'De aso juridisch te lijf? Eerst een praatje maken' Politie zoekt vrouw in rode jas en Verwarde' man in zaak Els Borst yffrizjfj.f] BINNENLAND 5 11 599,- Daar zei politiewoordvoerder Ber nard Jens dat Borst waarschijnlijk al zaterdagavond 8 februari is ge storven. Volgens hem staat nu vast dat dat een gevolg is geweest van een misdrijf. Borst werd pas de maandag erop door vriendin nen in haar garage naast haar auto aangetroffen. Een getuige heeft die zaterdag rond 19.30 uur, ongeveer het tijd stip waarop Borst thuis moet zijn gekomen, een vrouw met een ro de jas en hoofddoek bij haar huis zien lopen. Op 29 januari heeft een volgens de politie al wat oudere Verwarde man' om 7.00 uur in de ochtend bij Borst aangebeld. Ze heeft de deur toen geopend en de man ging snel weer weg. De politie is benieuwd wie die man was. Duikers van de marine en de poli tie hebben gisteren in een ven achter het huis van Borst de hele dag gezocht naar een klein meta len voorwerp. Ook langs de oevers is gezocht. Jens zei gisteravond dat er tijdens het zoeken dingen zijn gevonden. „Maar of dat wat betekent, weten we nog niet", zei hij. Eerder kamden ME'ers het hele bosgebied al uit. Borst vertrok op 8 februari van een D66-congres in de Beurs van Berlage in Amsterdam, nam om 18.07 uur de trein naar Bilthoven en reed daarna met haar auto naar huis. De politie wil ook graag we ten of iemand gezien heeft hoe Borst vanaf het D66-congres naar Amsterdam Centraal is gegaan. Zondag 9 februari bleef ze zeer te gen haar gewoonte in zonder be richt weg bij een huisconcert. Elke de Beijer is mediator, een des kundige in het oplossen van con flicten. Dat doet ze niet alleen als werk, maar ook als vrijwilliger bij burenruzies in de gemeenten Roosendaal, Etten-Leur en Halder- berge. „De emoties kunnen in zul ke gesprekken hoog oplopen", weet ze uit ervaring. Burgemeesters lieten vorige week weten meer juridische mogelijk heden te willen in de strijd tegen de buurtaso. Te snel is de enige mogelijke maatregel een huisuit zetting. Tegelijkertijd is er een an dere trend zichtbaar: gemeenten kiezen steeds vaker voor bemidde laars als De Beijer. In 2007 waren er 77 gemeenten die bemidde lingsteams inzetten, in 2013 was dit aantal gestegen naar ruim 160. „Buurtbemiddeling werkt", zegt De Beijer. „Van de tien conflicten waar ik aan heb gewerkt, hebben wij in zeven gevallen de partijen zover gekregen dat ze bij elkaar aan tafel schoven. In alle gevallen is toen een oplossing gevonden." Drie op de tien Nederlanders er vaart wel eens overlast van omwo nenden. Vaak loopt dit met een sisser af, maar soms escaleert de boel. „Dan speelt er altijd meer mee dan de blaffende hond of het gestamp op de trap", zegt De Be ijer. „Aan de bemiddelaar is het de taak te zoeken naar de kiem van de ruzie. Vaak heeft dit met verschillende, kleine ergernissen te maken." Radboud Engbersen, programma manager bij Platform 31, is blij met de opkomst van de vrijwilli ge bemiddelaar. „Buurtoverlast is jarenlang onderschat als pro bleem. Het kan mensen knetter gek maken. En een juridische aan pak duurt soms jaren. Bemidde ling werkt, zo simpel is het." Een balans vinden tussen overlast bestraffen en voorkomen, noemt Engbersen het. „Juridische moge lijkheden creëren is één van de wegen die bewandeld moet wor den, maar de vraag is ook wie con troleert of nieuwe regels worden nageleefd." Belangrijker is dat mensen elkaar weer durven aanspreken én dat ze iets van elkaar kunnen verdragen. Engbersen: „Daar hebben we het de afgelopen tijd laten liggen." In sommige wijken heerst een kli maat van angst. Daarom moeten betrokken instanties, zoals de wijkagent of woningcorporatie, wel aan de zijde staan van diege ne die overlast ervaart, benadrukt Engbersen. Een bemiddelaar kan eveneens mensen over de streep trekken in gesprek te gaan. Ook het Centrum voor Criminali teitspreventie en Veiligheid (CCV) ziet buurtbemiddeling als hét middel tegen buurtoverlast. Nicole Langeveld: „Als je het pro bleem in een vroeg stadium kan oplossen, is dat zeker een goede zaak. Maar bemiddeling werkt al leen als de zaak nog niet geësca leerd is." Ook moet in ogenschouw geno men worden dat veroorzakers van overlast vaak kampen met proble men zoals een verslaving of psy chische klachten. „Dan wordt be middelen een lastige zaak." Het CCV staat niet negatief tegen over extra juridische mogelijkhe den voor gemeenten. Langeveld: „Ook juridisch moet er snel ge handeld kunnen worden." 5 dagen Gérardmer Vogezen 8 dagen Praag en Bohemen 10 dagen Krakow en omgeving 12 dagen Berlijn Praag Boedapest Wenen 12 dagen Dalmatische kust v.a. slechts a. slechts Duikers van de Koninklijke Marine zochten gisteren in de Heideplas, in het Heidepark Bilthoven, naar aanwijzingen voor de gewelddadige dood van Els Borst, foto Bert Spiertz/HH bilthoven - De politie is op zoek naar een vrouw in een rode jas en een man die mogelijk licht kunnen werpen op de dood van ex-minis ter Els Borst. Dat liet de politie gis teravond weten in het tv-program- ma Opsporing Verzocht ACHTERCROND BUURTOVERLAST door Mathijs Noij ROOSENDAAL - Gemeenten willen meer handvatten om aso's aan te pakken. Maar de eerste stap ligt bij onszelf: we moeten weer met el kaar in gesprek. Met of zonder hulp van een bemiddelaar. Drie op de tien Nederlanders zegt wel eens overlast van omwonenden te ervaren In 2007 waren er 77 gemeenten met bemidde lingsteams, in 2013 was dit aantal gestegen naar 185 Vertrekdata: 12 mei/2, 23juni/ 14 juli etc. it,' Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata 21 april/5,19 mei/ 2,16 juni/etc. Vertrekdata: 28 april 26 mei 23 juni/21 juli /etc. Keizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. halfpension. comfortclass touringcar en af scheidsbuffet. v.a. slechts f Vertrekdata: 21 april/5,19 mei 2,16,30 juni /etc. Vertrekdata: 14 april 12 mei 9 juni/ etc. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl WOENSDAG 12 MAART 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5