In Inzeil staan de Amerikanen er opeens weer Feestje voor Van Poppel en Hofland Van Goethem derde in Zwolle 32 SPORT Medaillekandidaten Eelco Sintnicolaas en Dafne Schippers kunnen geen indruk maken op het WK indoor in Polen. Wat was er nou aan de hand met de stuk voor stuk falende Ameri kanen op de Olympische Spelen? Helemaal duidelijk is dat nog steeds niet. Niet één medaille pakte de ploeg, terwijl Shani Da- vis, Heather Richardson en Britta ny Bowe in het voorseizoen toch de lakens hadden uitgedeeld. Da- vis wil niet in het openbaar met modder gooien en houdt zich op de vlakte. Hij spreekt van een combinatie van factoren, pech en 'dingen die nog in de lucht han gen'. Het pakkenverhaal is bekend. Kle- dingsponsor Under Armour en vliegtuigbouwer Lockheed Mar tin ontwierpen een nieuw schaatspak voor Sotsji: 'Mach 39'. Het snelste van de wereld, werd gebluft. Maar het werd in aan loop naar de Spelen niet één keer serieus getest. Team USA scha kelde halverwege het toernooi dan ook over op het oude pak toen de resultaten tegenvielen. Het 'gat' op de rug, bedoeld om warmte kwijt te raken, zou juist voor extra luchtweerstand zor gen. Maar omdat na de pakken- wissel enig effect uitbleef, kwa men er ook andere redenen naar boven voor het slechte presteren. De Amerikanen hadden zich deels voorbereid op hoogte, ter wijl de baan in Sotsji op zeeni veau lag. Twee weken na de Spelen kwam toch de pakkentheorie weer naar voren. Eenmaal weer gewend aan het oude outfit, won Richardson dit weekeinde in Inzeil beide 500 meters én de 1000 meter. Het moet gezegd dat een paar toppers de wereldbekerwedstrijd liet lo pen, maar toch. Bowe werd giste ren bovendien tweede op de kilo meter. Bij de mannen won Davis zaterdag de 1000 meter, net voor olympisch kampioen Stefan Groothuis en Brian Hansen. Gis teren won diezelfde Hansen de 1500 meter. Het was een enorme dip dus, in Sotsji. Terwijl Amerikanen juist bekend staan om hun pieken op de Spelen. Het nieuwste pak van Under Armour wordt vermoede lijk aan een nieuwe test onder worpen om te kijken of het nu wel of niet snel was. Er wordt al gefluisterd over een rechtszaak. Overigens verlengde het sport merk nog voor het einde van de Olympische Spelen het contract met de Amerikaanse schaatsbond tot 2018. Voor de Nederlanders was het on danks het Amerikaanse succes geen slecht schaatsweekeinde. Ir- een Wüst won zaterdag ook de 3000 meter met overmacht, na vrijdag al de 1500 meter te heb ben gewonnen. De twee 500 me ters bij de mannen gingen ook naar Nederland: zaterdag won Ro nald Mulder (34,96), gisteren Jan Smeekens (34,91). Michel Mulder werd vijfde en derde en verde digt volgende week bij de wereld bekerfinale in Heerenveen een voorsprong van 66 punten op zijn tweelingbroer. De 1500 me ter wordt dan ook beslist, met een minimaal verschil tussen leider Shani Davis en Koen Ver wei j. Mark 1\iitert boekte zaterdag op zijn afscheidstournee als lange- baanschaatser nog een succesje. Hij won de 1000 meter in de B-ca tegorie. De Nederlandse routi nier, die aan het eind van het sei zoen stopt, troefde met een tijd van 1.10,11 de Noren Havard Bökko (1.10,37) en Sverre Lunde Pedersen (1.10,60) af. SOPOT - Topsport is als een leg puzzel. Alle stukjes moeten in el kaar grijpen, anders wordt het niks. Juist dat laatste was de onge wenste uitkomst van de optre dens van twee uithangborden van de Nederlandse atletiek bij het WK indoor in Polen. Eelco Sintnicolaas en Dafne Schippers waren met hooggespannen ver wachtingen in Sopot neergestre ken, maar reizen vanochtend enigszins gedesillusioneerd naar Nederland terug. Sintnicolaas moest zich verzoe nen met het gegeven dat zijn aan loop naar de mondiale titelstrijd met horten en stoten was ver lopen. Een abces op zijn linkerbil werd eind januari weggehaald, na dat hij eerder al door kwetsuren aan schouder en hamstrings was gekweld. De operatieve ingreep had de vrees gevoed dat aan zijn indoorseizoen wel eens een vroegtijdig einde kon komen en dat het WK indoor derhalve een onbereikbaar kampioenschap zou zijn. Verstek