'Kabinet heeft geen cijfers over accijnzen' Haal het maximale uit uw abonnement! ECONOMIE 11 Ondernemers zijn na jaren crisis optimistischer gestemd, valt te beluisteren op de horecabeurs in Goes. GOES - Voor de Goese Zeelandhal len schijnt de zon, maar binnen op de 51e horecabeurs is de stem ming ook zomers. Toeleveranciers en horecaondernemers zien na ja ren van crisis licht aan het eind van de tunnel. Net als de detailhandel en de bouw kreeg de Zeeuwse horeca de afgelopen jaren klappen. Het regende faillissementen, het aan tal banen in de branche liep flink terug. Dankzij een mooie zomer in 2013, een stralend begin van 2014 en economische groeivoor- spellingen waar Nederland al ja ren naar snakt, heerst er optimis me op de horecabeurs. Een voor zichtig optimisme, dat wel. Willem van Riele, eigenaar van groothandel Vlees Combinatie Zuidwest, glimlacht uitnodigend vanachter een vitrine vol vlees, vis, schelpdieren en andere lekker nijen: „Ik heb de crisis gevoeld. Consumenten besteden minder. Je moet meer doen om je klanten vast te houden. Ik weet niet of we de bodem al hebben aangetikt. Ik denk dat 2014 een overgangsjaar wordt. Een serieuze opleving ver wacht ik pas volgend jaar." Van Riele wist zijn omzet op peil te houden door zijn assortiment te verbreden met biologisch vlees en gevogelte, kaas, vis en schaal- en schelpdieren. „En ook door al tijd eerst 'ja' te zeggen tot het punt dat het prijstechnisch niet meer verantwoord is." André Kortlever van Upta Horeca Automatisering in Wemeldinge, leverancier van digitale kassasyste men, ziet de markt aantrekken. „Het is te vroeg om conclusies te trekken, maar 2014 begint beter dan 2013. Zeeland loopt prima voor ons. Alleen de horeca blijft iets achter." Hij hoopt toch een paar zakelijke lijntjes aan de hore cabeurs over te houden. Accountmanager Erik Voerman van de Goese beursorganisator LMG leest aan de deelname af dat het in de horeca weer bergop waarts gaat. „We hebben dertig nieuwe toeleveranciers op de beursvloer. Ze komen van heinde en ver. De economische groeicij fers geven een boost." Zo bevinden zich onder de ruim 150 exposanten grote jongens als Hanos-ISPC. De groothandel uit Breda heeft zijn enorme stand in gericht als café, compleet met comfortabele zachtblauwe Ches terfield-banken. Een andere groot handel voor de (internationale) horecagroothandel, de Kreko Groep (uit Moerdijk, maar met een Goese vestiging) pakt ook uit met een royale, luxueuze stand. In Zuidwest-Nederland zitten im mers veel klanten. Ruim een der de van de Nederlandse horecaza ken bevinden zich in de zuidwes- telijke delta. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat de regio Rot terdam dit percentage voor een be langrijk deel opstuwt. Superdruk lijkt het dinsdag niet. Misschien bedriegt het oog, om dat bezoekers zijn uitgewaaierd over de twee grote hallen. LMG-gastheer Voerman verwacht over drie dagen toch zo'n tiendui zend mensen over de vloer te heb ben gehad. Evenveel als vorig jaar. De chef-koks, inkopers en hotel iers wacht ook enig vermaak. Zo biedt het Wijntheater een heuse 'battle' tussen champagne en ca va. De oesterman offreert er ook een appetijtelijke creuse. De stand van Ard van de Kreeke van 't Hof Welgelegen in Middelburg is met afstand de leukste. In de keuken van de teler en leveran cier van biologische groenten, zui vel en droogwaren kokkerellen de koks van Westduin en de Gevan gen Toren in Vlissingen. TXissen- door benen ze een varken uit. Van de Kreeke pakt voorts uit met twee groentetuintjes, een kip penhok en een gezellig terrasje. Vanwaar al die moeite? „Ik merk bij de consument een toenemen de interesse in biologisch voedsel. Mensen willen weten waar het product vandaan komt. En biolo gisch hoeft niet duurder te zijn. Dat verhaal moet je wel vertellen. Dat doe ik hier. Ja hoor, de zaken gaan goed, maar dat komt mede doordat ik voor een belangrijk deel aan tophorecazaken lever. Die willen de beste kwaliteit." Staatssecretaris Eric Wiebes (Fi nanciën) zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Hij moest reage ren op uitlatingen van minister Jeroen Dijsselbloem, die de cijfers die de Bovag eerder publiceerde 'zwaar overdreven' had genoemd. Wiebes nam die kwalificatie niet over maar zei wel dat hij zich net als de minister niet kan voorstel len dat er nu buiten de grens streek al 20 procent minder Ipg wordt getankt. SP, PW, CDA en Christenunie drongen in het vragenuurtje er bij Wiebes op aan zo snel moge lijk met cijfers te komen. „U wacht totdat pomphouders failliet zijn", beet Arnold Merkies (SP) de staatssecretaris toe. Wie bes:» „Het kabinet negeert de pomphouders aan de grensstreek niet. Maar cijfers die niets zeggen helpen niemand." De steekproef van de Bovag geeft geen mooi beeld, erkende de staatssecretaris. Maar steekproeven zijn niet per definitie waar, voegde hij eraan toe. „We hebben ervoor gezorgd dat de cijfers eerder komen. Er komt een analyse waaruit we pre cies kunnen zien wat de gevolgen van de accijnsverhoging zijn, ook voor de grensstreek." Het CDA vindt het te laat dat cijfers in mei komen. Kamerlid Pieter Omtzigt vroeg een debat aan voor deze week. Hij kreeg geen steun. WOENSDAG 12 MAART 2014 Horeca ziet het weer zonnig in door Frank Balkenende De oesterman van het Wijntheater op de Goese Horecabeurs deelt Zeeuws zeebanket uit aan bezoekers. Het 'thea ter' biedt met bijvoorbeeld een 'battle' tussen champagne en cava een leuk leermoment, foto Marcelle Davidse door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet heeft geen cijfers over de gevolgen van de ac cijnsverhoging voor de grensstreek en de schatkist. Al zouden die er zijn, dan zijn ze 'betekenisloos' en 'misleidend', omdat ze zijn vervuild door andere effecten. Aardappelen droog uit schuur. Stem ming rustig Frites geschikt droog uit de schuur 40 mm opw. 10,50-16,50; export 40 mm opw. 11,00-12,50. Zaaiuien uit schuur per kg. 30% grof 16,25-17,50uur; 60% grof 17.50-19-25. Granen, zaden en Peulvruchten Prijzen per 1000 kg uit collecterende opslag: Maaltarwe 188,00; Voertarwe 1 8 6,00; Voergerst 170,00; Blauwmaanzaad 2150,00. Hooi, stro, per ton uit schuur, nieuwe oogst. Weidehooi 75,00-100,00; Veld- beemdhooi 80,00 -110,00 Roodzwenk- hooi 80,00-110,00; Engels raaigras 90,00-110,00; Rietzwenkhooi 80,00-90,00; Tarwestro (af land) grote pakken pakken 65,00- 80,00. Exclusief voor abonnees Als abonnee profiteert u van onbeperkte toegang tot de E-paper (digitale krant), iPad nieuws app en smartphone nieuws app. U hoeft zich slechts eenmalig aan te melden via www.pzc.nl/abonnee. Maak een account aan en krijg gratis toegang tot al het digitale nieuws. Alleen van toepassing voor abonnees die de krant 6 dagen per week thuis ontvangen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11