Madeira Kritiek op vragenlijst Achmea 66 Insecten dragen miljarden euro's bij aan ons nationaal product Zonvakanties IN HET NIEUWS 3 66 Veel van onze leden voelen zich onder druk gezet om mee te doen 399 549 649 KRAS Tot 150,- korting p.p 8 dagen al v.a Met ongeveer honderd partners uit de zorg vormt Achmea de stichting mirro, die een standaard vragenlijst voor psychische proble men ontwikkelde en online-zelf- hulp aanbiedt. Veel huisartsen en psychische hulpverleners zien echter geen heil in mirro. Zij wil len de problemen van hun cliën ten op een veel persoonlijker ma nier in kaart brengen en vinden de vragenlijst van mirro in veel ge vallen te uitvoerig. „Veel van on ze leden voelen zich onder druk gezet om mee te doen. We heb ben niets tegen het instrument op zich, maar wel tegen de ma nier waarop Achmea daarmee om gaat. Andere methodes krijgen zo geen kans", zegt een GGZ-woord- voerder. Een van de mede-ontwikkelaars van de methode is zorginstelling Parnassia Groep. Bestuursvoorzit ter Stefan Valk: „Iedere verzeke raar stelt eisen aan zorgaanbie ders. Daar is Achmea niet anders in. Als we iets niet doen wat ver zekeraars willen, worden we nor maal gesproken gekort." Dat in stellingen samen met een verzeke raar een vragenlijst hebben ont wikkeld, vindt Valk positief. „Dit is de eerste vragenlijst waar ook een advies uitkomt. Over die uit komst zal nooit discussie ont staan met Achmea. Overigens is het niet verplicht om het advies op te volgen." Dat laatste zegt ook minister Edith Schippers in ant woord op kamervragen over mir ro. Ze vindt de methode een aan winst in de praktijk. Dat gezegd hebbende, is de zach te winter volgens hem wel een feest geweest voor de winter- en dansmuggen. Ook de vogels heb ben er tijdens de nestel- en broed- fase voordeel van. Met zo veel in secten in de buurt treffen zij een goed gedekte tafel aan voor hun jongen. Dicke zegt dat ook de aanwezig heid van wespen zo vroeg in het voorjaar voordelen heeft. Bladluis, die anders de bladeren aan de bo men verorbert, heeft nu veel min der kans. Gert Snoei, gids bij het Instituut voor Natuureducatie, denkt dat de insecten komend voorjaar en zomer veel minder sterk en krach tig zullen zijn. Ze hebben hun winterslaap maar half afgemaakt en zijn eigenlijk te vroeg aan het werk gegaan. „Ze verspillen hun energie en verzwakken in de loop van het jaar", zegt hij. Door de zachte winter is de chro nologie in de natuur verstoord, zegt de natuurgids. In zijn tuin bloeit de smeerwortel en de schoenlappersplant een maand eerder dan gebruikelijk. Dat alles is geen garantie dat de zoemende steekmug komende zo mer niet in de slaapkamers op duikt. „Die zijn er nu nog niet, maar ze zullen straks vast nog van zich laten horen." WARM WEEKEND Bij Kras zijn uiteraard de vliegreis, de accommodatie, het ontbijt, de transfers én de reisleiding inbegrepen! Apt. Royal Orchid**** 8-/22-daagse zonvakantie Canigo Populair complex aan zee en nabij het centrum Binnen- en buitenzwembad en gratis wifi Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/31281 I Enotel Quinta do Sol**** 8-/22-daagse zonvakantie Funchal Nieuw bij Kras; Luxe hotel nabij het centrum Buitenzwembad, fitnessruimte en gratis wifi Inclusief ontbijt en diner Zie: Kras.nl/31596 Vidamar Resorts***** 8-/22-daagse zonvakantie Funchal Super-de-luxe hotel aan zee Inclusief ontbijt en diner Klantbeoordeling 8,6 Zie: Kras.nl/31538 8 dagen va. 8 dagen v.a. 8 dagen v.a. irmskfo&cen en Catamite jlH madeira islands p MAANDAG 10 MAART 2014 door Paulus Smits DEN HAAG - Huisartsen en psychi sche hulpverleners zijn niet te spre ken over zorgverzekeraar Achmea. Die geeft zorgaanbieders een extra vergoeding als zij gebruikmaken van een vragenlijst voor psychologi sche zorg die door Achmea zelf is ontwikkeld, samen met enkele aan bieders van geestelijke gezond heidszorg. woordvoerder GGZ Marcel Dicke, entomoloog Zondag gaat de statistieken in als de warmste 9 maart ooit geme ten. In De Bilt werd het 19,4 gra den. Daarmee is het oude record uit 1977 ruim verbroken. Toen werd het 18,4 graden. Zaterdag was er ook al sprake van een warmterecord. In De Bilt liep het kwik 's middags op tot 16 graden. Het vorige dagrecord voor 8 maart stamt uit 1991 en stond op 15,1 graden. Op verschillende plaatsen in Ne derland waren dit weekeinde mo torrijders betrokken bij ongeluk ken. In Limburg kwam een motor rijder om het leven op de A2 bij Eijsden. Hij reed volgens een getui ge met hoge snelheid achterop een auto. Zaterdag raakten twee mannen uit Maarssen en Utrecht zwaargewond toen zij met hun motor in Utrecht op een auto bots ten. In Leeuwarden en Minnertsga gingen twee motorrijders onder uit De één had een nieuwe achter band die erg glad bleek in een bocht, de tweede motorrijder rem de voor een fietser en viel. Door de relatief hoge temperatu ren zijn teken vroeger in het jaar actief dan anders. Wandelaars doen er daarom nu al verstandig aan na een dagje in de natuur te controleren of ze door deze insec ten gebeten zijn. Volgens Natuur- bericht.nl zijn deze winter al 120 tekenbeten doorgegeven op Tekenradar.nl. De afgelopen week nam met het oplopen van de tem peraturen het aantal gemelde te kenbeten sterk toe. De komende dagen zullen de beestjes naar ver wachting nog actiever worden. verdient een Oscar' I De krokussen staan dankzij de hoge temperaturen overal volop in bloei, foto Siese Veenstra/HH De tuincentra doen goede zaken deze dagen. Mensen willen kleur in hun tuin. De bloeiende plantjes en zakken potgrond vliegen over de toonbank, foto William Hoogteyling/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3