0 PZC Teeven liet als officier van justitie misdaadfortuin witwassen' I 2 IN HET NIEUWS SLAAPONDERZOEK COLOFON Nog een lekker glaasje wijn of even het laatste nieuws bekijken: het bevordert onze slaap niet. Maak iemand abonnee! crisis: meer boer en verwaarlozen vee toosenhenk.nl O LEIDEN - Ons bed is allang niet meer een plek om alleen te sla pen. We hebben er zelfs minder vaak seks dan dat we er bellen, tv kijken, sms'en, op internet sur fen en sociale media checken. Dat blijkt uit een enquête onder 949 mensen door de Nederlandse Ver eniging voor Slaap- en Waak On derzoek (NS WO). Het is dan ook geen wonder dat bijna de helft van de Nederlan ders niet tevreden is over zijn ei gen slaap. „Veel mensen doen het verkeerd", zegt slaaponderzoeker Kristiaan van der Heijden van de Universiteit Leiden. Zo drinkt maar liefst 41 procent van de Ne derlanders een slaapmutsje voor dat ze het bed induiken. „Alcohol brengt je wel snel in slaap, maar het effect op de kwaliteit van je slaap is ongunstig. De eerste fase is erg diep, maar daarna wordt het steeds slechter. Dat effect heb je al na een of twee glazen." Daarnaast maken mensen van hun slaapkamer steeds meer een tweede huiskamer: naast de alou de televisie hebben ook tabiets en smartphone hun weg naar bin nen gevonden. Bijna de helft van de ondervraagden telefoneert nog even in bed, 40 procent kijkt tele visie, ruim een op de drie smst en ongeveer eenzelfde aantal surft voor het slapengaan op internet en bekijkt sociale media. „Het is nu met de tablet en de smart phone veel makkelijker gewor den. Vroeger lazen we ook wel ar tikelen voor werk in bed of we ke ken televisie", zegt slaappsycho- loog Saskia Boukamp van het Slaap-Waakcentrum in Zwolle. „Maar tabiets en smartphones ma ken je wakkerder, want ze vragen om een reactie. En een televisie staat verder weg." Dat laatste heeft te maken met het licht dat de schermpjes uit stralen. „Dat heeft een bepaald kleurenspectrum met veel blauw. Juist die kleur heeft effect op je biologische klok", aldus Van der Heijden. Kijk je dus veel op je ta- SLAAPKAMERIRRITATIES bletscherm kort voor het slapen gaan, dan denkt je biologische klok dat het nog lang geen tijd is de ogen toe te doen. Stiekem weten we dit allemaal best. Nog even Facebook checken voor het slapengaan is niet goed voor de nachtrust. Maar we doen het toch, want we willen opti maal profiteren van onze wakkere uurtjes. „Veel mensen geven aan d$t ze met een uur langer slapen beter functioneren op het werk. Maar toch zeggen veel van hen dat ze liever nog iets doen voor hun werk of ontspanning dan dat ze eerder naar bed gaan", illus treert Van der Heijden. Een slechte nachtrust heeft aller lei nadelige gevolgen: bepaalde 'hongerhormonen' nemen toe bij chronisch slaaptekort, waardoor je meer eet. Word je dan (te) dik, dan heb je weer kans op slaap stoornissen zoals snurken. Op de lange termijn interpreteer je je omgeving negatiever en kun je zelfs depressief worden en angst stoornissen ontwikkelen. Van der Heijden: „Neutrale plaatjes van bijvoorbeeld een landschap vin den mensen met een slaaptekort minder mooi of bedreigend. Mis schien is het een soort zelfbe schermingsinstinct: omdat je kwetsbaarder bent, is het goed snel weg te gaan van bedreigende situaties." Om het niet zover te laten ko men, gebruikt 9 procent van de Nederlanders vaak of altijd slaap middelen, 27 procent soms. Maar de beste tip is regelmaat en je acti viteiten afbouwen voor het sla pengaan. Lukt het slapen dan nog niet, blijf dan niet gefrustreerd in bed liggen, maar loop even rond. Nieuwsuur heeft de hand weten te leggen op de overeenkomst. In het stuk werd onder meer afge sproken dat de Belastingdienst niet zou worden ingelicht. Cees H. was in de jaren tachtig en negentig een van de naaste mede werkers van Johan V. alias de Hak kelaar. H. werd veroordeeld tot cel straf en betaling van een bedrag van zijn verdiende drugsgeld. H. moest volgens de deal 750.000 euro aan de Staat betalen. Uit de rest van de deal blijkt dat justitie tussen 5 en 6 miljoen heeft over gemaakt aan H. Hij parkeerde dat geld op rekeningen in Luxem burg. Op die rekeningen liet het Openbaar Ministerie (OM) beslag- leggen. In deze deal wordt strikte geheim houding afgesproken, ook ten aan zien van de Belastingdienst. Met de deal was H. van zijn ontne mingszaak af. De top van het OM is pas na ondertekening van het afsprakencontract ingelicht. In een reactie aan Nieuwsuur wijst minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie) erop dat de OM-top met de deal heeft inge stemd. De deal was volgens hem in lijn met toen geldende wet- en regelgeving. Teeven wilde in Nieuwsuur niet op de zaak ingaan, omdat die onder verantwoorde lijkheid van de minister valt. De clausule over het onwetend la ten van de Belastingdienst had nooit opgenomen mogen worden, oordeelt emeritus hoogleraar be lastingrecht Jaap Zwemmer. 'Bi zar' en 'in strijd met alle regels van de rechtsstaat'. HEBBEN WIJ WEEw... &E CAVIAPOUITIE in een W1L&E ACHTEPVOL6IN6... tatuudtatuuu De slaapkamer is de nieuwe huiskamer Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties T: 088-0139995 g E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Freke Remmers illustratie Mark Reijntjens en Marietta de Boer 1. Omrollen met deken 2. Partner naar de rand van het bed duwen 3. Snurken 4. Tandenknarsen 5. Schoppen of friemelen 6. Praten 7. Kwijlen 8. Spiersamentrekkingen 9. Slaapwandelen •10. Scheten laten (bron: NSWO) En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee (V) www.pzc.nl/abonneewerftabonnee DEN HAAG - De huidige staatssecre taris van Veiligheid en Justitie Fred Teeven heeft in 2000 als officier van justitie een deal gesloten met drugshandelaar Cees H., die vol gens hoogleraren belastingrecht neerkomt op een witwasoperatie. Dat meldde het tv-programma Nieuwsuur gisteravond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2