Rond deal Thermphos hangt nog veel mist Ontgroening CEBOORTECENTRUM ZORGSAAM 18 ZEELAND Steeds meer Walcherse gezinnen kiezen voor een bevalling in het geboortecentrum in Terneuzen. woensdag Op een mooie nazo merdag in 1997 reed ik op mijn racefiets je door de Vlissingse binnenstad. De boel verkennen want hier zou ik voortaan wo nen. Ik kan me nog herinneren wat mijn eerste indruk was. Le vendig met een mooi gelig licht en niet bepaald lommerrijk. Weer thuisgekomen keek ik nog eens op de landkaart. Waar was ik allemaal langsgefietst? Het Bellamypark? Ik kon ik me niet herinneren dat ik een park gepasseerd was. Pas later be greep ik dat het grasveldje met armetierige boompjes in Vlis- singen een park genoemd werd. Ik was andere parken ge wend. Een park is een oase van groen waar kinderen spelen, se nioren op bankjes keuvelen en waar, wanneer de avond valt, in donkere bosschages de he renliefde beleden wordt. Afijn, leuke stad, Vlissingen. Ik zou me er best vermaken be sloot ik. Strand voor de deur en lekker veel zon. jammer dat er geen mooie grote bomen te vin den waren maar dat zou van zelf goed komen. Dacht ik. Sinds die tijd lijkt de grote ont groening begonnen. Deden de stormen niet hun verwoesten de werk, dan hielp de Vlissin- ger wel een handje. Overal in de stad worden bomen omge zaagd of tot gedrochten terugge- knot om redenen die ik niet be grijp. Ik heb geen verstand van bomen, ik zie niet wanneer een boom terminaal is. Maar je maakt mij niet wijs dat alle ge kapte bomen reddeloos waren. De droevige waarheid is dat bo men onderhoud vragen en dus geld kosten. Met één pen nenstreek alle bomen om laten hakken is voordeliger dan maat werk. En wat doe ik? Ik hakte jaren geleden de enige boom om die in mijn stadstuin tje stond. Vorige week gaf ik de finitief de moed op om ooit nog een gazon te kweken op mijn kleituin. Wat gras was, is nu klinkers. Ook ik heb nu zo'n lullig, onderhoudsvrij nieuw bouw achtertuintje met wat potplanten en tuinstoelen. Alleen die ene kastanje die al ja ren overleeft in een grote pot, die hou ik. Daar blijft iedereen van af. Provincie en havenbedrijf hadden de totale boedelopbrengst op geëist voor de sanering van het Thermphos-terrein. Argument: de belastingbetaler moet niet op draaien voor de schoonmaak van een chemiebedrijf dat over de kop is gegaan. Gedeputeerde Staten ge ven nu in de brief aan Provinciale Staten toe toe water bij de wijn te hebben gedaan. Procedures om de boedelopbrengst te claimen, kun nen immers lang gaan duren. On derwijl lopen de beheerkosten - één miljoen euro per maand - op. De boedelopbrengst zou zo zeer snel kunnen slinken. De curatoren en de grootste schuldeiser - voormalig Therm- phos-eigenaar Nahum Galmor - hadden rechtszaken aangespan nen om helder te krijgen of over heden de totale boedelopbrengst zomaar kunnen opeisen. Daar over zou de rechter binnenkort een tussenuitspraak doen. Gedeputeerde Staten verwachten dat met dit voorlopige akkoord een groot aantal juridische proce dures zal worden gestaakt. De cu ratoren zullen ongetwijfeld de ju ridische strijdbijl begraven. De vraag is of Galmor dat ook zal doen. Dat is een open eindje. Een andere hobbel vormen de schuldeisers. De huidige inten- tie-overeenkomst is ongunstig voor de schuldeisers. Ze zien zo'n driekwart van de boedelop brengst uit het zicht verdwijnen. De vraag is of ze er zomaar mee instemmen. De curatoren moeten de crediteurencommissie om ad vies vragen. De commissie bestaat uit Zeeland Seaports, die zich ont houdt van advies, en verder Akzo en AIMG, het bedrijf van Galmor dat 50 miljoen euro claimt. De cu ratoren kunnen een negatief ad vies negeren. Op hun beurt kun nen de crediteuren er tegen in be roep gaan. Verder is toestemming van de rechter-commissaris nodig om 1 juli de definitieve overeen komst te tekenen. Onderdeel van de deal is dat de curatoren op kor te termijn een eerste aanbeste ding voor de sanering zullen doen. Dat duidt erop dat Zeeland Seaports en provincie het terrein in één klap willen ontruimen en schoonmaken. Hoe dat gefinan cierd wordt, is nog niet duidelijk. Er is nu 35 miljoen euro in kas, maar de sanering kost zo'n 70 tot 100 miljoen. De hoop is gevestigd op een gulle bijdrage van het Rijk. Tot nu toe heeft hef ministe rie van Economische Zaken ech ter de hand op de knip gehouden. Onduidelijk is ook of er naast het havenbedrijf andere partijen (pro vincie en/of Rijk) in de sane- rings-bv deelnemen. Noch gede puteerde George van Heukelom (milieu) als Zeeland Seaports wil den toelichten wie straks het grootste risico loopt bij de me ga-sanering. Zo hangt er nog veel mist rond de deal. TERNEUZEN - Zo'n tien procent van de vrouwen die vorig jaar in ziekenhuis ZorgSaam in Terneu zen een kind kregen, was afkom stig van Walcheren. Het geboortecentrum dat daar in 2008 werd ingericht, ziet elk jaar het aantal Walcherse kraamvrou wen toenemen: van 23 