I BUITEN 5 FF Het begon met het 'Het droomtra- ject', eind 2011: alle inwoners van twee kerkdorpen uit de omgeving van Hulst konden hun dromen kenbaar maken die - eenmaal werkelijkheid ge worden - zouden bijdragen aan leefbare dorpskernen. De oproep klonk vanuit de gemeente en Stichting Welzijn. „Het loopt hier inderdaad leeg", zegt Gé- ke Graaff (72). „En ambitieuze nieuw bouwprojecten liggen stil." En dat is ook niet zo wonderlijk, vindt Annemarie Schmitz (70): „Want in de afgelopen veer tien jaar zijn de bakker en de kruidenier vertrokken. Geld pinnen moet in Kloos- terzande of Hulst." Tegenover al dit ongemak staan fleurige vrijetijdsbestedingen, zoals muziek, to neel, boogschieten, kunstcursussen, oude- rengymnastiek en een actieve carnavals vereniging. „Ook hebben we een hotel", vult Janny de Valk (67) aan. „En goede restaurants, cafés, een galerie." Vervelen hoeven de ruim 950 inwoners van Graauw zich niet. Maar er bleef genoeg te dromen over. „Zo als een mooie plek, met bloemen en krui den, waar je kunt recreëren en mag pluk ken wat je wilt", zegt Graaff. „Een andere manier van leven, want ook het bewegen en buiten bezig zijn is gezond." Samen met Gerda Leys (47) is zij initia tiefneemster van de tuin, die is opgezet onder het motto: 'voor en door de buurt', en waarin ze met een stabiele kerngroep - een eis van de gemeente - van zo'n tien personen, waaronder twee mannen, en veel andere vrijwilligers sinds 2012 aan het werk zijn. Met de 800 vierkante me ter grond aan de rand van het dorp in de verstilde nieuwbouwwijk, kunnen ze tot 2017 'om niet' een droom waarmaken. Ze hebben hard gewerkt om het honden- uitlaatveld om te toveren tot een oase, zo als de foto's van vorige zomer laten zien. Het symbool van hun creatie wordt zicht- groen leven baar in het kunstwerk in het midden, dat een pit, vlam of druppel kan voorstellen. De vorm ervan herhaalt zich in de tuin aanleg, waar de patronen van kiezels en keien en smalle paadjes sierlijk gebogen langs keukenkruiden en mediterrane planten leiden. Zowel qua kleurenrijk dom als vormenpracht zal het in de ko mende maanden in de Begoniastraat ach ter de hekjes paradijselijk zijn. „We gebruiken geen gif en kunstmest. En hopen meer bewustzijn te kweken voor wat de natuur ons schenkt", legt Leys uit. „Ons project valt bij de basis school in goede aarde; de kinderen krij gen rondleidingen en bouwen insecten hotels." Graaff: „Je werkt aan iets wat je kunt gebruiken en wat gezond is om te eten." En Schmitz vult aan: „We zetten er bij welke kruiden je medicinaal kunt gebruiken. Rozemarijn - voor als je een te lage bloeddruk hebt, bijvoorbeeld." Waarop De Valk bezweert: „Maar wij zijn geen apothekers! Wij raden mensen altijd aan om even te googelen." Ontmoetingen vinden steeds meer plaats. Omwonenden blijven een praatje maken, helpen soms even mee, snuiven aan de Mexicaanse venkel die een sterke dropgeur heeft, of plukken tijm en selde rij voor de mosselen en tuinzuring voor 'paling in het groen'. En de eigenaar van 'De Ketchupfabriek' komt regelmatig langs voor wat verse dragon. Nu dromen ze van het voorjaar. WOENSDAG 12 MAART 2014 door Jacoline Vlaander Meer informatie: www.groendichterbij.nl Vlnr: Frank Beekman (24), Robin Kaijser (22), Lisa Alewijnse (21) tijdens de training op de Smart Services Boulevard 's-Heer Hendrikskinderen foto's Lex de Meester toekomst 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37