'Hulst wordt cultuur hotspot' Vlassector bundelt krachten in nieuwe vereniging 30 ZEEUWS-VLAANDEREN FASCINERENDE SILHOUETTEN In de haven van Antwerpen wordt al eeuwen met havenkra nen gewerkt. In alle soorten en maten. Het verhaal van de oude tredkranen tot de moderne mobiele kranen van nu. Carina De Becker ging de uitda ging aan toen ze hoorde dat Hulst Cultureel op zoek was naar een nieuwe voorzitter. Zij woont sinds de zomer 2013 in Hulst en is startend ondernemer. „Ik ben geboren en opgegroeid in Antwerpen. Na mijn studies heb ik zeventien jaar in Montreal ge woond, waar ik vooral in de cultu rele sector werkte, voor organisa ties als Cirque du Soleil en Les Grands Ballets Canadiens. Vanwe ge familie-omstandigheden ben ik naar Europa teruggekomen. Ik heb de afgelopen jaren gewerkt bij Franco Dragone in La Louviè- re, Flagey in Brussel en recent bij het Koninklijk Ballet Vlaanderen in Antwerpen." Carina is kortom een bezige cultu rele bij. Voorzitter worden van een culturele stichting in Hulst leek haar 'een interessant project'. „Ik heb eerst de kat uit de boom gekeken, heb enkele uitvoeringen en ook vergaderingen bijgewoond en toen besloten de uitdaging aan te gaan." Zij wil het werk van haar voorgan gers voortzetten. „Ik weet dat de knowhow van de huidige be stuursleden groot is en dat is een hele steun. Samen zetten we de lijn die de afgelopen jaren is uitge zet door." Carina roemt de inzet van de vrij willigers van Hulst Cultureel. „Al tien jaar wordt in verschillende lo caties betaalbare cultuur ge bracht. De voorstellingen zijn kleinschalig en hebben een speci fieke sfeer. De programmering is gevarieerd en geschikt voor jong en oud. Dergelijke programma's blijven we presenteren. En samen met andere organisaties proberen we met vernieuwende evenemen ten het publiek te motiveren. We willen proberen nieuw publiek naar de regio te lokken en van Hulst een culturele hotspot ma ken." De eerste krijtlijnen van het nieu we seizoen 2014-2105 zijn al ge zet. Tijdens Zomerfilm Hulst 22 en 23 augustus wordt het pro gramma gelanceerd. Met Carel Kraayenhof is zondag een mooie start gemaakt. „We hopen dat ook morgen bij de cabaretpoel en zon dag 13 april bij kindertheater de Reismus weer veel publiek aanwe zig zal zijn." ANTWERPEN - Vroeger waren het er vele honderden. Eigenlijk ston den op alle kaaien van de Ant werpse haven allerlei kranen. Nu zijn het er naar schatting nog zo'n honderd. Het Havenbedrijf Ant werpen heeft er zelf nog tien in bedrijf met elk een hijsvermogen van 100 ton. Plus natuurlijk de trots van de haven: de drijvende hijsbok Brabo met een hefvermo gen van 800 ton. Hij wordt-niet al leen ingezet voor werkzaamhe den in de haven zelf, maar is ook actief bij de berging van gezon ken schepen. Het is op de kop af 750 jaar gele den dat het Antwerpse stadsbe stuur de eerste kraan aanschafte, een houten tredkraan, die ter be schikking werd gesteld aan de goe derenhandelaren in het toen nog beperkte havengebied. Het huidi ge stadsbestuur vond die mijlpaal van 750 jaar voldoende reden voor de uitgifte van een naslag werk, samengesteld door conser vator Jef Vrelust van de maritie me collectie van het Museum aan de Stroom (MAS). Logisch, want het museum beheert de grootste en meest gevarieerde collectie ha venkranen ter wereld en biedt de bezoekers een duidelijk beeld van de verschillende technische ont wikkelingen. Het begon ooit met de vermaarde houten tredkranen, voortbewogen door één of twee mannen, die als muizen in hun molentje stevig in hun 'kraanmo len' voortstapten. Ze werden 'craenkinderen' genoemd. Nee, het was bepaald geen kinderar beid; het werk werd gedaan door kleine, pezige havenarbeiders. Om aan de slag te kunnen, moes ten ze eerst hun kracht bewijzen door een parkoers af te leggen met een zware tros om hun mid del. Na de tredkranen kwamen de handkranen - ook puur op mens kracht - en uiteindelijk werden stoomkranen geïntroduceerd, ge volgd door kranen die draaiden op waterdruk om uiteindelijk uit te komen bij de moderne, elektri sche mobiele kranen. Havenschepen Mare Van Peel en zijn collega's Philip Heylen (cul tuur, economie) en Ron Van de Wie zijn ogen sluit en aan de haven denkt, ziet schepen en kranen. Kranen zijn de onvermoeibare werkpaarden in elke haven, waar ook ter wereld Velde (erfgoed) zijn trots op de collectie van het MAS, maar ook op de rijke historie van de haven en z'n kranen. Van Peel in het voorwoord van het boek: „Wie zijn ogen sluit en aan de haven denkt, ziet schepen en kranen. Kranen zijn de onvermoeibare werkpaarden in elke haven, waar ook ter wereld. In 1263 melden ge schreven bronnen voor het eerst een kraan in Antwerpen, ter hoog te van het Steen. Daarmee was on ze stad één van de eerste Europe se steden die deze dienstverle ning in haar haven aanbood. En dat doen we vandaag, 750 