24 ZEELAND PRENTENVERZAMELING DIGITAAL IN TE ZIEN De Zelandia Illustrata is de oudste prentenverzameling van Zeeland. En nu ook de meest toegankelijke. Bijna de hele verzameling is digitaal in te zien: dat is zeker een mijlpaal J* MUF 1 F LET+VS-GFN NAUQÜiS ALEW e naderen een mijlpaal. Bijna is de complete historisch-to- pografische at las Zelandia Illustrata van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen op internet beschikbaar. De collectie omvat dertigduizend beeldobjecten: kaar ten, kopergravures, etsen, litho's, tekeningen, dia's, twee films, (glas)negatieven en prentbrief kaarten. Op 2354 objecten na is al les gedigitaliseerd en het meren deel is via de website van het Zeeuws Archief te raadplegen. Inderdaad een mijlpaal, zegt col lectiebeheerder Leo Hollestelle van het Zeeuws Archief. Een mijl paal en geen eindpunt, hoopt hij. In 2001 werd een begin gemaakt met de digitalisering van de Ze landia Illustrata. Het overgrote deel, dat nu op de website te zien is, kon in eigen huis worden gedi gitaliseerd. Het restant dat nog wacht op digitale ontsluiting be staat uit grote formaten, vooral kaarten. Die kunnen niet simpel worden gescand, maar moeten professioneel gefotografeerd wor den - een procédé dat aanzienlijk duurder is. Dus moet er naar fond sen worden gezocht om de hele Zelandia Illustrata digitaal toegan kelijk te kunnen maken. Het Zeeuwsch Genootschap orga niseert vrijdag een symposium ter gelegenheid van de verwer ving van de topografische atlas, 150 jaar geleden. Eigenlijk wordt er een jaartje ge smokkeld. De Zelandia Illustrata is de oudste verzameling prenten en tekeningen met betrekking tot de provincie Zeeland. Het geheel is opgedeeld in vier categorieën: kaarten en plattegronden, topogra fie, historie en leven, portretten en personalia. De Zeeuwse rechts- geleerde Jacob Verheye van Cit- ters (1753-1823) begon met het aanleggen van de verzameling. Via zijn zoon kwam de collectie in 1863 bij het genootschap te recht. Het Zeeuws Archief heeft de Ze landia Illustrata sinds 1978 in be heer. Elke prent, elke kaart, elke foto is apart in een hoes van po lyester verpakt of van een pas se-partout voorzien. De verzame ling wordt in klimaatgecontroleer- de depots van het archief be waard. Vóór het digitale tijdperk was het moeilijk om de weg te vinden in de atlas. In de digitale collectie van vandaag de dag kan probleemloos op naam, trefwoord én jaartal worden gezocht, 24 uur per dag, zeven dagen per week. Dat maakt de Zelandia Illustrata voor iedere Zeeuw uitermate toe gankelijk. Schrijvers en boekensa- menstellers maken altijd ruim ge bruik van de verzameling, als his torische werken over Zeeland moeten worden Verlucht'. De 'grote' Geschiedenis van Zeeland, waarvan eind deze maand het vierde en laatste deel wordt gepre senteerd, is daarvan een sprekend voorbeeld. Particulieren kunnen ook scans Zelandia Illustrata is Leo Hollestelle HM.E door Jan van Damme W Herdenkingsprent bij de vondst van drie Romeinse altaarstenen op het strand bij Domburg in 1647; onder drie Zeeuwse penningen, 1562-1593. t Leo Hollestelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60