ZEELAND Pingelen 21 Minder inbraken tijdens carnaval almanak «28 en 29° Middelbare scholieren uit de hoogste klassen maken de komende weken op de rekentoets. Die is dit jaar voor het eerst verplicht onderdeel van het eindexamen. Waar wonen de kandidaten? ''ï?'!!'--:-- HE door Comelleke Blok MIDDELBURG - Geconcentreerde gezichten in het lokaal van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren in Middelburg. An derhalf uur lang broeden mavo 3-leerlin- gen woensdag op procenten, kubieke me ters, breuken en optelsommen. Het is een belangrijke dag. Halen de scho lieren nu een zes of hoger voor de reken toets, dan hoeven ze 'm in hun examenjaar niet meer te maken. Marit Provoost (14) uit Domburg komt op gelucht de klas uit. „Ik vond het niet moei lijk." Die voldoende is binnen, denkt ze. Es ther Westeneng (15) uit Middelburg is ook hoopvol. „Staartdelingen vind ik lastig, maar die kwamen gelukkig niet in de toets voor. Als ik een vijf heb, dan maak ik 'm over, want het cijfer staat wel op je diplo ma. Daar word je later nog vaak mee gecon fronteerd." Jennefer van Bockel (16) uit Middelburg is niet zeker van haar zaak. „Re kenen ligt me niet. Vierkante meters naar vierkante centimeters omrekenen, dat vind ik heel erg lastig." Te veel jongeren kunnen slecht rekenen. Met een toets en extra lessen wil de rege ring het niveau opkrikken. Dit jaar is de re kentoets voor het eerst verplicht. Het resul taat komt in een bijlage bij de cijferlijst te staan. Vanaf 2016 kunnen examenkandida ten zelfs op de toets zakken. De CSW deed vorig jaar al mee aan een lan delijke proef: een derde van de mavo-leer lingen haalde de toets toen niet. Zij moe- Ik vind rekenen niet moeilijk. Als je gewoon logisch nadenkt, dan kom je er meestal wel uit ten komende week herkansen. Landelijk zakte ongeveer een zelfde percentage ma vo-leerlingen. Op de havo en de laagste vm- bo-niveaus struikelde de meerderheid over de proeftoets, blijkt uit een rapportage van het ministerie. „We moeten veel bijspijkeren", geeft afde lingsleider Krijn van Winkelhof van de CSW toe. „Sommige leerlingen hebben aan het begin van de brugklas het niveau niet dat ze na de basisschool eigenlijk wel hadden moeten hebben." Het is een goede zaak dat er extra aandacht is voor rekenen, vindt hij. „Rekenen is een basisvaardigheid die je in je hele leven no dig hebt." Daar zijn de leerlingen het mee eens. Jennefer: „Je hebt het echt nodig. Als je bij de kassa staat, dan is het wel handig als je uit je hoofd weet hoeveel je moet afre kenen." CSW-leerlingen krijgen gedurende hun he le schoolcarrière elke week een uur reken les. 'Oefenen, oefenen, oefenen', dat is de enige manier om de sommen onder de knie te krijgen, zegt Ruud Pijls, rekendo- cent op de CSW. „Procenten, breuken en rekenregels vinden leerlingen het lastigst." De sommen zijn vaak verpakt in lange ver haaltjes: een struikelblok voor vmbo'ers die niet sterk zijn in taal. Pijls geeft zijn leerlingen daarom veel opgaven mee naar huis. Dat heeft zeker effect, maar hij vreest voor sommige leerlingen. „Ze kunnen straks zakken op het onderdeel rekenen, terwijl ze wel heel goed met hun handen kunnen werken." THUIS IN SNEEUW www.skidome.nl/ijskarten TERNEUZEN - Het aantal woning inbraken tijdens de carnavalspe riode lag dit jaar in Zeeland en West-Brabant een stuk lager dan vorig jaar. In 2013 deden bewoners 214 keer aangifte van inbraak, dit jaar is tij dens de voorjaarsvakantie 161 keer ingebroken in het politie- rayon. De politie hoopt dat men sen ook na de vakantieperiode alert blijven en contact opnemen als er iets verdachts te zien is. Pingelen is volgens recente berichtge ving in deze krant een nieuwe Ne derlandse volkssport geworden. Een interessant spel onder invloed van de aloude wet van vraag en aan bod. In plaats dat de slager of kaas boer zich excuseert met de woorden 'mag het ietsje meer zijn' klinkt in menig winkel de vraag van de klant of het ook ietsje minder kan. )e moet er ook een beetje voor in de wieg gelegd zijn. Niet iedereen kan het of is er bedreven in. Pingelen is ook een liefhebberij die al lang bestaat. Dat blijkt uit de reactie van een lezer, die dertig jaar geleden in een meubelzaak in Vlis- singen een 'luie stoel' wilde aan schaffen, wat in hedendaagse ter men een relax fauteuil wordt ge noemd. „Kan er nog wat vanaf?", wilde de klant van de verkoper weten. Jazeker", reageerde die mededeel zaam. „Het prijskaartje." PZC DONDERDAG 13 maart 2014 Zwoegen op rekensommen Marit Provoost Mavo 3-leerlinge Marit Provoost (14) uit Domburg maakte woensdagochtend de rekentoets op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg, foto Lex de Meester IJSKARTEN, HET MEEST ORIGINELE UITJE OP ECHT IJS! Rucphert j Terrteuzen Samenwerkingspartner vaf»; Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21