Geheimen zijn heilzaam GEZOND 19 DENKWIJZER René Diekstra Onze afwasmachine ging vorige week kapot en ik ging op internet op zoek naar een vervan ger. Terwijl ik bezig was, versche nen op mijn scherm tot driemaal toe advertenties van firma's met aanbiedingen voor keukenin- bouwapparatuur. Op een gegeven moment kwam er zelfs reclame aanzetten voor 'hét afwasmiddel voor een schitterende vaat'. Het kostte me een paar minuten die weer van mijn scherm af te ve gen. Blijkbaar zijn allerlei par tijen voortdurend stiekem bezig via elektronische kanalen te vis sen naar wat onze wensen of be hoeften zijn. Op een symposium over reclame- psychologie hoorde ik een mana ger van een grote multinational daarover opgetogen roepen: 'Bin nenkort heeft de consument geen geheimen meer voor ons'. Alsof hij daarmee de ideale sa menleving aankondigde. In een andere context hoorde ik eerder iets soortgelijks verkondi gen. Tijdens een etentje zat ik bij twee vrouwen die ik ieder afzon derlijk eerder had ontmoet. Ze vertelden dikke vriendinnen te zijn. Zo dik 'dat wij geen gehei men voor elkaar hebben'. Mijn ge dachte - die ik wel voor me heb gehouden - was: ik hoop voor jul lie en voor jullie vriendschap dat dat niet waar is. Een volwassen, gezonde relatie kan niet zonder geheimen. Zonder gedachten, ge voelens en gedragingen waarover niet wordt gesproken. Die je ge heimhoudt, voor jezelf houdt. Daarom is er fundamenteel iets mis met de steeds breder gedeel de opvatting dat levenspartners, vrienden, kinderen en burgers voor elkaar maximaal transpa rant (doorzichtig) moeten zijn. Dat ze geen geheimen voor el kaar moeten hebben. Is een ideale partnerrelatie, vriendschap, gezin, bedrijf of sa menleving er inderdaad eentje waarin we alles van elkaar mo gen en willen weten? En alles aan elkaar willen laten weten? Als je een kind hebt dat niet was gewenst en het je jaren heeft ge kost over die gevoelens heen te komen, is het dan ideaal dat ge heim een keer (als het kind in middels puber is) aan hem of haar te openbaren? Als jij je stok oude moeder alleen nog maar als last ervaart, moet je dat dan open baren? Als je de buurman aantrek kelijker vindt dan je huisman, moet je dat dan rondbazuinen? De conclusie lijkt mij duidelijk. Mensen die geen geheimen heb ben en mensen die gedachten, ge voelens en gebeurtenissen nooit voor zich kunnen houden, zijn óf dwaas óf vijandig of gestoord. En in ieder geval storend. Storend in de zin dat ze door steeds zogenaamd transparant en open te zijn, de levens van en rela ties met de mensen om hen heen ondermijnen. Want de werkelijk heid is dat de kwaliteit van de relaties met de mensen om ons heen, in belangrijke mate ook af hangt van de 'dingen' die we be sluiten niet te zeggen en lekker geheim te houden. Wilma Bos en Jasmijn van Ooijen waren ruim dertig jaar gele den vriendinnen op de basisschool in Nieuwkoop (het Groene Hart). Ze za ten in dezelfde klas en woonden een straat bij elkaar vandaan. Toen ze 12 waren, ging Wilma met een grote groep schoolgenoten naar Alphen aan de Rijn en Jasmijn fietste met een kleiner clubje de andere kant op, naar Uithoorn. Op hun 18e verloren de twee elkaar zelfs helemaal uit het oog. Tót Wilma drie jaar geleden het profiel van haar vroegere vriendin tegenkwam op Lin- kedln. „We hebben elkaar eerst een paar keer gemaild en toen afgesproken", vertelt zij. „Op zo'n moment merk je dat je in je jeugd zo veel dingen samen hebt meege maakt, dat je de draad weer heel snel op pakt. Je hebt een basis samen, kent eikaars families. Anderhalf jaar geleden, toen er voor Jasmijn een surpriseparty werd geor ganiseerd, heb ik ook haar ouders weer ge zien. Dat was echt heel leuk." Van social media kun je je afvragen of ze voor contact zorgen of juist voor isole ment? Volgens Sander Duivestein, trend- watcher nieuwe media bij het Verkennings instituut Nieuwe Technologie (VINT) zijn