'Spionnen vaak fout in' Publiek adoreert Van Duin 4 BINNENLAND Het weren van auto's uit de binnenstad is zodanig gelukt, dat er nu parkeerruimte over is. De tarieven stijgen amper meer. Dood aangetroffen baby is een meisje De dode baby die maandag in een brandgang in Eindhoven werd gevonden, is een meisje. Of ze heeft geleefd of hoe ze is overleden, is nog onbekend. De politie gaat ervan uit dat de 26-jarige vrouw die maandag werd aangehouden de moeder is. Het meisje werd gevonden in een plastic tas in een brand gang. Maandagavond werden de 26-jarige vrouw en ook een 27-jarige man aangehouden. Eén jongen maakt Citotoets foutloos Eén jongen heeft dit jaar alle tweehonderd opgaven van de Citotoets goed beantwoord. Vier leerlingen maakten één fout. Cito heeft dat gisteren be kendgemaakt Basisscholen ont vangen deze week de scores die hun leerlingen hebben ge haald. Meisjes scoren hoger in taal, jongens in rekenen en wis kunde. De gemiddelde score dit jaar is 535,0 (vorig jaar 535,1) op een totaal van 550. André van Duin is onder het Nederlandse publiek de meest gewaardeerde artiest, blijkt uit het tweejaarlijkse Cultuursec tor Merkenonderzoek. De ko miek geniet de voorkeur van de 3000 ondervraagden en is vijftig jaar na zijn debuut zelfs populairder dan Marco Borsato, Guus Meeuwis en Ilse de Lan ge. In 2012 werd Meeuwis nog uitgeroepen tot populairste cul- Dat is één van de opvallendste aan bevelingen uit het gisteren ver schenen rapport van de CTIVD, de commissie die toezicht houdt op de geheime diensten AIVD en MI- VD. De ministers Plasterk en Hen nis 'moeten na alle onthullingen van de afgelopen periode nagaan of het vertrouwen in buitenlandse diensten' nog steeds terecht is. De commissie lijkt daarmee te doelen op de in opspraak zijnde Ameri kaanse geheime dienst NSA. De CTIVD concludeert in het rap port ook dat de Nederlandse gehei me diensten zichzelf niet bedie nen van NSA-achtige praktijken. Ze verzamelen niet stelselmatig in formatie buiten de wet om. Wel tuurmaker; de top is al jaren re delijk stabiel. Opvallend is dat Herman van Veen uit de top 10 is gekelderd. Het Anne Frank Huis behoudt de koppositie onder de cultuur organisaties, Monique van de Ven heeft de sterkste reputatie in de Nederlandse filmwereld. Van de Ven wordt op de voet gevolgd door Chantal Janzen en Jeroen Krabbé. gaan ze incidenteel nog steeds te vaak de fout in. Zo was het hacken van webfora door de dienst niet volledig volgens de wet. Ook deel de de MIVD (militaire inlichtin gendienst) metadata met de Ame rikanen zonder dat daar de beno digde toestemming van de minis ter voor was. CTIVD-voorzitter Harm Brouwer noemt die inbreuken 'geen katten- pis'. Tweede Kamerlid Gerard Schouw (D66): „Het gaat niet al tijd volgens de wet, terwijl conti nu anders is beweerd. En buiten landse diensten verzamelen in Ne derland kabelgebonden data, om dat Nederland dit niet mag. Met een omweg verkrijgen de diensten die data toch door een ruilhandel met partners." Minister Plasterk wil het toezicht op de AIVD versterken. Ook zei hij dat het kabinet nog geen beslis sing heeft genomen over de verrui ming van de wet zodat de dien sten wel kabelgebonden data (bij voorbeeld internetverkeer via glas vezel) mag aftappen. „Daar wil je brede steun voor." DEN HAAG - De grenzen van de als maar oplopende parkeertarieven lijken bereikt. Daar waar de prijs voor een parkeerkaartje in het ver leden soms in stappen van meer dan 10 procent steeg, blijft de prijsstijging nu beperkt of hele maal achterwege. In vijfentwintig jaar tijd zijn de parkeerinkomsten van Nederland se gemeenten gestegen van zo'n 50 miljoen tot een verwachte 660 miljoen euro dit jaar, blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De stijging van 2,2 procent ten opzichte van 2013 is in vergelijking daarmee slechts zeer beperkt. De gegroeide opbrengst komt vol gens deskundigen vooral doordat op meer plaatsen betaald parke ren is ingevoerd. Daar waar in het verleden alleen de echte stadscen tra een parkeerautomaat hadden, is nu ook de verre omtrek van het centrum voorzien. Amsterdam verdiende in 2013 mede door dit effect, en door efficiëntere contro les, 9 miljoen euro meer dan het jaar daarvoor: 166 miljoen euro. Vorige week meldde verkeersmi nister Melanie Schultz van Hae- gen (VVD) dat nog maar 47 pro cent van de stadsbewoners die zich verplaatsen voor de auto kiest. Dat was ooit 57 procent. Mensen kiezen vooral vaker het openbaar vervoer. Deze trend, ge combineerd met de economische crisis, stijgende internetverkoop en gemeentelijk beleid hebben zó veel auto's uit de binnensteden ge weerd, dat er weer meer dan vol doende parkeerplaatsen zijn. Parkeer-adviesbureau Spark on derzocht vorig jaar samen met de Rotterdamse