X Beoordeling 4 UIT Paella, gouden restje KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven We weten dat kliekjes en restjesmaaltijden heel lekker kunnen zijn. Maar ze hebben nou niet bepaald de status van cu linair hoogstandje. Toch is dat niet terecht. Veel wereldberoem de gerechten zijn ooit ontstaan uit creatieve restverwerking. Neem bijvoorbeeld de Italiaanse ravioli, Argentijnse empanadas, Engelse Shepherd's pie of de gou den Spaanse paella. Paella? Jazeker, deze Spaanse culi naire troost is ooit ontstaan als kliekjesgerecht. De naam komt mogelijk zelfs van het Moors/Arabische woord voor rest je: baqiyah. Aan de Moorse hoven in Andalusië werden in de mid deleeuwen dagelijks overvloe dige banketten aangericht, als blijk van status en macht. Resten vlees, vis en kip gingen naar de straatarme stadsbewoners aan de andere kant van de paleismuur. Eten weggooien was vanuit het Mohammedaanse geloof van de kaliefs namelijk een zonde die, koste wat het kost, vermeden moest worden. De bevolking van Cordoba, Ron- da en Granada vulde de restjes slim aan met ingrediënten die ter plekke ruim voorhanden waren, zoals rondkorrelige rijst, wilde kruiden, schaal- en schelpdieren, konijnen en slakken. Ze kookten er voedzame maaltijden van in platte ijzeren pannen boven sim pele houtvuurtjes. Geen pro bleem als de onderkant een beet je aanbakte, dat was alleen maar lekker. Zo ontstond die wereldbe roemde paella. Een mooi verhaal, een deel ervan zal ongetwijfeld waar zijn. Er is een andere theo rie die zegt dat die typische plat te pan, in het Valenciaans patella genoemd, de naamgever is van de paella. Zeer aannemelijk, want de Romeinen in Spanje kenden al een paellaachtig gerecht en een dito pan; dus ruim vóór de Moor se overheersing. Dan is er nog een folkloristische versie van het ontstaansverhaal, waarbij paella komt van papa ella (vertaald: voor haar). Het ver wijst naar een nog steeds be staand populair Spaans dorps feest, waarbij de machomannen één keer per jaar voor hun vrou wen koken. Met alle hilariteit van dien. Daarbij gebruiken ze vlees en kip van de vorige dag (door de dames zorgvuldig voorbereid). Kies maar en maak vervolgens met je eigen restjes deze heerlij ke basis paella, uit te breiden met wat je maar lekker vindt. Smaak maker is chorizo, een pittige har de worstsoort die meestal koud wordt gegeten maar hier wordt meegebakken. Niet elke rijst soort, arroz in het Spaans, is ge schikt voor paella. Neem een kor te rondkorrelige rijst die tijdens het koken veel vocht kan opne men. Traditionele Spaanse paellarijsttypes zijn Bahia, Fonsa, Senia en Gleva, vaak verkocht on der de verzamelnaam Arroz de Valencia. Maar Bomba is de bom (de allerbeste). Geen paellarijst in de buurt te krijgen? Geen pro bleem, neem gewoon risottorijst. Spoel de korrels vooraf wel heel goed met koud water. Het overtol lige zetmeel moet eraf, anders kookt hij te papperig voor paella. Restaurant Rosaura is onderdeel van het Churchill Hotel in Terneuzen. Het profileert zich door reclame te maken voor de keuken met streekproducten van biologische oorsprong. Wij schuiven aan op een mooie donderdagavond in het voorjaar. Nadia Berkelder Het Churchill Ho tel in Terneuzen ken ik van fami liefeestjes: ik her inner me een ja ren-zeventiginte rieur met veel beige, maar dat blijkt tegenwoor dig gelukkig allemaal anders: het restaurant is modern ingericht, als we binnenkomen koesteren de gasten het laatste zonlicht van de dag en de eters hebben via de panoramaruiten rijkelijk uitzicht over de Schelde, waar de containersschepen voorbij lij ken te dobberen. „Kamer 38 hè?", wordt ons ge vraagd als we aanschuiven. Het personeel is duidelijk niet ge wend dat er veel mensen van buiten het restaurant Rosaura (genoemd naar het jacht waarop Clementine, de vrouw van Win ston Churchill, gereisd heeft) be zoeken. De meeste restaurantgas- ten hebben hier dan ook een ka mer. Het restaurant is groot, maar niet ongezellig; er