beide stellingen waar. „Loop maar naar bui ten nu. Wat zie je dan? Mensen lopen met koptelefoontjes in hun oren en kijken nau welijks meer om zich heen. In die zin ma ken sociale media de wereld kleiner. „Maar je kunt het niet ontkennen: social media zorgen ook voor nieuwe verbindin gen. Ik denk dat er een trend is ingezet, waarbij technologie zorgt dat wij steeds meer tijd overhouden ons op zaken te rich ten waar wij aandacht aan willen besteden. Op mijn telefoon zit een app die mij ver telt hoe laat ik van huis moet om de trein te halen. Ik heb een oud-collega die de tijd die hij met dat soort zaken bespaart, onder meer gebruikt om elk weekeinde één van zijn Facebook-vrienden te onmoeten. In real life dus." Duivestein: „Nog een voorbeeld: laatst kwam ik op Facebook een klassenfoto te gen waarop iedereen was 'getagd' die daar te vinden is. Heel leuk om zo te zien wat er van iedereen is terechtgekomen: waar wer ken mensen, wie heeft er kinderen? Naar aanleiding van die foto is nu het idee ont staan een reünie te organiseren. Zo'n so ciaal medium kan zo heel mooi het verle den met het heden verbinden." Ontmoetingen via een sociaal medium kunnen natuurlijk ook ongemakkelijk zijn. Wat nu als iemand hardnekkig probeert het contact van vroeger weer op te pakken, terwijl je daar helemaal geen zin in hebt? Mediapscycholoog Mischa Coster: „Door sociale media kunnen vriendschappen of zelfs jeugdliefdes van destijds weer op bloeien. Maar het is natuurlijk ook goed mogelijk dat je er achterkomt dat je eigen lijk niets gemeenschappelijks meer hebt. Op internet is de drempel wel heel laag als je contact wilt leggen: een kwestie van één berichtje of tweet." Volgens Coster is het belangrijk te beden ken dat je vriendschapsverzoeken ook kunt negeren. „Ja, daar kun je een schuldgevoel aan overhouden, maar dat is eigenlijk niet nodig. Op internet is zo'n weigering veel minder pijnlijk dan in het offline leven." Het opzoeken van oude bekenden voorziet volgens hem in een behoefte: sociale verge lijking. „Bij het bepalen van ons geluksge voel kijken we deels naar hoe het met ande ren gaat. En wat is nu makkelijker dan eens kijken hoe het oude vrienden is vergaan door de jaren heen?" Jasmijn van Oijen is in ieder geval blij dat haar vriendin van vroeger nieuwsgierig naar haar was en zich zo vrij voelde con tact op te nemen. Van Oijen: „Het gat in de tijd dat was ontstaan, hebben we heel snel overbrugd. We bleken allebei net geschei den en herkenden veel bij elkaar. We be gonnen met praten en zijn eigenlijk niet meer opgehouden. Het is heerlijk met el kaar te sparren. Vroeger waren we vriendin nen, maar niet beste vriendinnen. Nu is het veel meer." Wilma Bos: „Het is een gek idee, maar als Linkedln niet had bestaan, waren wij elkaar waarschijnlijk nooit meer tegengekomen." Uit het oog gewaande vrienden zijn via sociale media makkelijk op te sporen en te benaderen voor nieuw contact. Wilma Bos en Jasmijn van Oijen vonden elkaar terug via Linkedln en pakten de draad weer op. „Het gat in de tijd dat was ontstaan, hebben we heel snel overbrugd." DINSDAG 11 MAART 2014 René Diekstra is professor in de psychologie. door Johanneke Stolk illustratie Mark Reijntjens Als je nieuwsgierig naar iemand geworden bent, zoek dan voorzichtig contact. Laat het dan van de ander afhangen of deze hier ook op zit te wachten. Is dit niet het geval, dring dan niet aan. Reageert de persoon enthousiast, dan kun je samen proberen uit te vinden wat er van de oude vriendschap over is. Neem hier de tijd voor. Houd er rekening mee dat een vriendschap er heel ander uit gaan zien. De context is nu immers anders dan vroeger. Zo heb je minder tijd omdat er intussen kinderen zijn. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Oude vriendschap roest niet Wilma Bos (links) en Jasmijn van Ooijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19