I Alt Inclusive Donau Glossy markeert jaar paus Franciscus Slaappillen voor goede nachtrust 'uit den boze' IN HET NIEUWS 3 De wereld is Kras Riviercruise AMSTERDAM - Slechte nachtrust hebben we niet altijd zelf in de hand. De meeste mensen snurken en sommigen hebben slaapapneu (tijdelijk niet ademhalen), rustelo ze benen of parasomnie (schreeu wen, hoofdbonken, kreunen of slaapwandelen). Volgens Hans Hamburger, neuroloog en hoofd van het WaakSlaapCentrum van het Slotervaartziekenhuis, zijn zulke stoornissen goed te behan delen, maar slaapmiddelen zijn daarbij, wat hem betreft, uit den boze. „Die werken maar een kwar tier of een halfuur op je slaap, ter wijl de bijwerkingen zo'n 15 tot 20 uur duren. Overdag ben je dus moe en duf en maak je fouten of veroorzaak je ongelukken", zegt Hamburger. Bovendien werken de slaapmidde len verslavend. Het aantal verslaaf den dat voor hulp aanklopt, daalt sinds 2011, maar is nog wel veel hoger dan tien jaar eerder (610 in 2012 tegen 371 in 2002), aldus het Trimbos-instituut. Hamburger heeft het idee dat het aantal gebruikers stabiel blijft. „Nu geeft 9 procent aan het vaak of altijd te gebruiken. Een paar jaar geleden was dat ook zoveel." Uit cijfers van de Stichting Farma ceutische Kengetallen blijkt dat het aantal keren dat slaapmidde len verstrekt worden al jaren daalt: van 3,8 miljoen keer in 2009 naar 3,3 miljoen keer in 2013. Een verklaring is dat slaappillen sinds 2009 niet meer uit het basispak ket vergoed worden. Deze cijfers gaan wel alleen over tabletten op recept, niet over wat bij drogiste rijen vrij te verkrijgen is. Dat zijn slaappillen met soms hoge doses van het slaaphormoon melatoni- ne. Inspectie van de Gezondheids zorg en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit kondigden vo rige zomer aan op te treden tegen de vrije verkoop van zulke pillen die officieel geneesmiddelen zijn. Ruim een half jaar later zijn ze echter nog steeds bezig met de vraag hoe dat te handhaven. In Nederland is het alles of niets, als het op pausen aankomt: we vin den hem geweldig of zien hem lie ver niet. Paus Franciscus is van de eerste categorie. Ook een jaar na zijn aantreden is hij nog populair bij zowel katholieken als protestan ten. Zo populair zelfs dat er een glossy is uitgebracht, getiteld De Paus. Er is veel vraag naar, zegt di recteur Peter Dullaert van uitgeve rij Adveniat: „We hadden eerst een oplage van 25.000 exemplaren, maar de vraag is zo groot dat we naar 40.000 zijn gegaan." Ook in de parochie Heilige Bonifa- tius in Dokkum leeft de hoop voort. „Iedereen is positief, protes tant én katholiek", zegt pastoor Paul Verheijen (62). Tijdens de mis bruikschandalen in de katholieke kerk schaamde Verheijen zich. Nu voelt hij zich weer 'trots om bij de ze kerk te horen'. Het menselijke gezicht dat Franciscus aan de we reld toont, is volgens Verheijen pre cies wat de kerk nodig heeft na een moeilijke periode. „Parochianen zijn weer positief over de kerk. Ik merk dat bij veel jonge ouders", zegt pastoor Than T. Nguyen (45) van de Onze Lieve Vrouw-parochie in Amersfoort. „Laatst had ik een doopgesprek met ouders en die zien Franciscus als duwtje in de rug bij de keuze om hun kind te laten dopen." Nguyen put inspiratie uit de da den van de paus, die de kwetsba ren centraal stelt. Het zette hem aan om meer tijd en energie te ste ken in het pastorale werk. „Uitein delijk is het een houding: je laat meer je hart spreken." Ook bestuurlijk doet Franciscus het anders dan zijn voorganger Be- nedictus XVI. „Hij doet één op één wat hij ook als aartsbisschop deed. Franciscus wil de wereldkerk de mocratiseren en transparant ma ken", aldus uitgever Dullaert. Oostenrijk, Slowakije en Hongarije. WOENSDAG 12 MAART 2014 SLOWAKIJE BAARN - Hoe staat het na één jaar Franciscus I in de Nederlandse paro chies? De hoop op verandering leeft nog steeds, met het besef dat die langzaam komt in de rooms-katho- lieke kerk. Zijn eerste jaar als paus wordt gemarkeerd met een glossy. pagina 8/9: De paus van het gesprek Busreis Nederland-Passau v.v. Hotelnacht op heen- en terugreis incl. ontbijt en diner Per luxe Vista Explorer****'o.b.v. All Inclusive, met vele drankjes aan boord Klantbeoordeling van 8,4! Vertrek: 13 èn 18 april PASSAll J MELK WENEN OOSTENRIJK V-SRAïlSiAV* I BOEDAPEST DofM« HONGARIJE Extra ingekocht! Deze 8-daagse riviercruise vanuit Passau naar dé Donau-klassiekers Wenen, Boedapest, Bratislava en Melk. Het luxe MS Vista Explorer****' staat bekend om haar excellente keuken en perfecte service!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3