1,2 miljoen extra voor vissers Lokaal succes Kamer moet zorgen dat pinautomaten blijven Vennootschapsbelasting havens gaat WD te ver commentaar ZEELAND 27 Wethouderszetels 2 2 .1 E i Lokale politieke partijen doen het doorgaans goed bij raadsverkiezin gen. Dat zal dit jaar waarschijnlijk niet anders zijn. Maar ze dringen slechts heel langzaam door in de colleges van burgemeester en wethou ders. Daar maken de gevestigde landelijke partijen nog vaak de dienst uit. Zij zetten de lokaio's soms handig buitenspel. Vooral het CDA weet goed in het cen trum van de macht te blijven. Deze partij levert nog steeds heel veel wethouders. Dat is een knappe prestatie. Maar of dit goed is voor de lokale demo cratie? Veel lokale partijen zijn al lang geen eendagsvliegen meer. Zij vertegenwoordigen min of meer constant een flink deel van de bevolking. Daarom is het wenselijk dat ze ook be stuurders krijgen. Dan kunnen die kiezers tenminste ook eens zien wat er komt van de belof tes, net als bij andere partijen. Hulst levert het bewijs dat dit heel goed kan uitpakken. Daar neemt Groot Hontenisse al ve le jaren met succes bestuurlij ke verantwoordelijkheid. Die boodschap geeft Edger Erkel van de dorpsraad Vogelwaarde woensdag aan de Tweede Kamer mee. Het CDA organiseert dan een rondetafelgesprek over het verdwijnen van pinautomaten in dunbevolkte gebieden. Voor Erkel is de dichtsbijzijnde pinautomaat in Kloosterzande. Tien minuten rijden. Is die leeg dan rest een rit je naar Zaamslag. „Het is voor mensen verleidelijk daar bood schappen te doen waar ze pin nen", zegt Erkel. „Het verdwijnen van pinautomaten is dus slecht voor een dorp." Hij heeft een oplossing. „Zorg dat banken een gezamenlijke pot ma ken om een netwerk van automa ten in stand te houden. Nu slui ten banken soms de laatste pinau tomaat in een dorp, terwijl er in een volgend dorp twee staan." De Tweede Kamer zou ervoor moeten zorgen dat die gezamenlij ke pot er komt, aldus Erkel. Dat zegt WD-Kamerlid Betty de Boer, die gisteren samen met de li berale parlementariërs André Bos man en Rudmer Heerema onder meer de Zeeuwse havens bezocht. Volgens De Boer moet eerst iets worden gedaan aan het ongelijke speelveld voor zeehavens in Euro pa. Minister Schultz van Infra structuur en Milieu maakte vorig week bekend dat vooral België en Duitsland hun zeehavens honder den miljoenen euro's staatssteun geven. Dat ondergraaft de concur rentiepositie van de Nederlandse zeehavens. Dat is gebleken uit een onderzoek dat Schultz liet doen door RHV-Erasmus Universiteit Rotterdam en Ecorys. De Boer zal morgen in een voorbereidende vergadering voor de Europese Transportraad van donderdag plei ten voor blijvende vrijstelling van de vennootschapsbelasting. Ook de Duitse havens betalen geen vennootschapsbelasting, omdat ze elk jaar verlies draaien. De over heid dicht wel steevast de gaten. Hoeveel vissers in het zuidwesten van Nederland er profijt van heb ben is niet duidelijk. Er is hier een handvol vissers die specifiek op garnalen vist, weet voorzitter laap Hennekeij van Visned. „De meeste kunnen ook op rond- en platvis vissen, afhankelijk van de bedrijfsvoering. Dat is anders dan op de Waddenzee." Toch is Hennekeij blij met de re geling. „Vissers hebben niet veel geld om te investeren. Om flexi bel te zijn, moeten ze investeren in vistuig dat een deel van het jaar wordt gebruikt. Subsidie is dan welkom." Vissers kunnen vanaf april een bijdrage krijgen voor investerin gen in vistuigen, koelsystemen en sorteersystemen. De maximale bijdrage voor vistuigen is 7000 eu ro, voor koelsystemen 24.000 eu ro en voor sorteersystemen 15.000 euro. Om nog meer vissers te on dersteunen bij de voorbereidin gen van de aanlandplicht stelt Dijksma een extra bedrag van 1,5 miljoen euro beschikbaar. Voor proefprojecten van vissers waardoor ervaring kan worden op gedaan met de aanlandplicht heeft Dijksma eind vorig jaar al een bedrag van 3 miljoen euro uit getrokken. DINSDAG 11 MAART 2014 Raadszetels (huidige situatie) landelijke partijen lokale partijen 00 "O ro "O c c -O nj «J <u "O CD CD -0 CO 3 O 0 CU cc C CU 0 3 O -C u Z door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Garnalenvissers krijgen een extra steuntje in de rug. Staats secretaris Sharon Dijksma (Visserij) trekt 1,2 miljoen euro uit om de garnalenvisserij gezonder en econo misch duurzamer te maken. door Jeffrey Kutterink OEN HAAG - Ook al pinnen mensen steeds vaker, ze willen graag con tant geld op zak. Maar in kleine dorpen is dat een probleem. Want banken halen steeds meer pinauto maten weg. De Tweede Kamer moet daarom ingrijpen. Infographic Felix Binicewicz foto Lex de Meester door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het kabinet moet de zeehavens blijven vrijstellen van vennootschapsbelasting, ook al eist de Europese Commissie dat Neder land stopt met die vrijstelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49