Pleidooi tegen de 2014 wMsm Hoogleraar Ira Helsloot is adviseur van de aanstaande atoom doet een opvallende oproep: de beveiliging van zulke evener best een tandje minder. 10 VERDIEPING ATOOMTOP DEN HAAG Een nuchtere kijk op veilig heid. Het klinkt als een slag zin voor een securitybedrijf dat nachtportiers levert maar het slaat op één van 's lands meest vermaarde rampenpro fessoren: Ira Helsloot. De hoogleraar aan de Radboud Universiteit in Nijmegen (bezet de leerstoel Besturen van Veiligheid) en oud-directeur van het Insti tuut voor Veiligheid en Crisisbeheersing is een populaire vraagbaak voor politici en be stuurders. Onlangs moest Helsloot nog het kabinet helpen een analyse te maken van de veiligheidsrisico's van de gaswinning in Groningen. Zijn conclusie: de onveiligheid van Groningen is een hype, de risico's op aardbevingen zijn acceptabel. Niet bepaald het bekende liedje, bij dit dossier. Ook bij de aanstaande Nuclear Security Summit (NSS) is Helsloot betrokken, als lid van een zogenoemde tegendenk-groep. Dat is een club externe deskundigen die checkt of het beveiligingsplan deugt, of de ruim 35 risicoscenario's een beetje kloppen en of er niets over het hoofd wordt gezien bij de megaoperatie. Hoewel hij hierover niets kan zeggen is zijn conclusie opval lend: de atoomtop is eerder iets te goed be veiligd dan te weinig. De NSS is een ongekende operatie voor de Ne derlandse veiligheidsdiensten: er zijn straks voortdurend Fió's in de lucht, meer dan 13.000 agenten op de been, er komt luchtaf weergeschut, een landingsbaan gaat weken dicht, de grenscontroles komen tijdelijk terug. Is dat allemaal niet een beetje overdreven? „We zien dat elk groot evenement, kijk naar Koningsdag, steeds beter beveiligd wordt. Dat is een soort automatisme. Er wordt helemaal geen afweging meer ge maakt tussen kosten en baten. We lassen tegenwoordig putdeksels dicht met Ko ningsdag, om aanslagen via het riool te voorkomen. En ook bij de atoomtop is de vraag: waarom zo veel zwaardere beveili gingsmaatregelen als de officiële dreigings analyse voor Nederland (met daarin ver werkt de kans op aanslagen, red.) niet eens hoger is?" De organisatie kost 24 miljoen euro, dat is ex clusief de kosten voor beveiliging. Tel daar voor nog eens 30 miljoen... „Nou, dat kon nog wel eens veel meer zijn, een veelvoud van dat bedrag. Maar nie mand weet precies hoeveel het evenement kost omdat niemand alle kosten in kaart heeft gebracht: van alle manuren tot de maatschappelijke schade van het afsluiten van de A4." Is het te veel? „Behalve de kosten zijn ook de baten niet inzichtelijk gemaakt. Dat is ook niet een voudig: het formele doel van de top is het verkleinen van het al heel kleine risico op nucleaire terreur. Je kunt je dus afvragen of dat een kostbare organisatie waard is. Maar er wegen natuurlijk ook andere belangen, zoals pr. Nederland zet zich wel op de kaart met zo'n conferentie. Maar de vraag is dan nog steeds: moet je het dan wel zo zwaar beveiligen?" Alsof zeven artsen een patiënt met een scheef vingerkootje helpen? „Nou, in die vergelijking, alsof je een pa tiënt - wel met risico op overlijden, er kan wel iets heel ergs gebeuren - met zes opera tieteams behandelt in plaats van één. Ja, dan wordt het veiliger maar is het de in spanning waard? Op enig moment, dat ge beurt nu niet, moet je een bewuste afwe ging maken tot hoever je wilt gaan." Dan maar geen top organiseren? Of op een vaste plek, waar al die beveiliging al geregeld is? Het VN-gebouw in New York bijvoor beeld? „Nee, het moet absoluut mogelijk zijn om zo'n top in Den Haag te houden. Maar er moet wel een zeker risico geaccepteerd wor den. Voor de NSS accepteren we nu 'nul' ri