Organisator annuleert vakbeurs Agri Aqua e Guldens ECONOMIE 15 Bedrijfsopvolging stokt als gevolg van de crisis. Familiebedrijven hebben er minder last van, blijkt uit nieuw onderzoek. zwolle - „Ik riep altijd dat ik niet voor ons familiebedrijf zou gaan werken", zegt Roos (55) die ano niem wil blijven. Toch staat ze nu al jaren aan het hoofd van een vijf tig man tellend familiebedrijf in het zuiden van het land. Ook haar broer en zus, tevens medeaandeel houders, hebben een' rol bij het handels- en assemblagebedrijf ge vonden. Maar dat ging niet zon der slag of stoot. Bij familiebedrij ven lopen bloedbanden en zakelij ke belangen namelijk vaak dwars door elkaar heen. „Ik kreeg van mijn vader de taak zijn nalatenschap af te wikkelen. Bij mijn broer viel dit niet lekker, omdat mijn vader hem geen enke le formele rol had toegekend, al is hij inmiddels lid van de Raad van Commissarissen." Roos ging al vanaf haar 18e naar de aandeelhoudersvergaderingen. Zo wilde haar vader haar voorbe reiden op haar toekomstige rol. „Hij had altijd de lijn: je krijgt al leen een functie als je er geschikt voor bent. Het belang van het be drijf gaat boven het individuele belang. Maar ja, wij hebben als fa milieleden nu eenmaal meerdere petten tegelijk op. Dat leidt wel eens tot botsingen. Wat dat be treft is het maar de vraag of ons bedrijf ermee gediend is wanneer wij onze tien gezamenlijke kinde ren straks allemaal aandeelhou der zouden maken. Daardoor zijn zij dan allemaal aan het bedrijf verbonden, of ze het nu willen - en kunnen - of niet." Door de economische crisis stokt het aantal bedrijfsoverdrachten in het mkb. Thssen 2008 en 2013 wa ren dat er 10.000 per jaar, 3.000 minder dan tussen 1998 en 2003. Familiebedrijven hebben daar minder last van, terwijl vaak juist wordt aangenomen dat ook over drachten binnen familiebedrijven afnemen. Dat blijkt uit onderzoek door Panteia en Hogeschool Win- desheim, dat vandaag gepubli ceerd wordt. Ilse Matser, lector Fa miliebedrijven bij Windesheim, vermoedt dat de overnameprijs binnen de familie minder vaak een struikelblok is dan bij niet-fa- miliebedrijven. „Ondernemers die hun bedrijf overdragen zijn daarnaast vaak bereid garant te staan voor hun kinderen, via een achtergestelde lening." Het erven van een vermogen, bij voorbeeld in de vorm van aande len in het familiebedrijf, is zowel een lust als een last, signaleert Raimund Kamp van Guidato Fa mily Office. Hij adviseert families over opvolging en overdracht van vermogen naar volgende genera ties. „Het erven van een groot ver mogen kan conflicten opleveren tussen familieleden. Veel erfgena men hebben moeite met het be grijpen en beheren van hun erfe nis", zegt Kamp. Volgens hem blijkt daardoor dat het niet van zelfsprekend is dat een familiever mogen in stand blijft. Met zijn za kenpartner Marijke Kuijpers deed hij onderzoek naar vermogens overdracht in Nederland. Dat re sulteerde in het handboek De gou den rugzak. In de opvoeding van vermogende kinderen gaat het regelmatig fout, constateert Kamp. Kinderen uit een rijke familie dienen een ver mogensopvoeding te krijgen, maar dit gebeurt zelden. Praten over het familievermogen is een eerste stap. „Niet door ze meteen te vertellen dat ze miljoenen waard zijn, maar door ze bijvoor beeld stapsgewijs te laten oefenen met beleggen." Voor ouders met een bedrijf is er nog een extra uit daging. „Als je inziet dat je kind simpelweg niet de capaciteiten heeft om verantwoordelijk te zijn voor het familiebedrijf, zadel hem daar dan ook niet mee op", be toogt Kamp. Volgens directeur Rein van Vliet van het Goese evenementenorga- nisatiebedrijf hebben te weinig deelnemers ingeschreven om tot een volwassen vakbeurs te ko men. Met name bedrijven uit de aquacultuur en visverwerking la ten het afweten. „Met 41 deelne mers biedt zo'n beurs te weinig, zeker voor bezoekers die van hein de en ver naar Goes komen. Ik heb er minimaal 65 nodig. Dat is mede de reden dat we besloten Agri Aqua niet door te laten gaan." Van Vliet wijt de geringe animo van bedrijven om twee dagen in de Zeelandhallen te staan, aan za ken die in het verleden zijn misge lopen. „In 2012 is Agri 8c Aqua Ee- vent voor het laatst gehouden. Ex posanten hebben toen niet alle maal goede ervaringen opgedaan met de toenmalige beursorganisa- tor Joop de Looze. Ze vonden de beurs te klein en te weinig repre sentatief. Mij is vorig jaar ge vraagd het concept op te pakken, maar ik moet helaas vaststellen dat deze vakbeurs te veel is be smet door het verleden." Dat betekent niet dat de combina- tiebeurs die de (Zeeuwse) foodsec- tor in de etalage moet zetten, uit beeld verdwijnt. Van Vliet neemt dit jaar de tijd om de beurs naar een hoger niveau te tillen. „Vol gend jaar is er zeker een beurs met foodbedrijven, want dat is een sterke en groeiende bedrijfs tak in Zeeland. De beurs zal wel een andere naam dragen. Ook wil ik het concept verbreden. Het complete palet - aardappelen, groente, fruit en vis - moet verte genwoordigd zijn. Nu ontbreekt bijvoorbeeld de fruitteelt nog. Ik streef ernaar alle grote foodver- werkers uit de regio aan de beurs te laten deelnemen. Dan pas krijg je het gevoel: dit is Zeeland!" Van Vliet heeft de comeback van de vakbeurs gepland in het staart je van januari, want dan hebben met name telers de meeste tijd. Het congres Food in de Delta biedt 27 maart een dagvullend programma rondom de thema's innovatie, ondernemerschap en streekproducten. Vroege vogels (maximaal 50) kunnen om 8.00 uur onder leiding van tafelheer Kees van Beveren (gedeputeerde) een Zeeuws ontbijt verorberen. Wilt u weten welke bril en glazen het beste bij u passen? Loop dan eens binnen bij Eye Wish Opticiens bij u in de (eye wish opticiens buurt of maak online een afspraak via www.eyewish.nl DONDERDAG 13 MAART 2014 zakelijk belang Bloedband versus DEN HAAG - De PW was gisteren op campagne in het Haagse stadsdeel Loos duinen. Op de markt sprak Geert Wilders met zijn kiezers en ging uitgebreid met ze op de foto. Hij deelde ook guldenbiljetten uit met zijn eigen gezicht prominent erop. De Haagse PW-fractie vroeg daarmee aandacht voor de enor me geldverspilling van het huidige stadsbestuur, zoals bij het 181 miljoen eu ro kostende Cultuurpaleis, foto David van Dam/HH door Jelte Posthumus Tot maximaal €250 korting Vraag naar de voorwaarden. door Frank Balkenende GOES - Organistor Event Services Center schrapt op de valreep de vakbeurs Agri Aqua, die 27 en 28 maart zou plaatsvinden in de Zeelandhallen. Het bijbehorende congres Food in de Delta (27 maart) gaat wel door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15