tuuw» 1 'De vraag is: hoe komt Vlissingen van die schulden af?' Hinder voor verkeer vanaf A58 Aanvraag vergunning naar Middelburg en Nieuwland Decathlon dit voorjaar —•....fc- 26 WALCHEREN Veel Vlissingse politieke partijen willen niet bekendmaken wie de kandidaat wethouder is. VLISSINGEN - Lang niet alle politie ke partijen willen vóór de verkie zingen duidelijkheid verschaffen over hun kandidaat-wethouder. Terwijl dat voor veel kiezers wel degelijk relevant is. Sommige partijen zijn open over de mogelijke wethouders: de Lo kale Partij Vlissingen heeft bij voorbeeld twee kandidaten voor een wethouderspost: lijsttrekker Pim Kraan en nieuwkomer John de Jonge (oud-directeur van de Rabobank in Terneuzen). De Par tij Souburg-Ritthem heeft Albert Vader (die van de douane komt) als kandidaat, de PvdA onderne mer Corina Schoonen, het CDA in Vlissingen wil graag nog vier jaar door met de zittende wethou der Marin de Zwarte. „Wij houden het nog even voor ons", zegt lijsttrekker Albert van der Giessen van de WD, de partij van de vorig jaar in opspraak ge raakte wethouder Jacques Damen. „Maar het is wel een lokale per soon. Het is iemand die nu een baan heeft. We willen eerst kij ken hoe de uitslag van de verkie zingen is, voordat we met onze kandidaat komen." Ook de Socialistische Partij - die nog nooit in het Vlissingse colle ge van B en W zat trouwens - wil niet zeggen wie de kandidaat is. „We hebben er geen behoefte aan om dat van tevoren bekend te ma ken", zegt lijsttrekker Sem Stroosnijder. Progressief Ondernemend Vlissin gen laat ook niets los over een mo gelijke wethouder. „We hebben wel een kandidaat", zegt Lijsttrek ker Geoffrey Sips. „Maar die heeft nog een functie, het zou voor zijn of haar werk niet goed zijn als dat nu bekend wordt. Het is trou wens iemand die niet op onze kandidatenlijst staat." GroenLinks kondigde vorige week aan dat Els Verhage, die nu ook al gemeenteraadslid is, be schikbaar is voor een parttime baan als wethouder, om zich uit sluitend bezig te houden met de overgang van de zorgtaken van het Rijk naar de gemeente. En Li lian Janse van de SGP zei onlangs nog dat ze beschikbaar is voor een wethouderspost als de verkie zingsuitslag dat rechtvaardigt. Coen van Dalen (Christenunie) VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD 2014 barst in lachen uit als hem naar de wethouderskandidaat van zijn partij wordt gevraagd. „Dat is een mooie droom; landelijk gezien hebben we misschien wel moge lijkheden. Mocht dat echt gaan ge beuren, dan sta ik zelf vooraan in de rij. Het kan wel: het CDA lever de de vorige keer, met slechts twee zetels tenslotte ook een wet houder." D66 heeft nog geen kandidaat aan gewezen, zegt Josephine Elliot desgevraagd. „Wie het wordt hangt natuurlijk óók af van de portefeuille die beschikbaar is en van de andere mensen in het col lege. Het moet wel een team zijn." Dat haar partijgenoot Dick Verboom zich al een tijdje warm loopt, is geen geheim, geeft El liott toe. „Maar officieel is het nog niet vastgesteld." Co Paap zit bij elke vergadering op de publieke tribune van de ge meenteraad. Al jaren. Ron Roelse maakt zich al net zo lang, maar wat minder zichtbaar, druk over zijn stad en Piere Pieterse heeft zich als twitteraar en webmaster van het weblog Vlissingen Trans parant, recent bij hen aangeslo ten. Terwijl politici zich opmaken voor de verkiezingen en plannen en ambities voor de stad ontvou wen, roepen zij op tot actie. „Be zuinigen en lasten verhogen is het laatste wat je moet doen", zegt Roelse. „Wat de meeste poli tici niet snappen, is dat het inmid dels vijf over twaalf is. De ge meente moet zich vanaf nu nog maar met vier dingen bezig hou den: de schulden, het Scheldeter- rein, het maken van een plan voor de stad en de decentralisatie van zorgtaken." „We weten eigenlijk helemaal niet waarom die schul den zijn opgelopen", zegt Roelse. „Ook omdat de gemeente veel in formatie achterhoudt. Wat heb ben we daar nou voor teruggekre gen? Wat is er voor dat bedrag ge daan? Waarom lopen de schulden zo op en waarom bouwen we niet op het Scheldekwartier? Dat zijn vragen waar ik nu wel eens een antwoord op wil." En de schulden lopen op, tot bijna 250 miljoen euro inmiddels. En dat de gemeente er voor het ge mak vanuit gaat dat de komende vier jaar jaarlijks voor twintig mil joen euro aan grond wordt ver kocht, is iets waar Belvos zich vro lijk over zou maken, als het alle maal niet zo treurig was: want dat zit er gewoonweg niet in. „We zijn begaan met het lot van de stad", zegt Paap. „Wij vinden dat Vlissingen slecht bestuurd wordt en dat de stad beter verdient. We zijn verontruste burgers." Hoe langer de gemeente Vlissin gen wacht, hoe