Zeeuwse waterbouwer in Engeland 2 BUITEN Reuzenhoek 1 wereld', maar volgens Joke ben je in de buurtschap ook zeker niet eenzaam en al leen. „We lopen niet de deur bij elkaar plat, maar het is wel altijd gezellig en we helpen elkaar waar nodig. Toen ik hier pas kwam wonen stormde het enorm: de pannen vlo gen van het dak. Iedereen uit de buurt kwam me helpen. Inmiddels weet ik precies waar ik aan moet kloppen als ik hulp nodig heb, dat is fijn." Vroeger woonden er meer jonge gezinnen in Reuzenhoek, toen was de saamhorigheid wel wat sterker en was er ook nog een buurt vereniging. Nu zijn de kinderen ouder ge worden en er komen niet veel jonge gezin nen bij. Bovendien is het basisschooltje pas gesloten. Het was al een tijdje bekend dat de school dicht zou gaan en voor de kinderen is het volgens Joke ook prima geregeld. Toch blijft het jammer: „De sluiting was heel be grijpelijk: het was gewoon niet meer renda bel. Maar het blijft zonde, want ik hoorde al tijd dat het een hele goede school was. Ik denk ook wel dat jonge gezinnen hier mis schien niet meer zo snel komen wonen, maar het kon niet anders." De sfeer blijft heel goed in Reuzenhoek: „We kunnen allemaal goed met elkaar over weg en het is hier prettig wonen. We zijn nu zelfs bezig om de dijk te kopen, samen met bijna iedereen hier onder aan de dijk." De inwoners willen eigenaar worden van de dijk, zodat ze zelf kunnen bepalen wat ze met het stukje grond voor hun huis doen. „Het is nu nog van een man die verderop woont, maar we willen allemaal graag ons ei gen perceeltje kopen. We zijn er inmiddels al een paar jaar mee bezig, maar ik heb goe de hoop dat het gaat lukken." De paaltjes die door het kadaster in de dijk zijn gezet geven aan welk stukje van Joke en Peter gaat wor den. Ze weet nog niet precies wat ze met het stukje grond gaat doen. „Misschien wel een koek en zopie tent," grapt ze. De inwoners van Reuzenhoek zijn meer dan tevreden. Kom je eenmaal in Reuzenhoek wonen, dan ga je niet zo snel meer weg. De mensen die, vaak met pijn in het hart, ver trekken zijn ouderen die behoefte hebben aan meer zorg. Er wonen hele families in Reuzenhoek, verspreid over verschillende adressen. „Iedereen woont hier al heel lang, we hebben het goed naar ons zin. Zelf zou ik ook nooit meer weg willen. Reuzenhoek is een buurtschap, maar ook een weg die van Terneuzen naar Zaamslag loopt. Het gehucht ligt aan deze weg. De 150 inwoners van Reuzenhoek wonen voornamelijk onder aan de dijk. In 1960 is een dorpsfilm over Zaamslag gemaakt en op de beelden is te zien dat er toen van alles te doen was in Reuzenhoek. Inmiddels zijn alle winkeltjes en de meeste werkplaatsen weg en is onlangs zelfs de basisschool gesloten. Toch is het nog steeds gezellig in de buurtschap, buren helpen elkaar waar ze kunnen en hebben een gemeenschappelijk doel: de dijk van Reuzenhoek opkopen. oke van der Molen woont inmiddels al 23 jaar in Reuzenhoek, in één van de huizen onder aan de dijk. Sinds afgelo pen januari is haar echtgenoot Peter Be- ije, met wie ze een jarenlang lat-huwe- lijk had, bij haar komen wonen. Hij is gestopt met werken, dus hij kon terug naar zijn wortels op het Zeeuwse platteland. De uitgestrekte polders rondom Reuzen hoek waren voor Joke de belangrijkste reden om er te gaan wonen: „Ik wilde heel graag op de buiten wonen, maar niet van alles en iedereen afgezonderd. Hier heb ik een fantas tisch uitzicht op de polder, terwijl er altijd wel wat te zien is. Er komen veel fietsers over de dijk. Helaas rijden er ook veel au to's." De weg wordt vaak gebruikt als sluiproute terwijl eigenlijk alleen bestemmingsverkeer door Reuzenhoek mag. „Die auto's rijden vaak heel hard, terwijl je hier eigenlijk maar dertig mag. We hebben tien katten gehad en op één na zijn ze allemaal doodgereden." Toch hebben ze nu weer een kat en die mag, onder strenge voorwaarden, nog steeds naar buiten. Met de komst van een nieuw fiets pad is het voor fietsers en schoolgaande kin deren wel een stuk veiliger geworden. Joke pakt dan ook graag de fiets: „Vanaf Reuzen hoek kun je eenvoudig op de fiets of zelfs te voet naar Zaamslag. Ook Terneuzen valt pri ma aan te fietsen én er is zelfs een buurt bus." Je komt dus gemakkelijk in de 'bewoonde Het gehucht Een landbouwschuur in Lenham, Kent, Zuid-Engeland. Bij deze schuur is duidelijk de Nederlandse invloed op de bouwwijze te zien. foto uit het boek: The Farm, Gillian Darley bestemmings verkeer qem. Terneuzen Inwoners van Reuzenhoek worden eigenaar van de dijk foto Matthanja Schipper De toegang tot het gehucht Reuzenhoek wordt veel gebruikt als sluiproute.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34