BUITEN 3 De Engelsen zijn laconiek, en laten graag veel bij het oude. Ze komen niet snel in actie. Dat is ze een paar maal bijna noodlottig ge worden. In 1914 begonnen ze aan een oorlog met Duitsland, terwijl hun leger nog in slaperige 19e- eeuwse staat verkeerde. Heel veel Engelse militai ren zijn toen gesneuveld, hoe dapper de 'gewone Tommies' ook waren. In 1940 was het nog erger. Toen ze Duitsland weer de oorlog verklaarden, was hun leger verwaarloosd en verouderd. Eerloos wordt in 1940 een groot Engels leger door een veel kleinere Duitse legermacht met veel modernere wapens, bij Duinkerken de zee in gedreven. Wat waterbeheersing in de Britse regio's betreft, is het eigenlijk net zo. Al vele eeuwen kampt men met wateroverlast in een aantal regio's. Vooral in vlakke streken die een beetje komvormig in het omringende heuvelland liggen. Die lopen bij regen altijd weer vol. Ook de afgelopen weken gebeurde dat weer volop. In Somerset vooral bij King's Sedge- moor, onder Bath. Rond Londen bij de beneden loop van de rivier de Thames. Bij de Fens, ten noor den van Cambridge en ten westen van Norwich rond de rivier de Yare. 400 jaar gelden waren dat ook exact de gebieden waar het altijd fout ging. Ko ning Jacobus van Engeland had veel goeds gehoord over Nederland, dat voor een deel zelfs onder de zeespiegel lag, en er steeds beter in slaagde met be dijking, windmolens, pompen en andere kunstwer ken de zee te bedwingen en vruchtbare polders te maken. Eén van de beroemdste waterbouwers uit die tijd kwam van het eiland Tholen, uit de smal- stad Sint Maartensdijk. Het was Cornelis Vermuy- den (Vermue op z'n Zeeuws), telg uit een regen ten- en herenboerengeslacht. Koning Jacobus vroeg hem naar Engeland te komen en hem van ad vies te dienen. Waarschijnlijk was de koning om trent de capaciteiten van Vermuyden getipt door de Nederlandse ambassadeur Jonkheer Tüyll van Serooskerken, afkomstig uit het Thoolse Stavenis- se. Met een vorstelijke beloning in het vooruitzicht ging Cornelis naar Engeland. Daar maakte hij plan nen en blauwdrukken voor betere afwatering. Zeer tot genoegen van de koning. Het ging in eerste in stantie om een moerasgebied van 30.000 hectare - de Hatfield Chase bij Cambridge - en om 25.000 hectare moeras en moerasbos van de koning zelf in Somerset bij Bristol. Enorme projecten dus, zeker als je bedenkt dat al het werk met de hand gebeu ren moest. (Ter vergelijking: het eiland Walcheren beslaat 22.000 hectare) 's Konings eigen moeras- land in Somerset was een laag gebied ten zuiden van de Mendip Hills. Daar liep het 's winters ge woon vol en onder water. De riviertjes die er wa ren liepen vast, omdat bij de kust oude en hoge zandwallen waren. Die moesten dus doorstoken worden. Daarna werden wateringen en kanalen ge graven van 30 kilometer lang en 20 meter breed. Met de hand, door onwillig Engels werkvolk dat dol op z'n moeras was, vanwege het waterwild. Na veel hindernissen en tegenwerking werd het werk toch voltooid en kon men beginnen bij Cam bridge, daarna bij de Thames, en toen kwam het grootste werk bij Norwich. Vermuyden was inmid dels Brits onderdaan geworden, in de adelstand ver heven, en werd uiteindelijk begraven in Westmin ster - de ereplaats voor beroemde Britten. Helaas, in de loop der eeuwen is het onderhoud aan al die 'Zeeuwse' waterwerken minimaal geweest, dus loopt vandaag de dag alles weer vol en onder. WOENSDAG 12 MAART 2014 door Gerard Smallegange Reuzenhoek vanuit de lucht luchtfoto Skypictures Peter Beije en Joke van der Molen De meeste inwoners van Reuzenhoek wonen onder aan de dijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35