Een jaar geleden werd de Argentijn Jorge Mario Bergog- lio gekozen tot paus. Franciscus maakte een veelbelovende start. Hoe kijken gelovigen in ver schillende wereld delen tegen hem aan? 8 VERDIEPING EEN JAAR PAUS FRANCISCUS De praktijk is weerbarstig, zeker in zijn Argentinië. Paus Franciscus maakt zich grote zorgen om de sociale situatie in zijn thuisland. Armoede, ge weld maar ook alcohol en drugsverslaving zijn aan de orde van de dag, vooral in de verpauperde voorsteden van Buenos Aires. El Jagüel is zo'n plaatsje, op 45 minuten rij den van het centrum van Buenos Aires. Op de grens tussen stad en platteland vormen de onverharde straatjes, bouwvallige huis jes en hoopjes afval de leefomgeving van de werkende armen van Argentinië. De Nederlandse theoloog Marc van der Post verhuisde in 2001 met zijn gezin naar El Jagüel. De pastoraal werker deelt lief en leed met zijn buurtgenoten en probeert hen zo goed mogelijk te helpen. Soms bete kent dat zorgen voor een zieke buurman. Een andere keer is het aanbieden van een glas melk of een luisterend oor al voldoen de. Mare leidt wekelijks een bijbelstudie groep in de lokale kapel. Olga en Julia, twee vrijwilligsters van middelbare leef tijd, zijn trots op hun kapel. Voor de paus is een speciaal hoekje ingericht. Op een klein nevenaltaar staat een portret van 'Francisco', zoals hij hier wordt genoemd. De faam van de paus is niet beperkt tot de ze kerkgemeenschap. Of het nu werkloze jongeren, arbeiders of gepensioneerden zijn, allemaal roemen ze Franciscus omdat hij hen het gevoel geeft dat ze ertoe doen. Ze hebben het gevoel dat de paus met hen in gesprek is, en luistert. Maar aanvankelijk stond Mare helemaal niet te juichen toen hij hoorde dat de Ar gentijn tot paus was gekozen. „Ik kende hem eigenlijk alleen vanwege zijn politieke conflicten." De toenmalige aartsbisschop voerde een felle campagne tegen het homo huwelijk en uitte scherpe kritiek op het be leid van de nationale regering. Daarmee haalde hij vaak de voorpagina's. Maar toen Mare zich voor de vertaling van een boek in Franciscus ging verdiepen, her kende de Nederlander tot zijn verbazing veel van zijn eigen ideeën in het gedachte goed van de nieuwe paus. Franciscus bleek de nadruk te leggen op het pastoraat, en niet op de kerkelijke doctrine. „Als Kerk moet je in gesprek gaan met mensen, in plaats van over hen te oordelen", vindt de theoloog en dat is precies wat Franciscus doet. Marc is voorzichtig optimistisch over de veranderingen die de paus kan realiseren. Zelfs bij de behoudende bisschop waar El Jagüel onder valt, ziet de Nederlandse pas tor langzaam veranderingen. Al heeft een bezoek van die bisschop altijd nog het ka rakter van een sinterklaasintocht. De paus van het gesprek door onze correspondent Remi Lehmann I Enkele weken na zijn benoeming baarde Franciscus opzien door in een jeugdge vangenis in Rome de voeten van gedeti neerden te wassen en te kussen, foto HH r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8