sico. Echt alles wat je als dreiging kunt be denken, proberen we te pareren. Den Haag is straks één van de veiligste plekken ter wereld." Is de beveiliging van de NSS dan overdreven? „Dat is wat te stellig voor een wetenschap per: ook ik ken nu kosten en baten niet goed. Mijn bezwaar is nu dat de top loopt zoals 'ie loopt zonder dat we een goede dis cussie voeren over de grenzen van de bevei liging. In het algemeen leeft overigens wel de vraag of dit soort evenementen niet te overdreven wordt beveiligd, ook bij de poli tie. Rond Koningsdag leeft breed de ge dachte 'dit moet eens ophouden'. En toch gaan we het elk jaar een stukje meer en be ter doen." je zou bij de NSS bijvoorbeeld helemaal niet een hele snelweg hoeven af te sluiten, zoals nu Beveiligings experts kijken hoe het beter kan. En het antwoord is dan simpel: het kan altijd beter wel gebeurt? „Daar kan je aan denken. Dat je zegt: we ac cepteren daar een zeker risico, verkeerson gevallen bijvoorbeeld. Ook tegen de buiten landse gasten, waarvan bijvoorbeeld de Amerikanen toch hun eigen beveiligings plan trekken, kun je zeggen: that's life." Wie moet die afweging maken? Bestuurders nemen liefst geen enkel risico. Zeker niet als Obama komt. „De afweging wordt nu gestuurd door be veiligingsexperts. Dat is eenzijdig. Zij kij ken hoe het beter kan. En het antwoord is dan simpel: het kan altijd beter. De vraag is hoe ver wil je als samenleving gaan? Om het koningshuis als voorbeeld te nemen: als je een benaderbaar koningshuis wilt dan hoort daar een risico bij. Als je vindt dat de koning gewoon door de menigte moet kunnen lopen, accepteer je een risico. Elke idioot kan je dan iets aandoen. Maar hou dan op met ingewikkelde scenario's met onwaarschijnlijke afloop, die heel veel tijd en moeite kosten om te beveiligen. Stop dan met het dichtlassen van die put deksels." En dan nuchter vaststellen dat op elk feestje wel eens een glas kapot kan vallen. In dit ge val: dat iedere idioot een waxinelichthouder of een schoen naar Obama kan gooien? „Precies. Dan kun je al heel simpel begin nen met de stelregel: laten we nu niet meer uitgeven dan we hebben gedaan aan de Af- ghanistan-conferentie in 2009. Toen kon den we het ook veilig en goed, neem dat dan als bovengrens. Of als het om Konings dag gaat: ga met je beveiliging terug naar het niveau van voor 'Apeldoorn'. Heel plat: geef geen euro meer uit dan toen." Om hier een open debat over te voeren moet je wel weten welke (soort) maatregelen er geno men worden en wat ze kosten. Daar wordt nu altijd geheimzinnig overgedaan, 'in het kader van de veiligheid'. „We durven niet publiekelijk te debatteren over de grenzen van beveiliging. Dus laten we nu eens inzichtelijk maken wat het kost. Dan kunnen we met zijn allen zeggen 'dit hebben we ervoor over en dit niet'. Er zijn grenzen aan beveiliging. En dat er niets kan worden gezegd over de inzet is overdreven. Natuurlijk kun je niet teveel in details treden maar er is absoluut ruimte voor meer openheid." „Er is sowieso nogal wat geheimzinnigheid en symboliek bij beveiliging. Voorbeeld: als het dreigingsniveau in Nederland een stapje omhoog gaat, is één van de maatrege len een omroep op NS-stations. Dat je de bagage in de gaten moet houden. Alsof dat iets uitmaakt. Ik zie echt niet het nut van die mededeling als je aanslagen wil voorko men. Dat is dan gebaseerd op de metro-aan slagen in Londen en Madrid, maar we we ten van die gevallen dat de tassen met bom men er maar een paar minuutjes liggen als ze afgaan. Zo'n omroepbericht is niets meer dan symboliek." Opzc.nl/atoomtop Alles over de beveiligingswaanzin NSS door Niels Klaassen en Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10