in 2010 - het jaar waarin de kraamafdeling in het ziekenhuis in Vlissingen ge sloten werd - tot 73 vorig jaar. Vol gens Melissa Meiresonne, hoofd van het geboortecentrum in Ter- neuzen, is dat te danken aan mond-tot-mondreclame. „Wat we vaak horen is dat ons geboorte centrum als een 'warm bad' erva ren wordt. Wij maken niet actief reclame; het gebeurt gewoon. Een aangename verrassing." Marjolein van het Reve uit Mid delburg heeft nu twee 'Terneuzen- se' kindjes. „In 2012 was ik in ver wachting van mijn eerste. Een col lega, die van plan was in Goes te bevallen, moest door omstandig heden plotseling naar Terneuzen. BEVALLINGEN Dat was zo'n positieve ervaring dat ze mij aanraadde daar ook heen te gaan. Ik ben zelf zowel in Goes als in Terneuzen gaan kij ken. Goes is meer klinisch, ge richt op de medische kant. In Ter neuzen is heel veel aandacht be steed aan beleving. Om te begin nen heeft iedereen een eigen ka mer, die suite heet: daar scoor je het eerste punt al. De kleuren zijn vrolijk, je hebt een eigen keuken en badkamer, een dvdspeler en tv. Een feestje om naartoe te gaan. Eigenlijk heb je het gevoel dat je incheckt in een hotel. Heel wat anders dan klinisch liggen af wachten tot de bevalling zich aan kondigt. Bovendien hoefje niet drie uur na de bevalling weg om plaats te maken voor de volgen de." Ook de mogelijkheid om de vader te laten overnachten en de goede samenwerking tussen verloskun digen en gynaecologen vielen bij haar in goede aarde. „Op 28 fe bruari is onze zoon Silvijn gebo ren. Ook in Terneuzen." ZorgSaam heeft bij de inrichting van het geboortecentrum een Amerikaans concept als uitgangs punt genomen, vertelt Meireson ne: „Family Centered Care, heet dat. Vorig jaar hebben we een prijs gekregen, De Gouden Glim lach, voor wat wij naast het medi sche aan onze kraamvrouwen aan bieden. Denk aan geurlampen met etherische oliën, massages, de mogelijkheid een ontspan- ningsbad te nemen, een Senseo en waterkoker op de kamer, een eigen koelkastje met frisdrank. En als vrouwen opzien tegen de pijn van een bevalling, kunnen ze kie zen voor een pijnloze bevalling zo als dat in Amerika en ook België heel gebruikelijk is, met een epi- durale verdoving. Je bent dan vol ledig bij kennis, alleen het onderli chaam is verdoofd." De omslag van kamers met vier kraamvrou wen en baby's op een aparte baby kamer naar een geboortecentrum met suites is een succes gewor den. „Niet alleen voor de vrou wen zelf, ook het verplegend per soneel vindt het fijner werken", zegt hoofd geboortecentrum Mei resonne. „En omdat de vrouwen meer ontspannen zijn, gaat ook de borstvoeding makkelijker. Het lukt vaker meteen. Bovendien houden wij iedere maandag borst voedingscafé, waar moeders vrij Scholen doen mee aan verkiezingen Leerlingen van Zeeuwse scho len gaan komende week naar de stembus. Ze doen mee aan de scholierenverkiezingen of kinderverkiezingen. Het gaat onder meer om scho lieren van het Zeldenrust- Steelantcollege en De Rede in Terneuzen, het Zwin College in Oostburg, OPDC De Vlied berg in Goes, het OdyZee Colle ge in Kloetinge, het Calvijn Col lege in Goes en mytylschool De Sprienke in Goes. Leerlingen kunnen, net als bij de echte gemeenteraadsverkie zingen, stemmen op één van de politieke partijen. Rotarydub houdt Groot Dictee Zeeland De Rotaryclub Goes-Reimers- waal houdt vanavond voor de zesde keer het Groot Dictee Zeeland. Gedeputeerde Ben de Reu zal de tekst voorlezen. Taal deskundige Rein Leentfaar en Helge Prinsen hebben de tekst opgesteld. De opbrengst van het dictee gaat naar De Boeken- hut, een project van de Biblio theek Oosterschelde om lezen te stimuleren. De Boekenhut gaat naar brede school Het Sa menspel in Wolphaartsdijk. Aanvang van het dictee is om 19.30 uur. Locatie: Bergweg 14 in Goes. Aanmelden via www.grootzeeuwsdictee.nl. Vaardigheidstoets Zeeuwse brandweer In Sluiskil wordt zaterdag 15 maart de eerste provinciale vaardigheidstoets van dit jaar voor de brandweer gehouden. Tien teams strijden mee om een plek in de gewestelijke competitie op 17 mei in Venray. Publiek is welkom, maar moet zich op de dag melden bij de brandweerkazerne aan de Bos- jesweg. Voor iedere toets wordt door de organiserende brandweerpost een ander sce nario bedacht. De inzet van de teams wordt beoordeeld door een jury. De toetsen dragen bij aan de vakbekwaamheid van het brandweerpersoneel. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Frank Balkenende NlEUWDORP - De voorlopige over eenkomst tussen de curatoren van Thermphos en de provincie en ha venbedrijf Zeeland Seaports is een compromis met veel open eindjes. ZorgSaam trekt door Ondine van der Vleuten Aantal bevallingen van Walcherse vrouwen in het geboortecentrum in Terneuzen sinds 2010, toen de kraamafdeling in Vlissingen sloot. 2010 2011 2012 2013 infographic DO bron Zorgsaam MIDDELBURG GOES SLUISKIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18