TO©S PZC II I Goese Stonesfan blijft thuis PZC 2 IN HET NIEUWS DEAL MET CRIMINEEL COLOFON Met criminelen wordt wel vaker een deal gesloten. Stelregel één: justitie harkt binnen wat er te harken valt. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS O THE STONES NAAR PINKPOP IT S ONLY ROCK AK1Ö ROLLATOR BUT LIKE IT T: 088-0139995 DEN HAAG - Heeft staatssecretaris Fred Teeven (WD), die namens het ministerie van Veiligheid en Justitie regelmatig predikt dat boe ven tot op het bot. kaalgeplukt moeten worden, een dubbele mo raal? Wie de deal bestudeert die Teeven met crimineel Cees H. in 2000 heeft gesloten, kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de bewindsman in zijn vorige func tie heeft meegewerkt aan ge schuif met crimineel geld. Iets dat zomaar als witwassen van staats wege uitgelegd kan worden. Deals tussen criminelen en justi tie zijn geen nieuw fenomeen, maar wel omstreden sinds de IRT-affaire in de jaren negentig. Waarom was officier van justitie Teeven zo welwillend om een on derwereldfiguur, buiten ieders verdere medeweten om, belasting vrij terug te helpen aan zijn 'fou te' geld? Heeft H. in ruil daarvoor justitie van vertrouwelijke infor matie over andere criminelen voorzien? H.'s advocaat Jan-Hein Kuijpers ontkent dat laatste. Ook Marian Husken, misdaadverslag geefster bij weekblad Vrij Neder land en schrijfster van het boek Deals met criminelen en het recent verschenen De jacht op crimineel geld heeft in de tijd dat zij het zo geheten Hakkelaar-proces volgde nooit eerder gehoord dat Cees H. op enige wijze een rol heeft ge had als (kroon)getuige. „Wat wel opvalt, is dat Teeven blijkbaar gro te coulance had met deze crimi neel." Husken wijst er in dat verband op dat Cees H. in het kader van een andere strafzaak destijds ook deels gratie heeft gekregen, waar door hij niet meer de cel in hoef de. Hoewel minister van Justitie Benk Korthals (WD) in 2002 al in antwoorden op Kamervragen heeft bestreden dat beide zaken verband met elkaar hielden, gaf hij destijds wel toe dat het Colle ge van Procureurs-Generaal onte recht buiten schot was gebleven wat betreft de gratieverlening. Op merkelijk, vindt Husken. „Omdat over een gratieadvies in die tijd juist géén advies aan het College hoefde te worden gevraagd. Dit in tegenstelling tot het besluit over de afkoopsom, dat wel voorgelegd had moeten worden." Wat het precieze motief van Tee ven voor de deal was, blijft specu leren zolang hij daar zelf niet na- DE ZAAK-CEES 'PUK' H. der op in wil gaan. Het zou goed kunnen dat hij vooral eieren voor zijn geld heeft gekozen. De drie kwart miljoen gulden die H. de staat uiteindelijk betaalde, was in ieder geval iets. Vanwege het bankgeheim zou het justitie nooit lukken om de 5 miljoen gulden die H. nog in Luxemburg had staan zomaar binnen te harken. Wat niet vergeten moet worden, is dat in de tijd dat de deal met Cees H. gesloten is, justitie welis waar beslag op crimineel vermo gen kon leggen, maar dat alleen die bedragen naar de staat kon den vloeien die bewijsbaar ver diend waren met bijvoorbeeld hasjhandel. Een methode die bij de rechter altijd voor juridisch ge touwtrek zorgde. Inmiddels is de mogelijkheid om criminelen te plukken veel meer opgerekt. Een verdachte moet nu zelf aantonen dat hij grote sommen geld die hij uit heeft gegeven eerlijk heeft ver diend. Kan hij dat niet, dan is het kassa voor de overheid, inclusief de Belastingdienst. Husken: „Schikken met criminelen was in die tijd niet ongebruikelijk. Via schikkingen werd in het jaar van de deal met Cees H. 140 miljoen gulden binnen geharkt, tegen 15,5 miljoen gulden met de zogenaam de ontnemingsmaatregel. De staat was in die tijd aan het experimen teren met de zogenaamde 'pluk ze-wetgeving'. Het stond nog in de kinderschoenen en daarom zocht het OM de grenzen op." Zoals een andere bron, die niet met naam en toenaam genoemd wil worden, het omschrijft: bij het plukken van criminelen ken nen opsporingsdiensten sowieso 'geen moraal'. „Kijk naar hoe er nog steeds geschikt wordt bij gro te fraudezaken, zoals de vastgoed fraude of de Rabobank Libor-frau- de. Van alle miljoenen die zijn ver diend, wordt een deel teruggevor derd. De staat pakt vooral wat ze snel pakken kan." „De Stones zijn de hoofdact dus die spelen het laatst. Wil je voor aan staan dan moet je er dus al vroeg zijn en zo'n negen uur lang het hele programma over je heen laten komen. Dat zien veel Stones- fans niet zitten. Ook al die bands die eerst spelen zullen niet iedere Stonesfan aanspreken. Pinkpop zal zonder meer een succes wor den. Organisator Jan Smeets zal er zijn broek niet aan scheuren. Maar de Stones spelen natuurlijk op de automatische piloot. Je moet realistisch zijn. Dat kan ook niet anders." Het gaat er volgens hem niet om dat een hele dag voor het Pinkpop podium staan, te veel is voor de fans van de En gelse rockband die ook steeds ouder worden. Hij wijst er op dat de fanclub ook veel jonge aanwas heeft. Jongeren die de Rolling Sto nes platen en CD's van hun ouders op hun beurt spelen. Kramer mist de sfeer op zo'n groot festival als in Geleen. Zelf heeft hij naar zijn eigen schatting 90 of 100 concerten van de Rol ling Stones bezocht. Van het Asto ria in Londen, Paradiso, de Kuip, allemaal locaties die 'veel intie mer' zijn. Daar gaat zijn voorkeur naar uit. Hij zou dan ook liever zien dat ze spelen in het Hein- eken Music Hall, zelfs de Ziggo Dome, Ahoy of de Kuip. Zelf zal hij er op 7 juni niet bij zijn op Pinkpop. Voor Peter Kra mer hoeft het niet zo grootscha lig. Hij ziet het niet zitten om ne gen uur te wachten op zijn favo riete band. „Er zullen wel echte fans van de Rolling Stones zijn op Pinkpop, maar ik zie ze liever er gens anders spelen." Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Pakken wat er te pakken valt door Niki van der Naald illustratie Tom Janssen Cees H., alias Puk, was adjudant van een van 's lands grootste hasj handelaren in de jaren '80 en '90: Johan 'De Hakkelaar* V. De 250 miljoen gulden die het OM eigenlijk van H. wilde terug vorderen, werd substantieel naar beneden geschroefd. Met justitie wist H. een deal te slui ten: hij zou de Staat 750.000 gul den betalen. In ruil daarvoor werd de meer dan 5 miljoen gulden die de crimineel op een Luxemburgse rekening had staan met hulp van justitie te rug naar H. gestort De Belasting dienst is daar niet over ingelicht. door René Schrier GOES - Peter Kramer uit Goes, een van de twee Zeeuwse voorzitters van de Nederlandse Rolling Stones- fanclub vindt het maar niets dat zijn idolen optreden op Pinkpop. „Dan zeg je dat je daar niet zo en thousiast over bent: duikt de hele Nederlandse pers op je." En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2