Hervorming van de religie van het geld Een gift van God aan de mensheid De paus van iedere Amerikaan Tranen van vreugde VERDIEPING 9 Het aantal Spanjaarden dat zich zelf bestempelt als katholiek (nu 74 procent) daalt al jaren ge staag. Maar de kerk speelt nog al tijd een belangrijke rol bij geboorte, trou wen en de dood. Sinds het aantreden van paus Franciscus is de positie van El Papa (de vader) weer ouderwets onaantastbaar. Hij wordt gezien als een eenvoudige man, vriendelijk, zacht en duidelijk. Er is hoop dat hij de 'religie van het geld' - de kerk in Spanje bezit miljarden - zal hervornien. En zijn belofte nakomt de armen en behoefti- gen bij te staan. Maar er zijn ook tegengeluiden, met name van de jongere generatie, die strijdt voor be houd van verworven rechten. Zoals abor tus. Als steun in de rug voor een wetsvoor- stel van de regering lekten begin deze maand uitspraken van paus Franciscus over het onderwerp uit. Gedaan tijdens een besloten bijeenkomst met Spaanse bis schoppen. De paus zou 'zichtbaar gepij nigd' hebben geroepen, bij het horen van de cijfers over 2013 (112.390 abortussen): „Wat een aantal, daar krijg ik het koud van!" Deze uitspraak viel niet goed bij de vrouwenbeweging. 'Een dolk in onze rug', klonk uit die strijdbare hoek. Stevige kritiek is er ook van ongelovigen. „De paus voert alleen cosmetische verande ringen door, terwijl in werkelijkheid alles bij het oude blijft", zegt Albert Riba, voor zitter van de Unie van Atheïsten. „De kerk zegt al 2.000 jaar armen te gaan helpen, maar daar blijft het bij. De strategie van de paus is helder: de leugen en daarmee de macht van de kerk overeind houden." In ieder geval kan de paus bij één groep vrouwen in Spanje sinds oudejaarsavond niets meer fout doen. De blootvoetse kar melietessen uit Lucena ontvingen die avond op het antwoordapparaat een per soonlijk bericht van Franciscus. „Waar kun nen nonnen zo druk mee zijn dat ze de te lefoon niet kunnen aannemen? Met paus Franciscus. Ik wilde u groeten aan het eind van het jaar. Ik bel misschien later nog te rug. God zegene u", luidde de boodschap. De nonnen waren blij verrast, aldus de ab dis, sprekend vanachter een luik in de kloosterdeur: „Onze vriendschap is van vijftien jaar geleden. Ik had nooit gedacht dat de paus zich ons zou herinneren." De Keniaanse priester Paulino Mondoh (59) voelt zich zeer ver want met paus Franciscus om dat ook hij de voorkeur geeft aan eenvoud: een eenvoudig huis, een sim pel autootje en werk dat gericht is op de minderbedeelden in de samenleving. Mon doh werkt in Kariobangi South, een arme wijk van Nairobi. „Paus Franciscus is een gift van God aan de mensheid. Hij laat ons zien hoe we angst kunnen overwinnen en hoe we met simpele, bescheiden middelen veel kunnen bereiken. Hij is daarom zo po pulair in Afrika. Alle religies respecteren hem om zijn wijsheid en eenvoud." Katholieke kerkleiders in Oeganda zien in de paus een belangrijke supporter van hun standpunt over homoseksualiteit, ver woord in de zeer omstreden antihomowet van president Museveni. „Ook wij zien ho moseksuelen als slachtoffers die hulp en counseling nodig hebben om tot inkeer te komen", aldus de aartsbisschop van Kampa la, Cyprian Kizito Lwanga. Hij heeft Fran ciscus gevraagd in oktober naar Kampala te komen om de vijftigste verjaardag van de heiligverklaring van de Oegandese martela ren mee te vieren. „Hij loopt liever dan dat hij in een limousine gaat zitten, hij gaat 's nachts de straat op om daklozen te ont moeten, hij weet de zieken op de juiste plek te raken. Alle katholieken zouden een voorbeeld aan hem moeten nemen. Hij blaast ons geloof nieuw leven in. Als Jezus nu op aarde zou zijn, zou hij zich zo gedra gen", aldus de Keniaan George Too. De Oegandese schrijver en commentator Alfred Tacca laat een ander geluid horen: „Franciscus is een barmhartige kerkleider, maar er is nog altijd sprake van hypocrisie over seksueel misbruik van kinderen door priesters. Het is zo paradoxaal. De katholie ke kerk, die categorisch tegen pedofilie en homoseksualiteit is, kweekt zelf de groot ste pedofielen