede bij de eerste zes staan. „We kijken eerst naar kwa liteit en pas bij een ex aequo naar de woon plaats", licht voorzitter Wim Jumelet toe. Hij acht woonplaats van ondergeschikt be lang. „We gaan regelmatig op bezoek in de kernen, waardoor je als fractie toch aan je informatie komt. Bovendien: een raadslid dient op hoofdlijnen te besturen en niet op stoeptegelniveau." plaatsnaam SLUIS .^i Kandidaten raad vaak uit zelfde plaats door Rolf Bosboom Mark Faasse, lijsttrekker Partij Betrokken Noord-Beveland Voor de gemeenteraadsverkiezingen op 19 maart hebben 1756 Zeeuwen zich kandidaat gesteld, verdeeld over de der tien gemeenten. Deze kaart laat zien waar de kandidaten wonen. Door het aantal kandidaten af te zetten tegen het aantal inwoners, wordt zichtbaar welke dorpen en steden relatief veel kandidaten tellen en waar men juist opvallend weinig politiek actiefis. De kandidaten zijn geregistreerd op basis van hun officiële woonplaatsen, zoals die met de invoering van de postcode (1978) zijn vastgelegd. Zo wordt bijvoor beeld Kleverskerke bij Arnemuiden gerekend en hoort Oud-Sabbinge bij Wolp- haartsdijk. Kandidaten die buiten de gemeente wonen zijn niet weergegeven. aantal kandidaten per woonkern aantal kandidaten op basis van aantal inwoners Woonkernen met - naar verhouding - aan- I zienlijk minder kandidaten dan op basis van aantal inwoners mag worden verwacht Woonkernen met - naar verhouding - aan- zienlijk meer kandidaten dan op basis van aantal inwoners mag worden verwacht Oostkapelle 012 Domburg 8 Serooskerke 0 Westkapelle 13 AagtekerkeQ7 Grijpskerke07 Meliskerke07 Zouteiande \Biggekerke05 Koudekerke 017 Breskens f7129 Groede07 Nieuwvliet 3 Cadzand ^^5 Retranchement Q|2 Sluis 01 5 Zuidzande O 4 Schoondijke0 Oostburg (02 9 Waterlandkerkje 0 3 Aardenburg015 Sint Kruis02

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58