8 UIT Het Parsifal-verhaal gaat over het zoeken naar de graal, symbool voor onder meer verlossing van lij den en zingeving. Daarmee krijgt de opera Parsifal iets verhevens en bezorgt hij kippenvelmomenten. Ik heb zojuist het 'Vorspiel' van het eerste bedrijf opgezet. Meer dan twaalf minuten traag meanderen door de muzikale thema's van Wag ners 'Parsifal'. Met kippenvelmomen ten, dat weet ik nu al. Ik, die eigen lijk niets moet hebben van opera (en misschien ook niet van Wagner). Dat 'Parsi fal' aan dat oordeel is ontsnapt, is een ver haal op zichzelf, te lang voor deze kolom men. Heeft veel met sentiment te maken. Sentimenten, zelfs. Ik ben ook maar een mens van smaken. Dat perkt je in, en daar om ben ik juist heel blij, dat er op al mijn smaken altijd toch minstens één uitzonde ring bestaat. Net als die topkok, die af en toe een één-euro-ontbijtje gaat doen bij de Hema (echt gebeurd). Het 'Parsifal'-verhaal gaat over het zoeken ,naar de graal, symbool voor verlossing van lijden, symbool ook voor zingeving, voor ultieme (levens)doelen zelfs. Daarmee krijgt deze opera iets zeer verhevens. En daarom heeft hij veel bewonderaars (en ook verguizers, misschien wel even veel). Vanwege het verlossingsthema wordt het zal waarschijnlijk teleurgesteld worden. Wie hartstochtelijk alleen van toneel houdt, is misschien ook niet te overtuigen. Toch wil ik voor beide groepen een plei dooi houden om deze productie van NT- Gent tóch aan te durven. Onder het motto, dat dit misschien die éne uitzondering op üw smaakpalet kan worden. NTGent is geen operahuis, maar een ge woon toneelgezelschap. Maar wel eentje dat regelmatig veel muziek (en beeldend) in zijn voorstellingen stopt. Muziektheater heet dat dan, en zo heeft NTGent een paar jaar geleden een optimisme-trilogie opge zet. Na 'Aida' en 'Candide' in eerdere sei zoenen wordt de trilogie nu afgesloten met 'Parsifal'. En waar eerder ook de pastiche en de persiflage gezocht werden, mag je van de laatste in de reeks ook verwachten dat er 'aanpassingen' zijn gebeurd. Die zijn misschien ook wel praktisch (dat scheelt een koor en een orkest), maar die zijn dan wel bedoeld als een uitdaging. Voor spe lers, én voor het publiek. De muziek uitgekleed ('een uitgepuurde 'Parsifal'-verhaal traditioneel aan de paas tijd en/of de vastentijd gekoppeld. Vorig jaar was er rond die tijd in Antwerpen en Gent een 'Parsifal' te zien (regie van Tatja- na Gürbaca) die nadien internationaal is uitverkoren tot beste opera van het jaar. Dit jaar kunt u terecht bij het Nationalthea- ter München of bij de Wiener Staatsoper. Om maar te zeggen, dat u best blij mag zijn dat u om de twee a drie jaar zo dicht bij huis terechtkunt. Lange inleiding om aan te kondigen dat er dit jaar opnieuw een 'Parsifal' in Gent te zien is. Maar dan niet de klassieke opera. Wie het liever bij de originele opera houdt, Wagner zonder orkestratie - de acteurs zin gen als het ware de violen'), het libretto overboord: geen Kundry, geen Anfortas, zelfs geen Parsifal. In plaats daarvan de va der, moeder, dochter, een zorger, een jon gen, het meisje, het vergeten, de muziek, het blinde meisje. Levensecht, allegorisch en symbolisch door elkaar. Toch blijven thema's overeind. Aan andere wordt getwij feld (bestaat er nog een messias?). Maar het is zeker niet de bedoeling om een anti-'Par- sifal' te maken. De première is op dit moment van schrij ven nog maar net achter de rug, en daar was ik niet bij. Als u dit leest, heb ik de voorstelling al wel gezien, en misschien zal ik er volgende keer op terugkomen, blij of gefrustreerd. Maar ik denk oprecht dat in Gent iets integers wordt geprobeerd, iets dat heftig zou kunnen ontroeren of per plex zou kunnen verrassen. En als u daar dan niets van wist? Willem Nijssen Vier jonge Zeeuwse acts treden aan in RegioRuis De strijd om een finaleplaats in de bandcompetitie RegioRuis is nog vol op bezig. Tijdens de derde voorronde treden aan: de Walcherse metalband Decency Defiled (foto), de Schouwse poprockband Main4, powerrockband The Shore Cries Attic uit Walcheren en de Middelburger Willy the Poet met poërische hiphop. De special act komt dit keer van rocktrio Monsun. Acteur Judah kruipt in de huid van gelijknamige apostel 'De Dag van Herstel' is de titel van een gospelvoorstelling van de uit Suri name afkomstige 'Judah'. Hij wil als de apostel Judah een verklaring ge ven waarom 'de wereld is zoals hij nu is'. De voorstelling omvat zang, dans, drama, theater, cabaret en dat alles is overgoten met een Bijbels sausje. Het gaat om de tegenstelling van de inspiratiebronnen Babyion en Sion. Paul Armfield geeft exclusief concert in Middelburg Met zijn deelname aan het veel ge prezen album Home Again van Mi chael Kiwanuka kreeg zanger/gitarist Paul Armfield internationale bekend heid. Inmiddels heeft hij een flinke staat van dienst opgebouwd. Normali ter toert deze muzikale Brit voorna melijk door Duitsland en het Vere nigd Koninkrijk. Met zijn album Up Here doet hij nu even Zeeland aan. Voorstelling voor wie wel of niet tegen zijn verlies kan Theatergroep Nochem van Luyn maakt vrolijke voorstellingen over se rieuze onderwerpen met wisselende acteurs en regisseurs. 'Win' is een kin dervoorstelling (8+) voor iedereen die wil weten of hij tegen zijn verlies kan. Het verhaal speelt zich af in een gezellige buurt. Gezellig totdat de wedstrijd 'Beste Kind van de Buurt' wordt uitgeschreven. Vrijdag 14 maart, Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Vrijdag 14 maart, Brogum Pop Cultu- ra, Zierikzee, 20.30 uur Zaterdag 15 maart, De Mythe, Goes, 20.00 uur Dinsdag 18 maart, Café Ut Babbelaer- tje, Middelburg, 21.00 uur Woensdag 19 maart, 't Spiegelthea- ter, Middelburg, 14.00 uur Achter het muziekduo Vonder en Bloom gaan de namen Nina Ebben hout (piano) en Caroline Ouwendijk (gitaar) schuil. Ze leerden elkaar ken nen in de tram op weg naar een mu- ziekwedstijd, besloten samen te gaan spelen en met hun tot huiskamer om gebouwde bus het hele land te door kruisen. Hun eerste cd Simple Peace of Mind staat vol gevoelige liedjes. Parsifal is dé uitzondering Muziekduo Vonder en Bloom raakt gevoelige snaren Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het ^Zeeuwse podiumaanbod. Parsifal levert in handen van NTGent bijzonder muziektheater op. foto Phile Deprez Parsifal, van NTGent, tot en met 29 maart in de schouwburg van Gent (St Baafsplein).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48