Erasmusuniversiteit de bezettingsgraad van parkeer plaatsen in twintig binnensteden. Conclusie: het gebruik van par keerplaatsen is gedaald, gemid deld met 14 procent. Overigens niet alleen door dalende bezoe kersaantallen; er zijn ook parkeer plaatsen bij gekomen. Rob Ebbing van Spark wil dat ge meenten beter naar de effecten van hun beleid kijken. Winkelstra ten die het niet van de gezellig heid moeten hebben, zouden aan trekkelijker worden als je ér goed met de auto bij kunt. Afschaffen van betaald parkeren, waar steeds openlijker in gemeen ten over wordt gesproken, gaat hem echter een stap te ver. „Een goede parkeerplek is niet waarde loos. Het levert de klant ook ge- Afschaffen van betaald parkeren gaat te ver. Een goede parkeerplek is niet waardeloos mak op. En de 'winkelier heeft ook baat bij een goede bereikbaar heid." Afschaffing van de parkeer automaat betekent niet dat er geen parkeerplaatsen nodig zijn. Vraag is wie dan de rekening be taalt. Door de combinatie van lege par keervakken en groeiend verzet van winkeliers en automobilisten is de grens van de prijsverhogin gen wel bereikt, denkt Ebbing. Ge meenten zullen dan ook goed op moeten letten als ze nieuwe dure parkeergarages bouwen. Zeker als ze de bouwkosten via het parkeer kaartje terug willen verdienen. Iedereen kijkt naar de inkomsten, maar de kosten worden uit het oog verloren, stelt ook Aukje van de Reijt, adviseur Parkeren bij het bureau Goudappel Coffeng. Een parkeergarage kost zo'n 30.000 eu ro per parkeervak. Daar komt nog eens 1.000 euro per jaar voor on derhoud, elektriciteit en schoon maak bij. „Dat duurt jaren voor dat je dat hebt terugverdiend. Mensen denken dat gemeenten met parkeergeld de kas spekken, maar ik denk dat dat in nog geen 5 procent van de gevallen zo is." Volgens Van de Reijt zijn de kos ten veel moeilijker in beeld te brengen, omdat ze vaak bij ver schillende gemeentelijke afdelin gen worden gemaakt. Dat parkeer garages zo duur zijn, betekent ove rigens niet dat er geen meer ge bouwd worden. Investeerder Bouwfonds presenteerde eerder deze maand een onderzoek waar uit blijkt dat er in Amsterdam, Den Bosch, Zwolle, Nijmegen en Leiden nog kansen liggen voor ga rages. In de meeste van die steden worden die al gebouwd, stelt Eb bing. Van de Reijt: „Niet zozeer voor extra capaciteit, maar door verschuiving van straatparkeren naar garages. Dan ontstaat er let terlijk ruimte om te werken aan de aantrekkelijkheid van het win kelcentrum." 3 LEZERREIZEN. EINDHOVEN AMSTERDAM Stijging tarieven parkeren heeft grens bereikt ARNHEM door Niels Klaassen en Cyril Rosman DEN HAAG - Nederland moet goed nadenken of het in de toekomst nog wel nauw met sommige buiten landse geheime diensten wil sa menwerken. Het is namelijk maar de vraag of die zich veel gelegen la ten liggen aan hun eigen wetten én aan de mensenrechten. door Paul Bots Rob Ebbing, Spark 8 DAAGSE REIS NAAR NOORWEGEN Uw rondreis met de auto reis start en eindigt bij Oslo, de hoofdstad van Noorwegen. U verblijft twee nachten in een hotel gelegen in de uitlopers van het Jotunheimgebergte, een nacht vlakbij het Sogne Fjord en tenslotte twee nachten aan de voet van het bekende Hardangervidda- bergplateau. Kortom een prachtige reis voor een unieke priis! Data: 15.05.14-30.09.14 Prijs op basis van bezetting in een 2 pers. kamer 399,- Dagelijks vertrek mogelijk. Inclusief: 7 overnachtingen in een 3-4 sterren hotel met uitgebreid ontbijt. Uitgebreide route beschrijving Exclusief: 15 euro reserveringskosten Overtocht dient u zelf te regelen Prijs Porto: Bij bezetting op 2 pers. kamer 299,- Prijs Lissabon: Bij bezetting op 2 pers. kamer 275,- Inclusief: Vlucht Amsterdam-Porto/ Lissabon 2,3 nachten verblijf in een goed 2-3 sterrenhotel die centraal is gelegen in de steden incl. ontbijt. hop on hop off ticket (48 uur Porto, 24 uur voor Lissabon) Luchthaven en toeristenbelasting Exclusief: 15 euro reserveringskosten Transport vanaf t vliegveld naar de stad. Porto Vertrekdatum 2014 Lissabon April 1 12,19 Mei 12,20 9 Juni September 16 06 Oktober 28 10,17 November 10 1,8 December 1,15 3 DAAGSE REIS NAAR LISSABON De hoofdstad van Portugal ligt verspreid over zeven heuvels aan de monding van de Taag. Lissabon biedt vele bezienswaardigheden, musea, paleizen en een actief cultureel leven. Ontdek het alledaagse leven! 4 DAAGSE REIS NAAR PORTO Gelegen aan de monding van de Douro biedt Porto u een rijkdom aan historie en cultuur. In Porto vindt u de wortels van de Portugese geschiedenis. Het oude stadscentrum werd door de UNESCO reeds in 1996 uitgeroepen tot "werelderfgoed". Lezerreizen.nl - Tel: 026-2022012 Openingstijden: ma-vr10.00 -20.00 zo-zo: 10.00-17.00 uui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4