Nog geen tank te zien aan de Russische grens 6 BUITENLAND VLIEGRAMP Mysterie rond vermist toestel van Malaysia Airways. Piloot keerde zonder reden om. Vrouw zat zes jaar dood in haar auto Pia Farrenkopf uit Pontiac in de Amerikaanse staat Michi gan was alleenstaand, op zichzelf en ze reisde veel. Daarom was het de buren niet opgevallen dat ze de vrouw al jarenlang niet meer hadden gezien. Haar gemummificeerde lichaam werd afgelopen week gevon den in de auto in haar gara ge. De politie vermoedt dat ze zes jaar geleden is overle den. Afgelopen week stuur de de bank een aannemer naar haar huis om een gat in het dak te repareren. Die vond de dode vrouw in haar auto. De sleutel stak nog halfin het contact. Forse sterfte in dierentuin Een ernstig vermagerde Ben gaalse tijger stierf er afgelo pen week aan een longont steking. Een maand eerder overleed een leeuw toen hij stikte in zijn kooi. In de die rentuin van de Indonesische stad Surabaya zijn sinds afge lopen zomer meer dan hon derd dieren gestorven, meld den Indonesische media za terdag. De attractie, door In donesische media inmiddels 'dierentuin des doods' ge doopt, is met ruim 3400 die ren een van de grootste in Indonesië. Online petities om de zaak te sluiten zijn wereldwijd honderdduizen den keren ondertekend. Syrische leger wint belangrijke slag Het Syrische leger heeft de strategisch gelegen plaats al-Zara aan de grens met Li banon op opstandelingen veroverd. Het leger liet in een verklaring weten dat het bij de strijd 'een groot aantal terroristen en huurlin gen' heeft gedood. Over het aantal slachtoffers hebben de autoriteiten en de rebel len geen mededelingen ge daan. Dertig opstandelingen zouden zich hebben overge geven. Door de verovering controleert het leger nu de belangrijke weg die mid- den-Syrië met Damascus en met de kust verbindt. Toch weer zoeken naar Nederlander Nadat eerder deze week de Ierse kustwacht het defini tief had opgegeven, wordt er dit weekend toch weer ge zocht naar een vermiste Ne derlander langs de kust van het land. Volgens de Ierse krant The Southern Star. gaat het om een kleinschali ge zoektocht Er gaan dui kers op zoek naar de 31-jari- ge man die begin februari sa men met een vriend ver mist raakte tijdens een storm. Het lichaam van de vriend werd kort na de ver missing gevonden in het wa ter bij schiereiland Sheep's Head in graafschap Cork. KUALA LUMPUR - Onderzoekers proberen duidelijk te krijgen wat er gebeurde met vlucht MH370 van Malaysia Airlines die zaterdag van de radar verdween. Het vlieg tuig was op weg van de Maleisi sche hoofdstad Kuala Lumpur naar de Chinese hoofdstad Pe king. De Boeing 777, met aan boord 227 passagiers en 12 beman ningsleden, bevond zich op het moment van verdwijnen op 10 ki lometer hoogte. Het mysterie groeide nadat de Maleisische luchtmacht bekendmaakte dat de piloot ongeveer twee uur na ver trek, zonder opgaaf van redenen, ter hoogte van Vietnam rechtsom keert zou hebben gemaakt. Behalve een fout van de piloot wordt gekeken naar nog twee fac toren die kunnen meespelen bij een crash: de weersomstandighe den en een technisch manke ment. Het weer was goed toen het vliegtuig verdween. En de Boeing had kortgeleden nog een technische inspectie gehad. Twee inzittenden van het vlieg tuig zijn waarschijnlijk aan boord gëkomen met een gestolen pas poort. De paspoorten van Luigi Maraldi (37) uit Italië en Christi an Kozel (30) uit Oostenrijk wa ren respectievelijk in 2013 en 2012 Het onderzoek spitst zich inmiddels toe op op het uiteenvallen van het vlieg tuig midden in de lucht gestolen. Beiden hadden daarvan aangifte gedaan. De identiteitsbe wijzen stonden in de database met gestolen paspoorten van In terpol, maar die is niet geraad pleegd. Of de gebruikers van de gestolen paspoorten iets te maken hebben met het verdwijnen van de Boeing, is onduidelijk. Aanne melijker is dat de paspoorten wer den gebruikt voor mensensmok kel of het vervoeren van drugs, zo vermoeden veiligheidsexperts. Niettemin heeft de Amerikaanse FBI-agenten en -specialisten