moeilijker het wordt om ooit nog te bouwen op het Scheldeterrein, zegt Paap: de grond kostte aanvankelijk 34 mil joen, maar de kosten zijn om aller lei redenen, duidelijk en onduide lijk, alleen maar opgelopen. „Straks is de boekwaarde honderd miljoen", rekent Paap voor. „Als je drieduizend woningen moet bouwen om nog kostendekkend te zijn, waar moet je dan al die mensen vandaan halen? Het wordt hoe langer hoe meer een duivels dilemma." Belvos pleit al een tijdje voor de artikel-12 status: Vlissingen kan niet meer zelf uit de schulden ko men, vinden ze, en het Rijk kan daarbij helpen. Pieterse: „Politici zeggen: dan worden de lokale las ten zo hoog, maar die zijn in Vlis singen al veel hoger dan in andere gemeenten. Met de artikel-12 sta tus kun je in ieder geval de schul denlast naar beneden brengen." „De vraag is hoe lang we erover gaan doen voordat we artikel-12 zijn", zegt Roelse. „Nog weer eens vier jaar?" „Ik ben bang dat het weer verloren tijd zal zijn", zegt Paap. Vlissingen heeft een zakencollege nodig, vinden ze. Een gemeente bestuur met mensen die verstand hebben van de problemen waar de stad mee kampt. „Maar", zegt Roelse cynisch schertsend „Er is nu een trend breuk: we gaan voor tachtig mil joen euro grond verkopen. Maar stél nou dat het niet gebeurt, dan zou ik toch eindelijk wel eens een keer willen praten over de vraag hoe die schulden moeten worden opgelost." Ze bestoken de politieke partijen al jaren met hun financiële be schouwingen en waarschuwin gen, maar het helpt niets. „We ho ren vaak: je doet iets fout, want er verandert niets. Misschien moe ten we zelf maar in de politiek", verzucht Roelse. Tot en met 11 april kan het ver keer op deze rotonde alleen recht door van Middelburg richting Vlissingen-Oost Terneuzen en omgekeerd. Het verkeer kan niet richting Goes en Nieuw- en Sint Joosland. Ook de afslag vanuit de richting Vlissingen is afgesloten. Nieuw- en Sint Joosland is alleen bereikbaar via de afslag Arnemui- den. Het verkeer vanuit Middel burg richting Goes wordt omge leid via de N57 en via de N254 (Vlissingen-Oost). Verkeer van Vlissingen naar Middelburg wordt omgeleid via de Nieuwe Vlissingseweg. De omleiding van- uit Vlissingen richting Terneuzen loopt langs Ritthem. Een aantal nachten is de rotonde geheel afge sloten. De eerste keer in de nacht van komende maandag op dins dag. De rotonde wordt een turboroton de. Dat is een rotonde met twee rijstroken die gescheiden worden door een opstaand randje. Dit moet de overzichtelijkheid en de verkeersveiligheid ten goede ko men. De noordelijke rotonde zal ook zo worden ingericht, maar nog niet duidelijk is wanneer dit precies zal gebeuren. MIDDELBURG - De Franse sportwin- kelketen Decathlon verwacht over ongeveer een maand de ver gunningen aan te vragen voor de bouw van een zaak op het ZEP in Middelburg. Dat zegt een woordvoerder van Square One, het bureau dat voor de Fransen de komst van Deca thlon naar Middelburg voorbe reidt. Square One gaat uit van een termijn van een jaar om de ver gunning rond te krijgen. Daarna kan er gebouwd worden. Afgelopen zomer nog liepen Mid delburgse ondernemers te hoop tegen de komst van de Franse gi gant. Wethouder Johan Aalberts vindt de komst van de Fransen be langrijk voor de toekomst van het ZEP. Mede daarom wil de ge meente de vergunningsaanvaag van Decathlon via een versnelde procedure behandelen. Bezwaar makers kunnen in deze procedure direct naar de Raad van State. Een bezwaarprocedure binnen de ge meente kan dan worden overgesla gen. De plannen voor Decathlon stuiten op bezwaren van onderne mers. Inmiddels werkt zowel on dernemersorganisatie VOM als de gemeente aan een aanvalsplan te gen de leegstand in de binnen stad. Dat zou moeten leiden tot een gezamenlijke visie. Schimmigheid over bestuurders door Nadia Berkelder Co Paap, bestuurslid van Belvos: „Wij vinden dat Vlissingen slecht be stuurd wordt en dat de stad beter verdient." foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze staan al jaren hoofdschuddend langs de lijn van het Vlissingse politieke spel en hun zorgen en ergernissen worden ei genlijk steeds maar groter. De stichting Belvos roept de politiek nu op tot actie: prioriteiten stellen en schulden saneren. MIDDELBURG - Het verkeer in en om Middelburg moet vanaf maan dag rekening houden met omleidin gen en verkeershinder. Dat houdt verband met werkzaamheden aan de zuidelijke rotonde in de Schroe- weg bij de afrit Middelburg-cen trum. Gezien vanaf Middelburg is dat de laatste rotonde. De provincie laat een roton de in Middelburg bij de A58 inrichten als zogeheten su perrotonde. www.zeeland.nl/n254rotonde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26