Telling: 250 reeen en 450 damherten gespot Mountainbikers knappen parcours op OPEN DAG^H 66 We moeten de stilte doorbreken. Als je allemaal zwijgt, gebeurt er niets Auto in Scheldekraan Crosser sewond zorgt voor 'relletje' KEUKEN OUTLET WINKEL 16 SCHOUWEN-DUIVELAND INTERNATIONALE VROUWENDAG vols diverse lezingen t Jdens Collegetour Zorg&Welz„n Geweld tegen vrouwen komt frequent (en dichtbij) voor. Silent Voices brengt verhalen naar buiten. In 2011 werden 245 reeën en 801 damherten geteld en in 2012 een vergelijkbaar aantal reeën en 352 damherten. Vorig jaar zijn 197 damherten geteld. Het aantal ree ën ligt al jaren ergens tussen de 200 en 250. De telling is vrijdagavond en za terdag in de vroege ochtend en aan het begin van de avond uitge voerd. Het gaat om voorlopige cij fers. De telgegevens moeten nog volledig worden uitgewerkt en op een rijtje gezet, waarna - naar ver wachting - binnen veertien dagen de definitieve uitslag bekend wordt gemaakt. De Hoefdiercom missie Kop van Schouwen meldt dat sprake was van ideale omstan digheden om de telling te hou den: optimaal weer (weinig wind, kou en bijna geen maan) en de medewerking van veel enthousias te vrijwilligers. Het is een droomparcours, zegt Jo- han Hendrikse van de Zeeuwse mountainbikevereniging X-Tre- me. Dat vindt hij niet alleen. Op de website MTBroutes.nl staat het parcours op dit moment derde in de top 10 van Nederlandse routes. Die ranking is op reacties van be zoekers gebaseerd. Onder meer de hoogteverschillen maken het ge bied aantrekkelijk voor mountain bikers. Om het negen kilometer lange parcours berijdbaar te hou den, is echter wel regelmatig on derhoud nodig. Delen van de rou te zijn door veelvuldig gebruik uit gesleten en door langdurige droog te erg zanderig geworden. „Vorig jaar hebben we dit onderhoud overgeslagen omdat we toen te weinig ménsen hadden. Dus het is nu heel hard nodig." Staatsbos beheer, eigenaar en gastheer van het parcours, voerde houtsnippers en ander werkmateriaal aan. X-Treme coördineerde de klus. Zo zijn onder meer zanderige de len met houtsnippers bedekt. Zorg Welzijn in beeld BioBase in Terneuzen ZIERIKZEE - De Wereldvrouwen hebben geweld tegen vrouwen al tijd al hoog op de agenda staan. In de aanloop naar de zaterdag ge houden Internationale Vrouwen dag, tevens openingsdag van de expositie Silent Voices in Zierik- zee, bleek dat nog altijd niet over bodig. Recent bekend gemaakte cijfers zijn schrijnend en niet alleen 'ver-van-mijn-bed'. Vijfenveertig procent van de Nederlandse vrou wen is slachtoffer geweest van li chamelijk of seksueel geweld, maakte het EU-agentschap voor de grondrechten vorige week op basis van gehouden onderzoek be kend. „Je schrikt je dood als je zul ke cijfers hoort", zegt Jessica Stein van de Stichting Zeeuwse Wereld vrouwen. De middag dat een club je van vijftien vrouwen om de ta fel schoof om ervaringen over dit onderwerp uit te wisselen, beleef de Stein als 'de meest intense mid dag' die zij in al haar jaren tussen de Wereldvrouwen heeft meege maakt. Acht vrouwen vertelden hun verhaal, onder wie drie die tot dat moment altijd over dat stukje van hun leven hadden ge zwegen. „We moeten niet langer zwijgen. Er is een wereldwijde campagne aan de gang om de stil te te doorbreken." Het is die 'we reldwijde kracht' die maakt dat Stein, ondanks de 'bizarre' cijfers en de schokkende verhalen van dichtbij, strijdbaar blijft. „Het maakt mismoedig, maar het maakt me tegelijkertijd enorm ge motiveerd om er iets mee te doen.JWe moeten de stilte door breken. Als je allemaal zwijgt, ge- WAAR EN WANNEER beurt er niets." De onderzoekcij fers zijn in de tijdelijke galerie aan de Mol 9 naar de grond ver bannen om daar - naar het voor beeld van de beroemde Hol lywood Walk of Fame - te funge ren als Walk of Shame. Op een me terslange strook behangpapier te gen de muur zijn de ervaringen van Wereldvrouwen, tot uiting ge bracht met hulp van kunstenaar Marja de Lange, bijeengebracht. Artivisme, verwijst Stein naar de combinatie van kunst en activis me. „Je moet er eigenlijk de tijd voor nemen om het allemaal rus tig te lezen en te bekijken", tipt Ully Trianda Yuliasty van de stich ting Zeeuwse Wereldvrouwen - tevens exposante. Ze leidt rond door de expositieruimte, die in een 'donkere' en een 'sterke' kant is verdeeld. Rechts de verhalen 'die verteld moeten worden'. Links de beelden van kleur, kracht en licht. Aan de achterzij de van de galerie de overgang: een plek van verwerking tussen donker en kracht in. Daar staat on der meer een cocoonachtige con structie van de hand van Rosema- rijn Lagerweij. VLISSINGEN - In Vlissingen is zater dag een politiek relletje ontstaan omdat de POV een auto met recla me voor die lokale partij in de ge restaureerde Scheldekraan hing. Volgens kandidaat-raadslid Chris McEvoy van de POV werkte de machinist van de kraan probleem loos mee. Er is volgens hem geen toestemming aan de gemeente ge vraagd omdat dat volgens hem niet nodig is. „Er moet toch ook niet om toestemming gevraagd worden als die kraan een boot in of uit het water tilt." Raadslid Wim Hirdes (LPV) vindt dat de POV met deze 'stunt' de grenzen van het politiek fatsoen heeft overtreden. Hij wijst erop dat de kraan eigendom is van de gemeen te en met veel gemeenschapsgeld is gerestaureerd. „We hebben een stilzwijgende afspraak met elkaar dat we geen overheidsmiddelen gebruiken om reclame voor onze eigen politieke partijen te maken. De POV trekt zich helaas niets van deze afspraak aan." Voorzitter Niek Peters van de Stichting Mari tiem Erfgoed, de organisatie die de kraan in beheer heeft, is niet te spreken over de actie van de POV. Volgens hem is geen toestem ming gevraagd aan de stichting. Was dat wel gedaan, 'dan zouden wij nooit akkoord zijn gegaan'. RILLAND - Op het crossterrein aan de Bathseweg bij Rilland is zon dagmiddag een motorcrosser zwaargewond geraakt. De gewonde is met een traumahe likopter naar het ziekenhuis ver voerd. Goedkoper kan niet... leuker wel! door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de jaarlijkse telling van reeën en dam herten op de Kop van Schouwen zijn 250 reeën en 450 damherten geteld. Wereldwijde vrouwen hoop Staatsbosbeheer zorgde voor de houtsnippers foto Ronald den Dekker door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Tegen de 25 mensen staken zaterdag de handen uit de mouwen om het Patrick Tol- hoek MTB parcours in Boswachte- rij Westerschouwen klaar te maken voor een nieuw seizoen mountain- biken. zaterdag 15 maart 2014 10;()016;0o uur an welzijnsorganisaties brengen Zeeuws-VUa.sezorgo^enwe|zijninbeeld, Vlaanderei jS OU4 2®r<5 Welzijg feeeUl ■'-"I beleven. door Esme Soesman Jessica Stein De expositie Silent Voices is nog- tot en met zaterdag 22 maart te zien. De openingstijden van de tijdelijke (popup) galerie aan de Mol 9 in Zierikzee zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Naast de verhalen en creaties van Wereldvrouwen is er divers - maar bijpassend - werk te zien van Mar ja de Lange, Daniëlle Orelio en Ro- semarijn Lagerweij - Van Dam. Eigen ervaringen kunnen worden achtergelaten op een met memo's beplakte etalagepop. In de expositieruimte staat ook een tafel met documentatiemate riaal. Meer informatie: www.zeeuwsewereldvrouwen.nl. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie uju;u».feeufeenoutletiuinkel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50