naar Maleisië gestuurd om te assiste ren bij het onderzoek. Als er, zoals moet worden ge vreesd, geen overlevenden wor den gevonden, is de crash met de Boeing het grootste vliegtuigonge luk sinds 2001. Toen stortte een Airbus A-300 van American Air ways met 251 passagiers en 9 be manningsleden neer, vlak na de start vanaf Kennedy International Airport in New York. Volgens de Amerikaanse specia list in vliegtuigcrashes Arnold Bar- nett komen de veiligheidsstatistie ken van Malaysia Airlines overeen met het gemiddelde van lucht vaartmaatschappijen uit vergelijk bare landen. Jaarlijks worden rond 120.000 vluchten uitgevoerd door de Maleisische maatschappij en er waren eerder twee vliegram pen: in 1977 en 1995. De eerste crash met een Boeing 737 (ruim 100 doden) gebeurde nadat het vliegtuig was gekaapt. De reden van die kaping is nooit achter haald. Het tweede ongeluk, in 1995, gebeurde met een Fokker-50 na een fout van de piloot. Van de 53 inzittenden kwamen er 34 om het leven. 48 uur nadat het vliegtuig van de radar verdween, hebben reddings werkers nog steeds geen wrak stukken kunnen lokaliseren. Wel heeft een Vietnamees marine vliegtuig gisteren een object in zee gezien dat mogelijk afkomstig is van de vermiste Boeing. Het was te donker om met zekerheid vast te stellen of het inderdaad gaat om wrakstukken. Bij daglicht sturen de autoriteiten meer vlieg tuigen op onderzoek uit naar het gebied in de Zuid-Chinese Zee. Het is niet meer dan een linie met om de zoveel" meter een klein, blauw bordje. Een hekwerk is hier niet. Bewakers evenmin. Hier zou je zo, zonder in het bezit te zijn van een visum, Rusland kunnen binnenwandelen. „Ja, er zijn Russische troepenbe wegingen geweest", zegt Neboz jenko. „Maar dat was allemaal ter intimidatie. Ik geloof niet dat Rus land hier echt binnenvalt." Hij is zo'n beetje het dorpshoofd van het plaatsje Veterinarne, dat op de grens met Rusland ligt. Het gehucht telt ongeveer vijfhonderd inwoners. Er staan een paar flat blokjes en wat lage huisjes met da ken van golfplaat. Nebozjenko woont in Oost-Oe kraïne en spreekt hoofdzakelijk Russisch. Niettemin voelt hij zich Oekraïner. En eentje als zovelen: ze voelen zich bedrogen. Door zo wel het Oosten als het Westen. „We zitten tussen hamer en aam beeld", verzucht Nebozjenko. „Met aan de ene kant de Europese Unie en de VS en aan de andere kant Rusland. Oekraïners hebben nooit geleerd de juiste politici te kiezen, dan krijg je dit soort din gen." Maar is hij bang voor een Russi sche inval in Oost-Oekraïne, nu de Krim in het zuiden een beklon ken zaak lijkt? Opnieuw pareert de fruitteler de vraag met een grap. „Als die tanks hier door mijn boomgaard komen rijden, vertrek ik naar Nederland." Maar dan vervolgt hij serieus: „Nee, dat zou heel slecht zijn. Wat zouden we moeten beginnen tegen zo'n overmacht? Zou jij vechten?" Roeslan (40) uit het verderop gele gen Kozatsja Lopan is kwaad op Rusland. „Oekraïne moet één blij ven. Ik ben er geboren en het is mijn land", zegt hij. Maar ook hij heeft weinig vertrouwen in een goede afloop van een eventueel gewapend conflict met Rusland. „Ik heb grenswachten gesproken. Die zeiden dat ze in geval van oor log met Rusland hun wapens zou den weggooien en het op een lo pen zetten." Op straat in het dorpje Strelitsa loopt de 55-jarige Aleksandr. Hij hoopt van harte dat alles goedkomt. „Ik heb daar vrienden wonen die ik niet graag zou ver liezen", zegt hij terwijl hij met zijn hoofd richting Rusland knikt. Hij oogt wat zenuwachtig, terneergeslagen. Op de vraag of het scenario zoals in de Krim zich ook in Oost-Oek raïne zou kunnen ontrollen, ver zucht Aleksandr: „Alles kan ge beuren." PONTIAC SURABAYA AL-ZARA CORK er met Wat gebeurde door onze redactie buitenland door onze correspondent Joost Bosman VETERINARNE - „Ik zie nog geen tanks", grinnikt appelboer Vladimir Nebozjenko, terwijl hij naar het noorden wijst. Op nog geen 200 meter van zijn land loopt de grens tussen Oost-Oekraïne en Rus land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6