NK volgens andere formule Provoost maakt zich zorgen om duivensport Ongeregeldheden mogen wel op tv 28 SPORT Het Nederlands kampioenschap dammen voor vrouwen in Zoutelande is voor Nina Hoekman een 'sentimental journey'. ZOUTELANDE - Op papier lijkt het simpel: Nina Hoekman is de grote favoriet op het NK dammen voor vrouwen, dat vandaag in Zoutelan de begint. De praktijk is anders. De tienvoudig landskampioene is ernstig ziek. Het NK zal hoogst waarschijnlijk haar laatste toer nooi zijn. „Ik hoop dat ze er nog een beetje van kan genieten en dat ze met elk resultaat kan le ven", zegt haar man Henk Hoek man, die haar het hele toernooi ter zijde zal staan. Nina Hoekman vecht al vijf jaar tegen kanker. Het begon met borstkanker. Toen ze de strijd ge wonnen leek te hebben, kwamen er uitzaaiingen. Vorig jaar greep ze in Zoutelande de nationale ti tel tussen twee chemokuren door. De dag voor het toernooi begon kreeg ze er een, de dag na het slot weer een. Niets hielp. Inmiddels zit de ziek te in haar hele lichaam. Geestelijk is ze nog sterk, lichamelijk niet. Hoekman, die in augustus 49 jaar werd, zit in een rolstoel en woont al zeven maanden in een verpleeg huis. De inwoonster van Zutphen heeft veel moeten inleveren, maar ze weigert het dammen op te ge ven. Over haar verwachtingen van het NK kan ze niets zeggen, omdat ze de telefoon niet vast kan houden. Dammen betekent alles voor Hoekman. Ze werd geboren in Kiev, Oekraïne, en begon op jon ge leeftijd te dammen. In de loop der jaren werd ze twee keer we reldkampioen sneldammen en eindigde diverse keren als tweede op WK's. In 2012, nota bene nadat ze een aantal zware bestralingen achter de rug had, won ze het dammen op de mindgames, het officieuze WK. Hoekman woont sinds 1995 in Ne derland, na haar huwelijk met Henk Hoekman. Sinsdien greep ze tien Nederlandse titels. De veel voudig kampioene is ook nog vrouwenbondscoach. In die hoe danigheid heeft ze veel vrienden gemaakt. „Iedereen wil helpen", weet Henk Hoekman. „Daarom kan ze ook nog aan het NK mee doen. De bond heeft de regels aan gepast en de organisatie zorgt er voor dat er steeds iemand naast haar zit om haar te assisteren." Zaterdag speelde Nina Hoekman mee in de promotie/- degradatiewedstrijd tussen PWG/- 's-Gravenpolder en Dammers Uit Oost, met een plaats in de hoofd klasse als inzet. Hoekman kon de stenen niet meer verschuiven, de klok niet meer indrukken en de zetten niet meer noteren. Ze was aangewezen op hulp van een club genoot. Dat ze haar oude niveau van vroeger niet meer haalt, bleek wel uit de partij die ze speelde. Met moeite sleepte ze een remise' tje uit het vuur. Hoekman wil dolgraag nog één keer in Zoutelande spelen. Ze heeft goede herinneringen aan de NK's in de Walcherse badplaats. Ze greep er zes van haar tien ti- tels en voelde zich er altijd op haar gemak. Henk Hoekman: „Ni- na komt het verzorgingshuis nau welijks meer uit. Alleen om te dammen gaat ze nog op stap. Dit is een mooi uitje, laten we hopen dat het een mooi lang weekeinde wordt. Nina leeft er echt naar toe. Ze vecht voor elke dag. De artsen hebben verschillende keren ge zegd dat ze niet lang te leven had. In september gaven ze haar maxi maal nog twee, drie maanden. Ze is er nog steeds. Op 1 januari hoor de ik haar tegen zichzelf zeggen 'zo, dat heb ik gehaald'. Zo zit ze in elkaar. Nina is een vechter." ZOUTELANDE - Het NK dammen voor vrouwen wordt volgens een andere formule gespeeld dan de voorgaande edities. Het toernooi begint vandaag met de voorron de. In twee poules van vijf wordt gestreden om vier finaleplaatsen. Die vier speelsters voegen zich bij de vier die al geplaatst zijn: rege rend kampioene Nina Hoekman, de nummer twee en drie van 2013, Leonie de Graag uit Goes en Vitalia Doumesh uit Hoorn. Rian- ka van Ombergen-Rentmeester kreeg plaats nummer vier omdat zij de hoogste ranking heeft van de overige speelsters. De finale begint vrijdagmiddag en telt zeven ronden. Dinsdag morgen is de laatste ronde, de prijsuitreiking daarna om 16.00 uur. Het toernooi wordt vandaag om 13.30 uur geopende door gede puteerde Carla Schönknecht. Plaats van handeling is het Beachhotel in Zoutelande. Het seizoen 2014 staat voor de deur, zonder de lossingsplaatsen Arras en Orleans. Twee bastions in de duivensport. De 65-jarige Provoost betreurt het wegvallen. „Als die plaatsen genoemd wor den, wordt daar gelijk de dui vensport aan gekoppeld. We heb ben echter geen vergunningen meer gekregen. Het lossen van de duiven geeft te veel hinder voor het vliegverkeer. Er komen twee nieuwe lossingsplaatsen, welke weten we nog niet." Wat hem meer zorgen baart is de terugloop van het aantal leden