Senator VS: CIA hackte onze pc's Stip denkt s(StlP) aan üw knip! 799 gsaaSg II li I I stipreizen.nl ^5) 6 BUITENLAND Krim verklaart zich eenzijdig onafhankelijk JÉ %küZyaKV,aU Nog meer vakantievoordeel bij Stip Reizen: ii 15 dagen Rondreis Amazing Thailand gsmsaH Erik en Pieter Eenkema van Dijk. Twee Friese broers hebben het gemaakt in de recyclingbusiness in Amerika. EF SIMFEROPOL/KIEV - Het pro-Russi- sche parlement van de Krim heeft het schiereiland gisteren onafhan kelijk van Oekraïne verklaard. Van de 99 leden van het regionale parlement stemden er 78 voor het verbreken van de banden met Kiev. Met deze eenzijdige afscheiding willen de pro-Russische politici op de Krim binnenkort van het schiereiland een Russische deelre publiek maken. Zondag wordt daar een referendum over gehou den. Westerse mogendheden, net als Oekraïne, erkennen deze af scheiding niet. Rusland verwel komde de onafhankelijkheidsver klaring wel. Als eerste concrete steunmaatre gel voor Oekraïne verlaagt de EU haar invoertarieven voor Oek raïense goederen, vooral land bouwproducten. EU-Commissa- ris De Gucht (Handel) spreekt over een economische reddings- lijn om het Oekraïense volk 'schouder aan schouder' door de ze moeilijke periode te helpen. De CIA zou honderden pagina's materiaal van computers van de Senaatscommissie hebben verwij derd. Feinstein veroordeelde de in breuk op de scheiding der mach ten en eiste een excuus. CIA-baas John Brennan wees de beschuldi ging van de hand: „Dat zouden we niet doen." Vorige week kwam aan het licht dat de CIA computers van mede werkers had onderzocht om erach ter te komen hoe leden van de commissie in het bezit konden zijn gekomen van belangrijke do cumenten over verhoormethodes. Feinstein zegt dat haar commissie de informatie op volstrekt legale wijze heeft bemachtigd. Die zou te vinden zijn geweest in miljoe nen documenten die de CIA zelf aan de commissie heeft overgedra gen. Medewerkers vonden daarin signi ficant belastend materiaal. Dat bleek later gewist. Volgens Fein stein ondermijnt de veronderstel de handelwijze van Cl A-mede werkers de parlementaire contro le op de inlichtingendiensten waarin de Amerikaanse grondwet voorziet. Ook klaagt Dianne Feinstein over het feit dat de geheime dienst jus titie heeft ingeschakeld om uit te zoeken hoe de eigen informatie naar buiten is gekomen. De sena tor noemde dit gisteren een 'po tentiële poging om te intimide ren'. IMl «curs^VO^ vSu ndreiS 10 dagen Rondreis De Schatten van Turkije 15 dagen Rondreis Klassiek Turkije Busreis Het beste van Polen en Tsjechië Busreis Hoogtepu M NEW YORK - Het is op een middag in 1984 dat Pieter Eenkema van Dijk een van zijn eerste papierper sen lijkt te gaan verkopen in de Verenigde Staten. Hij staat in de loods van zijn potentiële klant, een Amerikaanse Italiaan uit de New Yorkse volkswijk Queens. Om hier te komen heeft Van Dijk al zijn verkooptechnieken uit de kast getrokken. Zo'n beetje iedere New Yorkse recycler heeft hij ge beld met het verhaal dat hij de beste Europese papierpersen aan biedt, bijna de helft goedkoper dan de Amerikaanse. Dat hij bin nenkort toch in de buurt is en dan wel even langskomt om uit leg te geven. Negen van de tien keer is hij door de afvalverwer kers bot afgepoeierd. Maar met de ze Italiaan heeft hij de handen al geschud op een deal. Het pagina- dikke contract wordt ongelezen getekend, maar hij weet hoe het werkt in dit wereldje: een man een man, een woord een woord. Nu moeten ze alleen nog kijken of zijn machine wel zo efficiënt is als beloofd en inderdaad balen van minimaal 1500 pond kan per sen. Als het papier de machine in valt, draait zijn gesprekspartner zich naar hem toe en zegt: „Als er Zegt de koper als er geen papierbaai van 1500 pond uit komt, ga jij de pers in geen baal van 1500 pond uit komt, ben jij de volgende die de pers in gaat." Pieter en zijn broer Erik kunnen dertig jaar later hartelijk lachen om hun vroegere avonturen in de New Yorkse recyclingbranche. Ze zitten samen aan een lange tafel in een vergaderzaaltje van hun hoofdkantoor in Stamford, zo'n drie kwartier rijden ten noorden van New York. Erik pakt een fol der met afbeeldingen van de enor me recyclingfabrieken die ze nu verkopen. „Kijk zo eentje hebben we gebouwd in Rhode Island", zegt hij. „Al het afval van die staat dat moet worden hergebruikt wordt daar verwerkt. Het is een 'single stream systeem' zoals wij dat