'Geen geld om inboedel weer terug te krijgen' Geldkwestie dreigt aanleg rondweg Scharendijke met jaar te vertragen Tijdelijke opgang Twee onthullingen. Eén première. 24 SCHOUWEN-DUIVELAND GETIJDENCENTRALE Ondernemers wordt gevraagd mee te denken bij de ontwikkeling van de getijdencentrale. „Mijn inboedel is opgeslagen na dat mijn huis is ontruimd via Zeeuwland", zegt de voormalig in woner van Oosterland. „Ik moet voor eind maart de opslag betalen en anders ben ik het kwijt." Ro binson probeert na de vrijspraak zijn leven weer op de rit te krij gen. Hij staat inmiddels ingeschre ven in de gemeente Vlissingen en woont tijdelijk in het Witte Huis. Zijn aanvraag voor een uitkering is net ingediend en hij verwacht dat er nog wel een paar weken overheen gaan voor hij daadwer kelijk geld krijgt. „Maar dan is het te laat om mijn inboedel nog te rug te krijgen en dan heb ik hele maal niets meer. Alle spullen en persoonlijke dingen zijn dan weg." Robinson woonde in een huurwoning in Oosterland. Hij werd twee maal opgepakt op ver denking van brandstichting en zat maanden in voorarrest. Half fe bruari werd hij door de rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Vanaf dat moment stond hij op straat. Hij had hulp verwacht, ook van de gemeente Schouwen-Dui- veland, maar die kwam niet. „Dat dat allemaal kan in Nederland", zegt hij. Niet dat hij terug wil keren naar Schouwen-Duiveland. Hij zoekt nu een huisje ergens in Brabant. Dat zal niet lukken zolang hij geen uitkering heeft. Zonder geld geen huis. „Want je moet altijd huur vooruit betalen. Maar ik heb al wel een mooi huisje gezien voor weinig geld", zegt hij. Woningbouwvereniging Zeeuw- land laat weten dat de inboedel van Robinson, die indertijd is weggehaald door de woningbouw vereniging, inderdaad nog steeds is opgeslagen. Om privacyrede- nen wil directeur Antöine de Ceuster verder niet in gaan op de situatie. DIJKVERSTERKING OUDDORP - Samso is een eilandje in Midden-Jutland, Denemarken. Met zo'n vierduizend inwoners. Het verdient zijn geld door ener gie te leveren aan het vasteland. Samso zou als inspiratiebron voor Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee moeten dienen. Tenminste, als het aan Ben Spie ring ligt. Hij is manager van het projectteam Getijdencentrale Brouwersdam en haalde het Samso-ideaal gisteravond aan tij dens een bijeenkomst van onder nemers en andere betrokkenen met betrekking tot de ontwikke ling van de centrale. „Het is de grootste co2-neutrale gemeen schap ter wereld. Ze doen het met wind en met zon maar hebben niet zo'n dam als hier. Dat moet toch te overtreffen zijn?" Natuurlijk had hij liefst zelf die vraag met 'ja' beantwoord. Maar of dat gaat gebeuren en vooral hoe, is nog ver, heel ver van duide lijk. Niet raar, want het project be vindt zich nog in de verkennende fase. Zelfs de locatie ligt nog niet vast, al neigt het plan naar een va riant op de noordelijke helft van de dam - dus in de richting van Ouddorp. Het streven is in ieder geval dat Koning Willem-Alexan der de centrale in 2020 in gebruik kan stellen. Een kleine honderd betrokkenen waren aanwezig in het Zeil- en Surfcentrum op de Brouwersdam. Hun werd vooral gevraagd mee te denken: participeren. Een mode woord volgens Spiering, maar „het zou arrogant zijn om te den ken dat alleen overheden met ideetjes kunnen komen. Je kan niet als een soort bulldozer door gaan. Je moet je openstellen voor andere maatschappelijke doelen. We zijn in een nieuwe fase: die van de netwerksamenleving. Dat betekent dat iedereen mee kan doen om invloed uit te oefenen op een zo goed mogelijke oplos sing. Wij proberen in dit proces al le