en duiven. „Nu hebben we nog 938 seniorleden. In 2009 waren dat er nog 1136 met 400.000 ingekorfde duiven. Vorig jaar werden er 280.000 ingekorfd. Die cijfers zeg gen voldoende. Er vallen ouderen weg, de aanwas ontbreekt, al doen we er alles aan. Trouwens, het aantal jeugdleden in Zeeland is vrij stabiel. We hebben er nu 38. Het punt is alleen dat ze na het voortgezet onderwijs gaan stu deren. Weg uit Zeeland, weg van het duivenhok. Dat alles betekent dat de kosten omhoog moeten, willen we onze organisatie finan cieel gezond houden. Inkomsten halen we uit contributie en vrachtgelden, reiskosten dus. Het eerste is nog vrij stabiel, het twee de loopt met minder ingekorfde duiven fors terug dus moeten de reiskosten omhoog. Pak daar nog eens bij dat vrijwilligers ook niet in de rij staan, dat de liefhebbers dezelfde service willen behouden en dus worden de kosten alleen maar hoger en de hobby duur der." Toch wil Provoost zich bij dit al les niet neerleggen. „Er zullen ver anderingen optreden. De vereni gingen zullen noodgedwongen moeten fuseren. De computer heeft veel doen veranderen. Over twee jaar, schat ik, zullen we niet meer naar het lokaal moeten om de klokken af te lezen. Alles kan van huisuit maar dat betekent de 'doodsklap' voor de vereniging. Men ontmoet elkaar niet meer na afloop van het concours." Frans de Koek matchwinnaar Het streekduel in de derde divisie tussen Hoondert/de Waard en Bottles/De Parel werd een 6-2-overwinning voor de thuisploeg. Frans de Koek won een merkwaardige partij van Theo Platjouw. Na een sterk op en neergaande wedstrijd trok De Koek aan het langste eind. Daarmee stelde hij de winst veilig, omdat Piet Koek nipt verloor en Bram de Waard en Jaap Hameling eerder al hadden gewonnen. Feestje voor de Roadhouse Rockets Eindelijk hadden de Road house Rockets wat te vieren in de regionale eerste klasse van de poolcompetie. In ei gen huis werd Sharkey's uit Breda een punt afgetroggeld. Roy Nijhoff, Johan Braspen ning en Craig Yeaman won nen elk een partij. Debutan te Melany Boorgezel moest nog wennen en verloor twee keer. Braspenning verloor nog wel het straightpool. „Het is zeker niet zo dat we die beelden niet mogen uitzenden", zegt Maarten van Rooijen van Fox Sports. „We hebben drie regels. Eén: we doen in eerste instantie verslag van de wedstrijd. Twee: als er op de tribune iets gebeurt dat duidelijk van invloed is op de wedstrijd of de sfeer in het hele stadion, zullen we dat in beeld brengen. En drie: de dienstdoen de regisseur bepaalt in alle geval len." Van Rooijen benadrukt dat er bij de wedstrijd FC Utrecht-Feye- noord in januari wel kort beelden te zien waren van een opstootje op de tribune. Ook toen zaten er Feyenoord-fans in thuisvakken, net als vorig seizoen bij onder an dere ADO Den Haag-Feyenoord en RKC-Feyenoord. Van Rooijen: „Als er iets gebeurt wat de meeste mensen in het stadion ontgaat, houden we ons bij de wedstrijd." Ook na de wedstrijd tussen Gro ningen en Feyenoord was het on rustig. De mobiele eenheid moest er buiten het stadion aan te pas komen. Volgens FC Groningen raakten in totaal zeven mensen ge wond. Ook in Amsterdam waren er problemen rond de wedstrijd Ajax-Cambuur. Veel Friese fans kwamen de Arena niet eens meer in na rellen in de stad en rond het stadion. Volgens Van Rooijen komt het in cidenteel voor dat de politie beel den van rellen opvraagt bij Fox. „Maar de meeste clubs hebben zelf een camerasysteem." Nog één keer naar Zoutelande door Koen de Vries Nina Hoekman (links) werd vorig jaar in Zoutelande voor de tiende keer Nederlands kampioen door in een barrage Leonie de Graag uit Goes (rechts) te verslaan, foto Ruben Oreel Hoekman r,vnr\!\i door Fred Rabout HULST - Hij is aan zijn negende jaar als voorzitter van de afdeling Zee land van de duivensportbond be zig. Peter Provoost uit Hulst is een rasbestuurder, heeft zo zijn zorgen over de toekomst van de sport, maar wil van opgeven niet weten. KWADENDAMME MIDDELBURG door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Niet voor het eerst dit seizoen ging het afgelopen week einde in Groningen mis met Feye- noord-supporters in het 'verkeerde vak'. Bij veel uitwedstrijden blijken er ook fans van de Rotterdammers op de tribunes bedoeld voor thuis- fans te zitten. Toen de Groningse supporters daar zondag achter kwa men, ontstonden schermutselingen op de tribunes van de Euroborg. Maar wie de wedstrijd rechtstreeks op tv keek, kreeg daar niets van mee. Hoe zit dat? Als er iets gebeurt wat de meeste mensen in het stadion ontgaat, houden we ons bij de wedstrijd. Maarten van Rooijen van Fox

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28