en homo's." k wil ook een paus", zei de Ameri kaanse Jana Riess uit Tennessee on langs tegen een katholieke vriendin met wie ze lunchte. Riess hangt net als bijna 7 miljoen andere Amerikanen het mormoonse geloof aan: een geloof dat vol gens Riess best iemand kan gebruiken als paus Franciscus. Zeker nu de leider van de mormoonse kerk Thomas Monson besloot 2 miljard dollar te schenken aan een mega- winkelcentrum in Salt Lake City. Monson opende de mall met de woorden: 'Een, twee, drie, let's shopl' „Alleen al om die re den wil ik ook een paus. De paus heeft de katholieke kerk op een verbluffende ma nier nieuwe energie gegeven. Als mor- moonse ben ik daar jaloers op. Franciscus leeft sober. Hij rijdt een oude Renault en heeft geen huishoudelijk personeel", zegt Riess, auteur van het boek Mormonismfor Dummies. In de VS speelt religie een grote rol. Van de 300 miljoen inwoners is de helft gelovig: 60 miljoen Amerikanen zijn katholiek, 77 miljoen zijn protestant. Een opinieauteur van de oer-conservatieve tv-zender Fox News is helemaal niet ge charmeerd van de paus. De katholieke Adam Shaw vergeleek hem met de Ameri kaanse president Barack Obama: „Zoals Obama een teleurstelling is voor de VS, is Franciscus een ramp voor de katholieke kerk. Hij is wezenloos en hij denkt dat hij de kerk helpt door te zeggen dat de kerk moet ophouden zich obsessief te richten op abortus en het homohuwelijk. Een der gelijke softe benadering werkt niet, bewees het Vaticaan in de jaren '60. De kerken lie pen leeg. Johannes Paulus en Benedictus hebben alles op alles gezet om het tij te ke ren. En dan nu Franciscus die terug wil naar die slechte oude tijd." Paus Francis cus, schrijft Shaw, leeft niet in de realiteit. De mormoonse Riess vindt paus Francis cus juist wel een eigentijdse kerkleider. „Hij is eigenlijk veel breder dan alleen een katholiek leider. Hij inspireert en geeft ons energie. Hij is er voor iedere Amerikaan. Paus Franciscus behoort ons allen toe." De katholieke kerk in Brazilië plukt de vruchten van de eerste Zuid-Amerikaanse paus. Offi ciële cijfers ontbreken, maar overal is te horen dat de kerken voller zit ten sinds de aanstelling van Franciscus. Een onderzoek van het bureau Ibope in de cember wees uit dat ruim een derde van de Brazilianen sindsdien meer vertrouwen heeft in de katholieke kerk. „Lang leve Fran ciscus!" lacht Joao Silveira, medewerker van de heilige basiliek in Aparecida, waar Franciscus een mis bezocht tijdens zijn be zoek aan Brazilië in juni. „Het is nog nooit zo druk geweest hier. Mensen komen van overal om hier de aanraking van Franciscus te ervaren. Tranen van vreugde vloeien hier rijkelijk." Ana Prado uit Rio de Janeiro is het levende voorbeeld van dit 'Francis- cus-effect'. „Ik viel op mijn knieën voor de tv toen Franciscus vorig jaar zo nederig, zo menselijk, mijn land bezocht. Mijn hart brak bij het zien van zoveel liefde. Nu ga ik wekelijks naar de mis." Desondanks zijn er ook minder enthousias te katholieken. „Hij moet krachtiger optre den tegen kindermisbruik in de kerk. Een groot gezwel is het", stelt Alberto Morais na de mis in de kathedraal van Rio de Janei ro. „Hij moet met zijn vuist op tafel slaan. Het is nu te halfslachtig." Maar zijn vrouw Maria is vol van Franciscus. „Ik kom hier vier keer per week", zegt ze, terwijl ze haar handen ten hemel heft. „De aanwezigheid van Franciscus is nog steeds voelbaar, hij is het beste wat ons, wat mij, is overkomen. Hij gaat de wereld veranderen." De liefde tussen de Brazilianen en de paus is wederzijds. De aartsbisschop van Rio, Orani Tempesta, bracht twee weken gele den na een bezoek aan Rome een liefdes verklaring van Franciscus over aan de tot de nok toe gevulde kathedraal in Rio. „Toen ik hem vroeg welke boodschap hij had voor het Braziliaanse volk, zei hij: 'Het zijn dieven, want ze hebben mijn hart ge stolen. En ze hebben hun werk heel goed gedaan'." door onze correspondent Pauline Blom door onze correspondent Frans van den Houdt e door onze correspondent Maartje van Hoek 'i door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9