creativiteit te mobiliseren en te benutten. Soms lijkt het - doordat we plaatjes gebruiken en er een ar tist impression is - dat we al we ten wat we gaan doen. Ik kan één ding vertellen: de getijdencentra le zoals die op de artist impres sion staat, wordt in ieder geval niet zo." Zo beschreef Wouter Groenen van het projectteam dat er drie be oogde locaties zijn voor de centra le die variëren in lengte: 200,600 en 800 meter. Daarbij kan er geko zen worden voor zogeheten bulbturbines ('waarbij het water dwars door de caissons gaat') of de variant waarbij een hevel over de dam wordt gelegd. Een ding ligt al wél vast: "„De centrale moet in ieder geval afsluitbaar zijn want het is en blijft een wa terkering." Mooi, die artist impression. Maar zo wordt de getijdencentrale in ieder geval niet De centrale moet in ieder geval afsluitbaar zijn want het is en blijft een waterkering De nieuwe C-Klasse en de nieuwe GL De provincie Zeeland heeft de ge meente Schouwen-Duiveland een ultimatum gesteld. Voor eind maart moet de overeenkomst over de verdeling van de meerkos ten en beheer en onderhoud gete kend zijn. Het college van B en W verwacht er echter niet voor die tijd uit te komen. Dat blijkt uit de antwoorden op schriftelijke vra gen van het CDA. De rondweg Scharendijke (ook derde fase recreatieverdeelweg ge noemd) moet het doorgaande ver keer uit de kern Scharendijke ha len. De provincie Zeeland is na een langdurige discussie over vele varianten akkoord gegaan met de door de gemeenteraad gewenste variant, maar heeft wel aangege ven maximaal 2,6 miljoen euro be schikbaar te hebben. De meerkos ten en het beheer en onderhoud wil de provincie Zeeland (eige naar van de weg) niet voor haar re kening nemen. Zij legt die bal neer bij de gemeente en/of Water schap Scheldestromen. De onder handelingen hierover lopen nog, laat het college van B en W we ten. „Maar we gaan er wel van uit dat er een oplossing komt", zegt wethouder Wim Stouten. Het raadsbesluit over de rondweg dateert van eind 2011. Daarna zijn de gesprekken over de uitvoering opgestart. Het college zegt pas sinds half februari te weten dat de provincie Zeeland een ultima tum heeft gesteld. „Toen kwam in eens die brief', zegt Stouten. door Melita Lanting VLISSINGEN - Het is een heel lastige situatie waar de 39-jarige Gary Ro binson in terecht is gekomen na zijn vrijspraak door de rechtbank. Geen huis meer, geen uitkering en geen geld om zijn opgeslagen in boedel weer in zijn bezit te krijgen. „Zonder geld en zonder toe komst", zegt hij zelf. Brouwersdam moet Deens Samso achterna door Michiel Bouwman OUWERKERK - Het werk voor de dijkversterking tussen Viane en het gemaal Ouwerkerk is in volle gang. Bij het gemaal Duiveland wordt een tijdelijke dijk- opgang gemaakt en ertegenover komt een keerlus voor het werkverkeer. De schelpenstrandjes zijn tot 1 juli afgesloten. Fietsers moeten omrijden. Wande laars worden omgeleid als dat voor de veiligheid nodig is. foto Dirk-Jan Gjeltema Ben Spiering Wouter Groenen door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Het zal er om span nen of de rondweg Scharendijke in 2015 kan worden aangelegd. Het is een kwestie van geld. De vraag is wie opdraait voor de eventuele meerkosten en het beheer en on derhoud. Is er voor 31 maart geen overeenstemming, dan zal de aan leg waarschijnlijk met een jaar ver traagd worden. Introductie vrijdag 14 zaterdag 15 maart in Goes en Roosendaal. U bent van harte welkom! Van Oeveren I Sturm Auto Albert Plesmanweg 2, Goes. Tel. 0113-212730 gedteven ais altijd] Bredaseweg 225-227, Roosendaal. Tel. 0165-557400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54