zijn veel hoekjes om te zitten: een bar met krukken vanwaar je een prachtig uitzicht over de Wester schelde hebt, een loungebar met banken om ontspannen een drankje te drinken, een aparte ruimte voor groepen en het ech te restaurant, waar de tafels op verschillende hoogten staan, zo dat iedereen zicht op zee heeft. We zitten aan kleine houtkleuri- ge tafeltjes op paarse stoelen, de wanden zijn wit, op de vloer ligt hoogpolig tapijt. Het interieur is clean en doet een beetje denken aan een sjiek strandhuis. Het is wat onpersoonlijk, maar toch aangenaam, op de achtergrond kabbelt een muziekje. De obers lopen rond in klassiek zwart-wit; een beetje ouderwets toch, maar zeker niet onprettig. We proberen wijs te worden uit de kaart, wat echt niet meevalt: er is van alles te combineren en de omschrijvingen van de ge rechten zijn buitengewoon cryp tisch. Het duurt een minuut of vijf voordat we ontdekken wat we kunnen eten: er zijn tapas - vooraf en als hoofdgerecht - en er zijn reguliere gerechten, te combineren in een driegangen menu. Er is óók nog een - goed koper - menu dat speciaal voor hotelgasten is bestemd, maar dat toch op onze kaart staat. Onze ober is grappig: hij blijkt in oneliners te spreken. „Witte wijn? Gezond!", zegt hij nadat we drankjes bestellen. „Gooi maar in de groep, het is maar een klein groepje", als hij komt vragen wat we willen eten. En: „Een hele goede keuze", als we dat vervolgens vertellen. We ho ren hem later dezelfde zinnen herhalen bij andere tafels. Ik heb voor een vegetarische sala de gekozen: het is een combina tie van rucola, lauwwarme ge bakken groene asperge, stukjes dadel en geschaafde kaas. Het zoet in combinatie met de asper ge vind ik gek; het is ook wel een beetje een makkelijk ge recht, met die rucola. Ik krijg er een getoast boterhammetje met pesto bij. Mijn tafelgenote eet de tapas vooraf, geserveerd op een grote plak van een boomstam. „Ze zijn een beetje Hollands", lacht ze. De salade caprese be staat uit kerstomaten en mozza rella op een prikker, de Portuge se pittige garnalen zijn niet warm, en de carpaccio of Itali aanse tortilla blijkt een wrap. De streekproducten kunnen we al met al niet goed onderschei den, of het moet de vis zijn die volgt: De 'tapas' die ik als hoofd gerecht krijg, zijn beter gelukt: een lekker stoofpotje met vis, mosselen, garnalen en chorizo in tomatensaus en een spiesje van varkenshaas met paprika in een zoetige saus. Ik krijg er in de schil gekookte krieltjes bij met mojo, een pittige rode saus (van de Canarische Eilanden oor- spronkelijk) en wat gegrillde courgette. De vis aan de andere kant van de tafel is wisselend: lekkere zalm met iets te gare ka beljauw en een saus op tomaten- basis. We krijgen er verse friet jes bij en nog een salade. De nagerechten zijn niet heel erg uitbundig: het trio van choco lade bestaat uit een bolletje mousse en een stukje taart van witte chocolade en een stukje pure chocolade met zout erin. Mijn dessert genaamd Perelaere bestaat uit een kleine tompouce met peercreme, wat stukjes perencompóte en een bolletje ijs. Hollandse tapas in Terneuzen In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegenheden. Prijs-Kwaliteit: nipt We missen het heilige vuur: boven dien was het niet goedkoop: we be taalden 95 euro voor twee. Entourage: Het hotel is nog wat gedateerd, maar binnen in het restaurant zit je prach tig, met adembenemend zicht op de Westerschelde. Bediening: Adequaat, maar het spreken in stan daardgrapjes wordt op den duur irri tant. Conclusie: Rosaura moet zich wat meer inspannen om ook mensen van buiten het hotel te plezieren. 1 m Restaurant Rosaura Clementine's Lounge-Bar, Churchillaan 700, 4532 JB Terneuzen. Telefoon: 0115-621120 info@hampshire-churchill.nl Restaurant Rosaura is geschikt voor mensen die slecht ter been zijn of in een rolstoel zitten. Een van de mannen van de zwarte brigade serveert tapas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44