noemen. Dat betekent dat mensen thuis niks hoeven te scheiden. Dat gebeurt allemaal in de fabriek. Hoeveel zoiets kost? Meer dan 15 miljoen dollar." Het verhaal van hun bedrijf Van Dyk Recycling Solutions loopt pa rallel aan die van de Amerikaanse recyclingmarkt. Eerst verkochten ze papierpersen. Daarna kwam er vraag naar dual stream sorteerin- stallaties, die geschikt waren voor afval dat mensen thuis voorgesor teerd hadden: glas, blik, papier en plastic. Keukenafval mocht er niet in. Nu verkopen ze vooral single stream machines, die alles zelf sor teren. Erik: „Het mooie hiervan is dat mensen thuis niks hoeven te scheiden en alles dus ook heel effi ciënt kan worden opgehaald: met één wagen." Sinds de verkoop van die eerste pers hebben de broers veel nieu we Europese vindingen in de VS geïntroduceerd. Zoals de sterren- zeef van het merk Lubo die Erik in Duitsland aan het werk zag. „Het is een rij verticaal roterende rubberen sterren. Die schieten het grotere materiaal verder, ter wijl de kleinere dingen onder in vragen over mysterieuze crash vliegtuig Ook luchtvaartdeskundigen snap pen er niets van. Vliegtuigen val len niet plotseling van elf kilome ter hoogte naar beneden. De Boeing 777 van Malaysia Airlines, vlucht MH370, vertrok zaterdag vanaf Kuala Lumpur, op weg naar de Chinese hoofdstad Peking. Bo ven de Golf van Thailand ver dween het toestel van de radar. Het mysterie van de Boeing 777 doet denken aan de roemruchte verhalen over de Bermuda-drie hoek, waar schepen en vliegtui gen verdwenen zonder een spoor na te laten. Ook van dit vliegtuig is nog geen wrakstuk gevonden. Nee, er zijn gebieden waar de toe stellen niet met radar kunnen worden gevolgd, vooral boven oceanen. In die gebieden nemen piloten om de zoveel tijd via de ra dio contact op met de luchtver keersleiding. De Boeing 777 vloog niet ver van land, dus waarschijn lijk was dit vliegtuig wel op radar te zien. Volgens Malaysia Airlines zijn al haar toestellen uitgerust met een zogeheten Aircraft Com munications Adressing and Repor ting System. Hiermee staat het vliegtuig automatisch in contact met het grondstation van de maat schappij. Dit station heeft in dit geval echter nimmer noodsigna len of andere opvallende gege vens van de vermiste Boeing ont- WASHINGTON - De CIA heeft inge broken in de computers van de Amerikaanse Senaat. De geheime dienst van de Verenigde Staten wil de op die manier de publicatie dwarsbomen van een rapport van een Senaatscommissie over de har de verhoormethodes van de CIA. Dit stelde de voorzitter van de commissie, de Democrate Dianne Feinstein, gisteren in de Senaat. reizen nl Ook zfn dage!i/f|LnontbRefiSdUUr: '5 da«en ■KW» JjJUIIII M iccnl 15 eSrePen. met fle st'prei'zen.nl/fhcaf Waanzinnige rondreis'. o.a. Istanbul, Efèze, Pamukkale en Cappadocië ind. 3- en 4-stenen hotels, dagelijks ontbijt en 6 x diner Vertrek: apr. t/m okt. Reisduur: 10 dagen. Inclusief vliegreis, rondreis per comfortabele minibus/touringcar en Nederlandssprekende gids. Het mooiste van Turkije o.a. Istanbul, Cappadocië en Turkse Rivièra inclusief verblijf in 3- en 4-stenen hotels, dagelijks ontbijt en 11 x diner Vertrek: apr. t/m okt. Reisduur: 15 dagen. Inclusief vliegreis, rondreis per comfortabele minibus/touringcar Nederlandssprekende gids. zie stipreizen.nl/trklt inclusief veleextras l/ inclusief gratis voorovemachting S inclusief rondleiding KrakauenPraagen bezoek Wietkzkae en Auschwitz Vertrek: apr. t/m sept. Reisduur 13 dagen. Inclusief rondreis per comfortabele touringcar ontbijt, 11 x diner, entree glasfabrieken een muziekavond. zie stipreizen.nl/plbts Bezoek de pare* van Europa inclusief gratis voorovernachting bezoek de Plitvice Meren, de Postojna grotten. Kik, Poret enOpatija Vertrek: apr. t/m okt. Reisduur: 11 dagen. Inclusief rondreis per comfortabele touringcar ontbijt, 9 x diner en een rond leiding in Krko.Lv. een gids zie stipreizen.nl/ktbkr Amerikaans door onze correspondent Mathijs Rotteveel Pieter Eenkema van Dijk 5 In een wereld waar alles en ieder een in de gaten wordt gehouden, verdwijnt een vliegtuig van Malay sia Airlines spoorloos. Negen lan den zoeken nu naar wrakstukken. door Joost Sijtsma -| Hoe kan een passagiersvliegtuig met 239 mensen aan boord zo maar verdwijnen? Worden vliegtuigen dan niet con- stant en overal gevolgd door al lerlei civiele en militaire radars?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6