'Het begint al met neerkijken op anderen' Proeverij voor senioren zorgt voor uitje vlakbij SCHOUWEN-DUIVELAND 17 m 'Niet stemmen is je stem verloren laten gaan' A M M M Gezond en vitaal op zorgmarkt in Borrendamme k. Van kunstenaar Danielle Orelio uit Burgh-Haamstede staat aan de 'donkere kant' van de expositie ruimte een beeld dat een warrige kluwen hersenen lijkt te verbeel den. Zo gaf zij uitdrukking aan de verwarring die zij ervaarde in de tijd dat ze gevangen zat in een hu welijk met een alcoholist. Eerder, als meisje getroffen door polio, had zij te dealen met een vader die zich veelvuldig negatief over haar uitliet. Haar eigen ervarin gen en de verhalen die zij tijdens twintig jaar lesgeven aan een mid delbare school te horen kreeg, heeft Orelio doen beseffen dat ge weld tegen vrouwen vele gezich ten kan hebben. Die emotionele betrokkenheid maakt ook dat ze graag aan de expositie meewerkt. Temeer omdat ze gelooft in verbe tering. „Er zit ontwikkeling in, maar dat kost heel veel tijd." Petri d'Anjou, één van de vele aan wezigen tijdens de opening, vond het 'schokkend' toen zij (als ge meenteraadslid voor de PvdA) de geweldscijfers uit de eigen omge ving kreeg gepresenteerd. „Het ge beurt veel vaker dan je denkt. Dat was voor ons ook de reden om in ons verkiezingsprogramma te zet ten dat er meer gedaan moet wor- den aan preventie." De expositie Silent Voices wil - met andere we reldwijde campagnes - 'de stilte' en de 'ketting van geweld' door breken. „Kom kijken. Het is niet alleen treurnis", vat Jessica Stein de afwisseling samen. Niet alleen vrouwen, ook mannen zijn van harte welkom. „We hebben man nen nodig. Zij zijn tenslotte de ge weldplegers. Geweld tegen vrou wen wordt vaak als vrouwenpro bleem gezien, maar het is een mannenprobleem. Het gaat uitein delijk allemaal om macht." VERKIEZINGEN 2014 DE EERSTE KEER MIDDELBURG - De negentien-jarige Tom Schuitert gaat volgende week zeker stemmen, zo zegt hij. Niet stemmen is je stem verloren laten gaan, heeft hij geleerd van zijn vader. De inwoner van Mid delburg weet echter nog niet op welke partij en welke persoon hij gaat stemmen. Hij is van plan, zo zegt hij, om binnenkort via een stemwijzer te kijken welke Mid delburgse partij het best bij hem past. Hij houdt zich niet veel be zig met politiek maar vindt het wel belangrijk dat de overheid er ook voor zorgt dat er voorzienin gen zijn voor jongeren. Met vrien den praat hij nauwelijks over poli tiek. „Met een vriend wel, maar dat komt ook omdat zijn moeder in de politiek zit." En tijdens zijn studie, vliegtuigonderhoudstech niek in Woensdrecht, wordt er ook maar weinig aandacht gege ven aan politiek, zo vervolgt hij. „We hebben per week vijftig mi nuten maatschappelijke vor ming." Hij raakte onlangs met zijn vader in gesprek over politiek en stem recht. Dat was toen de oproep kaart was bezorgd en hij wist dat hij voor de eerste keer mocht gaan stemmen. En hij wil, zeker na dat gesprek, zijn stem niet ver loren laten gaan. Hij weet, zo zegt hij, dat er landen zijn waar men sen strijden en sterven om te kun nen stemmen. ZIERIKZEE - In de hal en het grand café van Borrendamme in Zierik- zee wordt zaterdag 15 maart een zorgmarkt gehouden. Er valt te kijken óf mee te doen aan korte workshops Meer Bewe gen voor Ouderen, mensen kun nen hun BMI (body mass index) laten berekenen door een diëtiste en ze kunnen alles te weten ko men over vrijwilligerswerk. Tij dens de zorgmarkt zijn ook apo theek Borrendamme en de Wei- zorg Winkel geopend. Met de zorgweek sluit Allévo de landelijke Week van Zorg en Wel zijn af. De markt is van 13.00 tot 16.00 uur. De zussen komen 'voor de gezel ligheid' en dat is precies waarom het dorpsraadbestuur jaarlijks de schouders onder de ouderendag zet. „Natuurlijk krijg je weieens bepaalde feedback en daar doe je als dorpsraad dan ook iets mee, maar deze middag draait vooral om gezellig samenzijn en kletsen. Dat is zo belangrijk", licht dorps raadvoorzitter Chantal Cloodt toe. De veranderende oude renzorg baart veel mensen zor gen. De dorpsraad Burgh-Haam- stede houdt de ontwikkelingen in de gaten, aldus Cloodt en secreta ris Peter Straijer. „Maar er is in Burgh-Haamstede een sterke kern van mensen die voor elkaar zorgen. En zolang er sprake is van hechte buurten en gemeenschap pen moet je daar, naar mijn me ning, niet teveel in gaan sturen." Dat de dorpsraad een ouderen- middag organiseert, wordt overi gens gewaardeerd. Het is gezellig, vertelt een echtpaar waarvan de man niet zo goed ter been meer is. Ooit bezocht het tweetal moei teloos een theater. „Dat is nu an ders. Maar omdat dit in de buurt is, kunnen we hier toch naar toe." MAANDAG 10 MAART 2014 Dansen tijdens de openingsceremonievan Silent Voices. Het doel van de expo en andere campagnes staat op de banieren gedrukt foto Ronald den Dekker door Esme Soesman ZIERIKZEE - Geweld is niet alleen geslagen worden, zegt Ully Trianda Yuliasty. „Het kan ook om psy chisch geweld gaan. Vernederd wor den. Dat begint al met neerkijken op anderen. En zoiets kan later nog groter worden, als het niet wordt gestopt." Tom Schuitert foto Ruben Oreel LM. 1 M BURGH-HAAMSTEDE - Franny van Zalm heeft een rustiek ogende wandklok onder de arm. Zus Miep van Eerden heeft een uitbundig ver sierde Zeeuwse cake in haar han den. Het is de 'buit' van een mid dagje Schouwse proeverij mét bin go, die zaterdag in de Schutse in Burgh-Haamstede gehouden werd. Schouwen-Duivelandse bedrijven (Sonnemans, Boot, Delta Warenhuis, Spennekot en Landwinkel) verzorgden de proeverij foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51