De zeggingskracht van dromen groeit in Graauw 4 BUITEN s£t deThijs Krame duurzame dorpen Kramerlezing EF In 's Heer Hendrikskinderen gaan bouwkundestudenten van Hogeschool Zeeland langs alle deuren. Om iedereen te laten meedenken over huis en haard. Maatregelen die energie besparen. En aanpassingen voor levensloopbestendigheid. De toekomst is immers nooit ver weg. Hoe maken we ons dorp daarvoor gereed? Hoe zorgen we voor onszelf? Deze pilot wil het stimuleren: duurzaam samen. Geen van de vijf bouw kundestudenten van de HZ University of Applied Sciences (HZ) komt uit 's-Heer Hen drikskinderen, maar deze week veroveren ze dan toch het dorp; in het kader vah hun afstudeertraject zijn ze er hele maal voor klaargestoomd tijdens een interactieve training in de Smart Servi ces Boulevard te Vlissingen. Niels de Wit (26), verkoopspecialist van Pep- perminds, loodste hen soepel door het 'resultaat acceleratie model' zodat ze, onberispelijk gekleed in herkenbare HZ-jasjes, vooral vriendelijk en vaar dig zo'n vijfhonderd voordeuren kun nen langsgaan, met als doel: de inwo ners van 's-Heer Hendrikskinderen in gesprekken van hooguit tien minuten te enthousiasmeren voor energiebespa rende maatregelen, cascoverbeterin gen en levensloopnoodzakelijke aan passingen van hun woningen. Ook zul len alle mogelijke renovatiewensen en -ideeën via een enquête in kaart wor den gebracht. „Honderd huishoudens per persoon in twee dagen tijd, met nog een moge lijkheid in de week erna voor de adres sen waar ze aanvankelijk niemand thuistreffen", rekent Maarten Dobbe- laer (34) voor. „Dat wordt flink doorlo pen." Hij is coördinator klimaatbeleid van de Gemeente Goes en als project leider verantwoordelijk, samen met opdrachtgever Vereniging Dorpsbelan gen van 's-Heer Hendrikskinderen. Ook Hogeschool Zeeland, Smart Servi ces Boulevard, COPZ (Collectief Op drachtgeverschap Zeeland) participe ren in de pilot: „Het SER Energieak koord met daarin 'het ondersteunen van de energieke samenleving' is voor ons allemaal een belangrijk uitgangs punt", zegt Dobbelaer. „En het is noodzakelijk, vanwege slinkende over heidsfinanciën en een ontoereikende gezondheidszorg. We hopen deze da gen een goed beeld te krijgen van de vragen en kwaliteiten die bij mensen leven, om eventueel collectieve maat regelen en prijsafspraken in gang te zetten. De enquêteresultaten zijn ook van belang voor het afrondende onder zoek van de studenten." Vincent Boschits (21) heeft voor dit project gekozen omdat er echt iets mee gebeurt, zegt hij: „Meestal belan den afstudeeropdrachten in een la. Hier gaat men mee verder." En Jeroen Franssens (21) legt uit dat hij tijdens zijn vervolgstudie bouwfysica ook met het verbeteren van bestaande par ticuliere woningen te maken zal krij gen: „Deze praktijkervaring is een mooie opsteker." De studenten zullen eveneens de be hoefte aan woningruil en woondien sten inventariseren: „Niet alles is met handgrepen, trapliften of een badkamer op de begane grond op te lossen", zegt Dobbelaer. „Sommige ouderen willen misschien vanuit een vrijstaande woning naar een ap partement, en anderen kunnen weer jaren verder met een bood- schappenservice of extra tuinonder houd." Frank Beekman (24) noemt het thema blijvend actueel: „De com binatie van alle sociaaleconomische factoren en de oplossingen die moe ten komen: het zal niet snel van de agenda verdwijnen." Met de verschil lende partijen daarover vergaderen, spreekt hen alle vijf aan. Robin Kaij- ser (22) vindt de actieve dorpsraad een interessant aspect, en Lisa Ale- wijnse (21) zegt: „Of we nu doorstu deren of ervoor kiezen om straks te gaan werken; we doen hiermee in ie der geval goede contacten op." Ronald Luiten (56) is als vrijwilliger verbonden aan de projectgroep Duurzaam Wonen en legt zich met andere leden toe op de voorberei ding, uitvoering en monitoring, ver telt hij: „We gaan de talenten in de dorpsgemeenschap beter benutten, zodat het de samenhang, zelfred zaamheid en saamhorigheid ver sterkt. In de pilot staat vooral het proces centraal." Er rust dus een belangrijke taak op de schouders van de jongere genera tie. Maar na de training lopen ze alle maal fier rechtop, spreken duidelijk, hebben duurzaamheid hoog in het vaandel, bewegen vloeiend om hun verhaal kracht bij te zetten en kun nen het persoonlijk kleuren. Ze con stateren het zelf, en zien het van el kaar. Ze hebben er zin in, lachen ze - als het maar niet gaat regenen. „En óók als het plenst", grijnst De Wit, „zijn jullie het visitekaartje van de gemeente, de dorpsraad, de hoge school - hoe vriendelijker jullie zijn, hoe meer mensen er meedoen." „Ik hoop dan ook dat veel inwoners de enquête invullen", benadrukt Lui ten. „Met die gegevens gaan we ver der. Duurzaam zelfstandig in je ei gen omgeving blijven wonen, kan ze ker eenzaamheid voorkomen. Deze eerste stap bepaalt hoe het dorp zich zal ontwikkelen. Onze toekomst be gint vandaag." De Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) en het provinciale onderzoeksinstituut Scoop organiseren op vrijdag 21 maart de Thijs Kramerlezing. De lezing is vernoemd naar Thijs Kramer (1955-2006), die zich in organisaties en provinciebestuur voor natuurbelangen inzette. Omgevingspsycholoog Agnes van den Berg van de Universiteit Groningen neemt deze keer de lezing voor haar rekening, ze vertelt waarom natuur voor iedereen van belang is. De aanvang is om 13.30 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Informatie: www.dethijskramerlezing.nl In de serie groen leven wordt in aanloop naar de lezing elke woensdag aandacht besteed aan natuur dichtbij. Janny de Valk (I) en Géke Graaff maken de tuin klaar voor het voorjaar. Foto rechts: Het vlamvormig kunstwerk in het hart van de tuin Samen op weg in een energieke door Jacoline Vlaander Meer informatie: http://shhk.goesweb.net/. Niels de Wit (26), verkoopspecialist van Pepperminds, loodst de studenten soepel door het 'resultaat acceleratie model'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36