jaar la ter, nog altijd." Al in 1974 onderkende het stads bestuur het belang van de kranen als maritiem erfgoed. Toen werd besloten een zogenoemd techno logisch archief aan te leggen. Van iedere reeks kranen die uiteinde lijk na jaren buiten bedrijf wer den gesteld, werd één representa tief exemplaar opgenomen in de stedelijke museumcollectie. Het zijn er inmiddels negentien, inclu sief één drijvende kraan. Ze zijn inmiddels allemaal aangemerkt als monument. Maar restauratie is een ander verhaal. Daarvoor wordt samenwerking gezocht met andere overheidsinstanties en instellingen als de Monumen- tenwacht en tewerkstellingsorga nisaties. Maar ook de kennis van de oude kraandrijvers moet be houden blijven. Paul Van Schoors, die de restauratie van de MAS-kranen coördineert, pleit voor de oprichting van een vereni ging Levende Kranen, die ervoor zorgt dat 'de kraanmannen van vroeger' hun kennis overdragen aan vrijwilligers. Maar de tijd dringt. Want ze zijn allemaal oud In de belangenbehartiging voor de vlassector dreigde een gat te vallen door de opheffing van het Productschap Akkerbouw. Offici eel is dit schap op 1 januari opge heven, maar tot eind dit jaar draait de organisatie nog op een laag pitje. Vlastelers, zaaizaadbe- drijven en vlasverwerkers hebben niet langer willen wachten. „We wilden ook voorkomen in een gro ter verband op te gaan", geeft Van der Zee aan, „want de vlassector is toch een bijzondere bedrijfstak, met veel contacten in België en Frankrijk, de Europese vlaslanden bij uitstek." Van der Zee is er zeer over te spre ken dat het zo snel is gelukt een eigen vereniging in de benen te krijgen. De in Groningen actieve hennepsector is er overigens ook in vertegenwoordigd. Een vereni ging kost geld. Telers gaan 25 euro per hectare betalen, ongeveer het bedrag dat zij eerder aan het Pro ductschap kwijt waren. Vlasver werkers en zaaizaadbedrijven dra gen ook naar verhouding bij. De jaarbegroting is 125.000 euro. Pro ductschapmedewerker David Kas- se, die zich al veel met vlas bezig hield, neemt het dagelijks werk op zich, zoals promotie, de organi satie van onderzoek en marktver kenning. De vereniging die in mei officieel het levenslicht zal zien, heeft al een eerste succes geboekt. Het is met steun van Zeeuwse gedepu teerde Kees van Beveren gelukt ook voor dit jaar een verwerkings subsidie te krijgen. Het ministerie van Economische Zaken komt met 930.000 euro over de brug, wat neerkomt op zo'n 270 euro per hectare. Vorig jaar is die/subsi die voor het eerst verstrekt, nadat vlassers aan de bel hadden getrok ken. Ze vreesden in een nadelige concurrentiepostie te komen, om dat verwerkers in Frankrijk en Bel gië nog wel uit een Europese pot steun kregen. Van der Zee: „Dat de verwerkingssubsidie uit Den Haag dit jaar blijft, is alvast een mooi begin van onze nieuwe vere niging." De vlassector is klein in Neder land, maar zit weer wat in de lift Van der Zee verwacht dit jaar 2100 a 2200 hectare vlasland, waar van driekwart in Zeeuws-Vlaan deren. Vorig jaar dook het areaal onder de 2000 hectare. China is het land waar veel vlas wordt ver werkt in kleding. „Chinezen zijn weer volop aan de markt", weet Van der Zee, „want de voorraden zijn grotendeels op." Leverde een kilo vlas vorig jaar slechts 1,20 eu ro op, nu zit de kiloprijs op 1,80 a 1,90 euro. RECIOAGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 11 MAART 2014 HEIKANT - Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; T redmolen als aandrijving van kranen door Jeanette Vergouwen HULST - De meeste organisaties zijn volop aan het sleutelen aan het programma voor het seizoen 2014-2015. Hulst Cultureel wissel de van secretaris en sinds kort is er ook een nieuwe voorzitter. Voor informatie en kaarten zie www.hulstcu Itu reel.eu door Wout Bareman Marc Van Peel, havenschepen Carina de Becker Eerst de kat uit de boom gekeken, foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf ZAAMSLAC - De vlassector die in Nederland het sterkst is vertegen woordigd in Zeeuws-Vlaanderen, heeft de krachten gebundeld in een nieuwe vereniging. De organi satie krijgt haar zetel in Terneuzen. Watze van der Zee, akkerbouwer uit Zaamslag, is beoogd voorzitter. HULST - De Lieve, 13.30 uur Prijskaarten; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Geheugen training; 14.00 uur: Schildersclub; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Voorlezen; 14.00 uur: biljar ten, sjoelen, welfare; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur Sjoelen; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.00 uur: FNV belasting invullen; 19.30 uur: EHBO; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen actieve senioren; 13.30 uur. KBO kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Kameleon, 14.00 uur: Kaarten; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60