immune minium 32 ZEELAND AGRARISCH HART Met het vertrek van de boeren- organisatie ZLTO is Goes niet langer het agrarisch hart van Zeeland. Landbouwgodin Ceres blijft verweesd achter. minimi illinium Voor wat hoort wat en dus ma ken de gemeente Goes en haar inwoners een mooi ge baar. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij (ZLM) houdt in 1954 een grote landbouwten toonstelling die de betekenis van Goes als landbouwcentrum van Zeeland be vestigt. Reden voor een passend geschenk en dus wordt het comité Huldeblijk ZLM opgericht met het doel geld bijeen te brengen voor een kunstwerk dat de band tussen de stad en de landbouw symboliseert. De Veerse beeldhou wer Philip ten Klooster maakt een beeld van Ce res, de Romeinse godin van de landbouw met in de ene hand een appel en in de andere een garf korenaren. Ze krijgt een mooie plek aan de Dam, met haar rug naar de veste. Dat Goes zich zo op haar centrumpositie voor de landbouw in Zeeland laat voorstaan, is niet voor niets. De sector zorgt voor veel werkgele genheid in de stad: de secretariaten van de boe- renorganisaties ZLM en Christelijke Boeren en TXiinders Bond (CBTB) en hun al dan niet geza menlijk uitgevoerde diensten, zoals taxatiebe- drijf Gropatax, een boekhoudbureau, een verze keringsbedrijf, scholing en ontwikkeling en de sociaal-economische voorlichting, de gewestelij ke raad voor Zeeland van het Landbouwschap, de rijksdiensten voor landbouwvoorlichting, landinrichting en natuur in he.t Landbouwcen trum, de fruitveiling met koelhuizen van de Vei lingvereniging Zuid-Beveland, keuringsdienst voor zaaizaad en pootgoed, de Gezondheids dienst voor Dieren, het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp, het Land- en Thinbouw Coöperatie Centrum West-Neder land, de kring Zeeland van de Nederlandse Fruit telers Organisatie en de middelbare agrarische school. Voeg daarbij de paarden-, schapen-, var kens- en geitenkeuringen en de vele vergaderin gen, toogdagen en voorlichtingsbijeenkomsten die voor volle zalen in de schouwburgen Prins van Oranje, Schuttershof en Juliana zorgen. De landbouw is goed voor enkele honderden ba nen: in Goes en elders in Zuidwest-Nederland, maar dan wel vanuit Goes aangestuurd. De landbouw in Zeeland ziet er dan nog heel an ders uit. Kort na de Tweede Wereldoorlog telt de sector 12.000 ondernemers, van wie de helft op minder dan 20 ha boert. Vijftig jaar later heeft een enorme koude sanering plaatsgehad. In 1998 zijn er van die 12.000 maar 4.500 over en weer vijftien jaar later telt het Centraal Bureau voor de Statistiek nog 3.200 agrarische onderne mers in Zeeland. De verwachting is dat de ko mende tien jaren gemiddeld honderd bedrijven per jaar worden opgeheven. De belangrijkste re denen: de voortschrijdende mechanisatie maakt schaalvergroting mogelijk en kleine boerenbe drijven leveren geen inkomen op waarvan een gezin kan leven. Nevenactiviteiten, zoals ver- 44 Het ontmoetingspunt voor de landbouw in Zeeland is nu de Rusthoeve. Daar moet de innovatie voor de sector vandaan komen koop aan huis, agrotoerisme, zorg en educatie, loonwerk voor collega's en agrarisch natuurbe heer, bieden maar in beperkte mate soelaas. Bo vendien is het niet iedereen gegeven om vreemd volk op zijn erf te dulden. Het boereninkomen wordt in de tweede helft van de vorige eeuw in steeds grotere mate be paald door de Europese Commissie in Brussel. Het is de tijd van boterbergen, gegarandeerde graanprijzen en suikerquota. Het is ook de tijd dat de belangenorganisaties van de boeren die prijzen steevast te laag vinden. ZLM- voormannen als Marien Geuze, Jan Prins, David Luteijn, Ad Doeleman en Huib van der Maas ne men er fel stelling tegen. „Onaanvaardbaar", klinkt het met de regelmaat van de klok. Niet dat het veel uitmaakt. De Zeeuwse Landbouw Maatschappij verandert haar naam in 1975 in Zuidelijke Landbouw Maat schappij: het werkterrein is uitgebreid tot West- Brabant. De afkorting ZLM blijft bestaan. Da's makkelijk. Het statige onderkomen aan de Grote Markt wordt in 1991 verruild voor een kantoor pand aan het Cereshof. In 1999 komt aan de ver zuiling in de boerenbelangenbehartiging een eind als de liberale ZLM, de christelijke CBTB en de katholieke NCB samengaan in de Zuidelij ke Land- en Thinbouw Organisatie (ZLTO). Terugblikkend op alle veranderingen vraagt Lu teijn (in de eerste helft van de jaren zeventig van de vorige eeuw secretaris en vervolgens voorzitter van de ZLM) zich af of er veel met de landbouw verbonden werkgelegenheid uit Goes is verdwenen. Hij wijst op verzelfstandigde dien sten, zoals ZLM-verzekeringen met bijna 200 fte's en de in Accon opgegane Accountantsunie. „Per saldo zijn de banen denk ik gebleven." Voor Peter de Koeijer, voorzitter van de ZLTO in Zeeland, is de verhuizing van het kantoor van zijn organisatie naar proefboerderij de Rusthoe ve in Colijnsplaat een logische stap. „Net zo als het destijds logisch was dat de ZLM aan de Gro te Markt in Goes zat. Daar trof een belangrijk deel van agrarisch Zeeland elkaar tijdens de dinsdagmarkt. Dat ontmoetingspunt is nu de Rusthoeve. Daar moet de innovatie voor de sec tor vandaan komen." —TT Hoe de landbouw verdween uit Goes door Ben Jansen Peter de Koeijer, voorzitter ZLTO-Zeeland - Het landbouwcentrum aan de Westsingel, in de wandeling het consulentengebouw genoemd, foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland Keuring van trekpaarden bij de ZLM voor de deur op de Grote Markt in Goes. foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54