Hartenstraat overtuigt niet, maar charmeert wel UIT 7 Brullende motoren van racemonsters in boeiende Need for speed Het is echt niet zo dat iede re debuterende regisseur een 'Citizen Kane' hoeft af te leveren, of daar zelfs maar naar moet streven. Maar in haar speel filmdebuut 'Hartenstraat' heeft Sanne Vogel de lat wel erg laag ge legd. De romantische komedie over een warmbloedige alleen staande vader die gekoppeld moet worden aan zijn koelkastkoude nieuwe buurvrouw gaat geen en kel genrecliché uit de weg. Met na me een montage waarin hoofdper soon Daan (Marwan Kanzari) aan het daten slaat met een paar da mes die hij via internet heeft ont moet, doet in opzet en uitvoering sleets aan. De scène wordt op het nippertje gered door Georgina Verbaan, die alles uit de kast trekt om een hilarisch gestoorde aan bidder van Daan neer te zetten. Daarbij vergeleken blijven buurt genoten Egbert Jan Weeber, Jan Kooijman en Tygo Gernandt wel erg steken in het karikaturale. De centrale romance tussen de idea listische delicatessenverkoper Daan en het pretentieuze mode- tiepje Katje (Bracha van Does- burgh) loopt intussen spaak op de ongeloofwaardige transformatie die Van Doesburgh moet doorma- ken. Het script overtuigt allesbe halve, maar Vogel weet wel te charmeren met haar schets van de Amsterdamse Negen Straatjes, waar de Hartenstaat deel van is. Dat het laatste deel uit de 'Fast fu- rious'-reeks is opgeschort als ge volg van de dood van hoofdrolspe ler Paul Walker, geeft de gelijksoortige nieuwkomer 'Need for speed' een gunstige startpositie. Dat klinkt cru, maar nu 'Fast furious' nummer zeven pas in 2015 in de bioscopen komt, creëert dat ruimte voor het concurrerende straatracefestijn 'Need for speed'. 'Need for speed' kan prima op eigen benen staan en heeft al een vaste schare fans, die sinds de jaren negentig het computerspel in veel varianten heeft kun nen spelen. De gameverfilming ademt god zijdank de enerverende sfeer van de game en voert de geliefde Lamborghini's, Mus tangs en McLarens met brullende motoren op. Fans moeten het zonder een controller doen, maar de adrenaline blijft op niveau met de racemonsters, ruige locaties, hoge snelheden en de subjectieve camerastand punten zoals die ook in de game zo tref fend zijn. Met veel vanuit de auto gescho ten shots blijft het gevoel van interactie en snelheid. En ook het element van de plot seling opduikende politie is intact geble ven. Een straatrace met drie exclusieve Koenigseggs is de catharsis van 'Need for speed'. Drie coureurs proberen het asfalt te bedwingen. Tobey 'Need for speed' is het sterkst in de actiescènes. De goed getime de en gevarieerde races worden nergens eentonig. 'Fast furious' mag goed in de achteruitkijkspiegel kijken. re taartjes van de plaatselijke bakker. De droge humor heeft vaak een zwart randje; Ander son mag dan weigeren om vol wassen te worden, aan romanti sering doet hij niet. Een hoofdrol is weggelegd voor Ralph Fiennes als Gustave, de legendarische conciërge van het Grand Budapest Hotel die een speciaal talent voor het be vredigen van rijke oude dames heeft. Eén van hen, met flair ge speeld door Tilda Swinton, schenkt hem een kostbaar schil derij, tot ongenoegen van haar zoon. Dat is het begin van tur bulente verwikkelingen met in grijpende gevolgen voor de in middels van moord beschuldig de Gustave. Gelukkig staat de nieuwe liftboy aan zijn kant. Anderson liet zich onder meer inspireren door het werk van de Oostenrijkse schrijver Ste fan Zweig (1881-1942). Maar met evenveel recht kun je stel len dat hij zich ontpopt als een volgeling van de eerste film-to venaar Georges Méliès. Terwijl de glorieuze interieurs soms aan het werk van Stanley Ku brick doen denken. DONDERDAG 13 MAART 2014 door Fritz de Jong Hartenstraat. Regie: Sanne Vogel, met: Marwan Kanzari, Bracha van Doesburgh, Nadja Koetje. Te zien in Goes, Vlissingen en Terneuzen. door Ruben van Eijl Need for speed, regie: Scott Waugh, met Aaron Paul, Dominic Cooper, Imogen Poots. Te zien in Vlissingen, Goes en Terneuzen. onschuld The Grand Budapest Hotel'. Regie: Wes Anderson, met: Ralph Fien nes, Tony Revolori, Tilda Swinton, Bill Murray. Te zien in Antwerpen. Sanne Vogel (midden) maakt haar speelfilmdebuut in Hartenstraat, foto DPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47