hoefde hij afgelopen weekeinde niet te laten gaan, maar zo in zijn element als vorig jaar bij het EK indoor voelde de 26-jarige Apeldoorner zich nu niet. In Göteborg was de concur rentie destijds een speelbal voor hem. Hij veroverde soepel zijn eer ste internationale titel, ingekleurd met een nationaal record van 6372 punten. Het was een uitzonderlij ke prestatie. Sintnicolaas versloeg niet alleen zijn directe concurrenten, hij stak met zijn hoge puntentotaal vele oud-winnaars naar de kroon. In de tien EK-edities hadden slechts twee kampioenen een iets hogere score. Op de wereldranglijst aller tijden steeg Sintnicolaas naar de negende positie, terwijl hij de mondiale seizoensranglijst aan voerde. Aan de vooravond van het WK in door stond Sintnicolaas an dermaal aan kop van het klas- PODIUMPLAATS Van Poppel had zaterdag voor de rit nog zo zijn twijfels. „Ik verras mezelf daarom wel een beetje", zei de Trek-renner na de huldi ging. „Het liep namelijk nog niet zo lekker dit seizoen. Misschien legde ik mezelf wat te veel druk op. Ik wilde meteen presteren bij mijn nieuwe ploeg, maar ik mag niet vergeten dat ik pas twintig jaar ben." Ploegleider Dirk De- mol zegt nooit getwijfeld te heb ben. „Dit is de eerste profzege van Danny, maar zeker niet zijn laatste." Hofland keek na zijn ritzege in Andalusië en de tweede plaats in Kuurne-Brussel-Kuurne uit naar zijn eerste sprint in Parijs-Nice. Zover kwam het niet in de stra ten van Mantes-la-Jolie, waar de hectische finale werd ontsierd door vallende renners. „Daar lag het niet aan. Ze vielen achter me", stelde Hofland. „Eerst kwa men we te vroeg op kop en na een scherpe bocht raakten we op vier kilometer van de meet juist weer te ver naar achteren. Echt voorin kwamen we niet meer." Met zijn nieuwe contract was Hofland uiteraard wel blij. „Ik heb er geen seconde over na hoe ven denken", zei hij over het voor stel van Belkin. „Gezien de rol die ik nu al heb in deze ploeg, zou ik niet weten waar ik beter zit." GUNST TWINTIGSTE door Rik Spekenbrink INZELL - In Sotsji zei Shani Davis: „Ik kan alleen mezelf de schuld ge ven." In Inzeil zei de Amerikaan: „Dit is het bewijs dat het niet aan mij lag." Kopstukken Oranje door Marco Knippen I Eelco Sintnicolaas bij het polsstokhoogspringen, één van de zeven onderde len van zijn indoormeerkamp. foto Soenar Chamid/VI Images ZWOLLE - Brian van Goethem (tweede van links) is zaterdagmiddag als derde geëindigd in de Ster van Zwolle. De wielrenner uit Sluiskil moest na 178 kilo meter en bijna vier uur koers Bert-Jan Lindeman en de Deen Troels Rönning Vinther voor zich dulden. De Zeeuws-Vlaming, die ook dit seizoen voor de con tinentale formatie van Metec TKH uitkomt, maakte deel uit van een kopgroep van vier. foto VI Images door Ad Pertijs NIJMEGEN - Goed nieuws voor twee jonge Nederlandse spurters dit weekeinde. Danny van Poppel (20) pakte zaterdag in de eerste echte rit van de Driedaagse van West- Vlaanderen zijn eerste profzege. Een dag later kwam Moreno Hof land in de door Nacer Bouhanni ge wonnen openingsrit van Parijs-Nice niet toe aan het rijden van een fat soenlijke spurt. Toch viel er wat te vieren voor de 22-jarige Belkin-ren- ner, omdat de ploeg zijn contract met twee jaar verlengde tot eind 2016. Davy Gunst uit Yerseke eindigde gisteren als twintigste in de GP Lil- lers, een wedstrijd in het noorden van Frankrijk. Het was voor de jon ge renner van Omega Pharma Quick Step zijn eerste optreden tussen de profs. Johnny Hoogerland eindigde zater dagmiddag als 83e in Strade Bian- chi, een klassieker over 197 kilo meter in Toscane. De renner uit Langeweegje had een achterstand van ruim zestien minuten op de Poolse winnaar Michal Kwiatkow- ski. Een dag later kwam de Zeeuwse renner van de ploeg Androni-Gio* cattoli in actie tijdens de Roma Maxima, een andere klassieker in het midden van Italië. Hoogerland stapte echter tijdens de wedstrijd af. De Spanjaard Alejandro Valver- de, zaterdag nog derde in de Stra de Bianchi, won de koers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32