UIT 9 -n w Nico Out Waar de meesters van weleer zich in een naturalistisch idi oom zo overtuigend mogelijk verhalen vertellen, zoekt een ei gentijdse kwartet kunstenaars het in abstractie en weglaten. Wat is het de laatste vier eeuwen snel ge gaan. Wij zijn nog de zelfde mensen met verlangen naar liefde en geluk, maar de we reld waarin wij leven heeft een totaal andere aanblik gekregen. En de manier waarop wij ons bestaan vorm geven verschilt hemelsbreed met die uit Rembrandts tijd. De kunst die Dick de Bruijn en Frans Laurentius in Middelburg tonen illustreert dat helder. Aan de ene kant is er een schitterende verzameling gra fiek te zien met achttien prenten uit de 17e tot en met de 19e eeuw. Aan de andere kant recent werk van vier kunstenaars, die allen op zoek zijn naar essentie. Die tegenstelling is er, maar ik kan met bei de benaderingen uitstekend overweg, om dat ze vanuit hun eigenheid kwaliteit en in tensiteit bezitten. Vakmanschap is een van de sterke kanten van zowel het oude als het recente werk. Ik heb het over het vermogen om materiaal en techniek in balans te brengen met vorm, beeld en betekenis. Zodat de preten ties die in het werk besloten liggen wor den waargemaakt. In de oude kunst ging het sinds de renaissance om de perfecte combinatie tussen naturalisme en idee. Tegelijkertijd hadden kunstenaar en koper oog voor de eigen, abstracte kwaliteiten van het beeld. In de grafiek hebben we het dan over lijnvoering, toon, handschrift en beeldtaal. De eigentijdse kunst heeft een breder repertoire. In het werk van Henric Borsten draait het om vlakverdeling en is handschrift niet aan de orde. In het werk van Caroline van der Vegt zijn vorm en handschrift juist heel persoonlijk. Binnen elk van deze benaderingen is er sprake van hoge kwaliteit door de balans tussen de on derdelen. De grafiek ontwikkelde zich van manieris me - knappe gekunstelde vormen - via ba rok - tegenstellingen in beweging - naar ro mantiek -i oog voor de kracht van de na tuur. Ik noem de knappe ingekleurde ets/gravure van Bernard Picart uit begin 18e eeuw, naar een mythologisch tafereel van Le Brun, betrokken bij bouw en aankle ding van paleis Versailles. Ik zag een ver stild strandtafereeltje met een paar vissers boten van Robert Dixon uit 1810. In diezelf de tijd trok Johan Christian Reinhart rich ting Italië en bracht hij wat hij onderweg zag - grootse natuur en nietige mens- in zijn atelier uiterst gedetailleerd in beeld. En dan is er natuurlijk Rembrandt, zelf in zijn tijd wereldberoemd én bekend met al le grote meesters. En toch, en misschien juist daardoor, koos hij een eigen weg, waarin hij zich op het wezen richtte van het verhaal en daarin soms gedurfde keu zes maakte. De unieke balans tussen tonen en weglaten, komt in een prent als 'De Ver loren Zoon' prachtig tot uiting. Zoveel in- tensiteit op een klein stukje papier - zo'n prent is niet groter dan een A6-je - is een ervaring! Bij Borsten zie je een persoonlijke verwer king van de abstractie die Malevich en Mondriaan de wereld brachten. Tien inkjet prints met steeds twee rechthoekige vor men zijn de opbrengst van een zoektocht naar balans en verstilling. Daartussen dan de ritmische composities van Johan van Oord en Guido Lippens. Het gaat toch al tijd om hetzelfde. Als kunstenaar sta je stil bij het wonder van de werkelijkheid, zoek je naar de betekenis en giet dat in een vorm die past bij wie je bent en waar je staat. Kunst is zowel inspiratie als metafoor voor het leven van alledag. Vroeger en nu. DONDERDAG 13 MAART 2014 Via kunst wordt het uitzicht teruggegeven William Verstraeten ontwierp een reusachtige koepel waarin de bezoe ker op een spiegel loopt waarin een luchtfoto van Manhattan met de Twin Towers wordt gereflecteerd. Zo geeft hij via de kunst het uitzicht te rug dat door geweld verdween. Tege lijkertijd loopt ook nog de lichtinstal latie Squidsoup. T/m 30/3 Willem3, Oranjestraat 4, Vlissingen. Do. t/m zo. 13.00 -17.00 uur. Opening 15/3 17.00 uur De levenslustige bustes van Kiki Dijkstra Kiki Dijkstra begon als keramiste, is vervolgens in textiel gaan werken. Haar werk bestaat vaak uit bustes van keramiek waaraan de textiel op een natuurlijke manier is toegevoegd. Ver der nog 'Vrouwen dubbel'Werk op prentbriefkaart formaat' en portret ten en zeegezichten van Helene Draa- ijers en Robert de Man. T/m 10/4. Galerie de Ouverture. Bou levard de Wielingen 64, Cadzand Bad. Do. t/m zo. 14.00 -18.00 uur Jong veelzijdig talent in Kunstuitleen Goes Wout Kole is een jonge Zeeuwse kun stenaar uit Wemeldinge, ooit lid van G2A. Hij is veelzijdig. Hij fotografeert en schildert in een licht gestileerde, naturalistische stijl, maar combineert dat soms met abstracte elementen. Hij maakt portretten en zeegezich ten. Kole maakt gratis portret voor winnaar loterij: www.kunstingoes.nl T/m 12/4. Kunstuitleen, Westwal 45, Goes. Wo. t/m vr. 13.00 - 17.00 uur. Za. en 1 e zo. v/d mnd. 12.00 -16.00 Levenslange liefde voor landschap Adri Geelhoed schildert in een onmis kenbare eigen stijl Zeeuwse land schappen. Onlangs schilderde hij pa noramische composities die de uitge strektheid van de Zeeuws-Vlaamse polders oproepen. Geelhoed toont ook papiercollages, abstracte, collage achtige acrylschilderijen. T/m 25/4. Kunstuitleen, Bellamystraat 26a, Terneuzen. Di. t/m vr. 13.00 -17.00 uur; za. 10.00 -14.00 uur. Opening 14/3 16.30 uur Drie pioniers van de moderne beeldhouwkunst Museum Boijmans Van Beuningen presenteert veertig sculpturen van Constantin Brancusi (1876-1957), Medardo Rosso (1858-1928) en Man Ray (1890-1976). Alledrie maakten zij in hun werk op vernieuwende wij ze gebruik van fotografie. Er zijn zes tig foto's te zien die zij van hun sculp turen maakten. T/m 11/5. Museum Boijmans Van Beu ningen, Museumpark 18-20, Rotter dam. Di. t/m zo. 11.00 - 17.00 uur De verloren zoon, ets van Rembrandt Serie Dichotomie van Henric Borsten Eenheid in oude en nieuwe kunst Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft. in T/m 30/3. 'Het Beste uit Twee Werelden', Singelstraat 13, Middelburg. Vr. t/m zo. 12.00 - 17.00 uur. Kunst handel Laurentius toont een selectie grafiek van Oude Meesters met Rembrandt-etsen. Dick de Bruijn presenteert recent werk van Henric Borsten, Guido Lippens, Johan van Oord en Caroline van der Vegt. Ü2€IC; V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49