Zeeuwen claimen vaker reisschade Ondertussen ergens anders Kamer-app Zeeuwen Hedwige Deze week WARMTERECORD 14 ZEELAND De Zeeuwse Zetel Klussen, tuinieren en flaneren langs de kust op de warmste maartdag in Zeeland sinds het begin van de metingen in 1901. maandag Kip, appelmoes en bier. „Het menu van een verslaafde", verklaar de het meisje dat vijf kippenpootjes voor me in een plastic bakje schepte. De appel moes kon ik zelf oplepelen uit een grote pot en ik mocht een blikje bier pakken. Ik was afgelopen zaterdag op een boekenfeest in Amsterdam. Niet hét Boekenbal, waarmee de Boekenweek traditioneel wordt ingeluid, maar de Bu- kowski Party, in een pakhuis achter het Centraal Station. Uitgeverij Lebowski vierde daar de heruitgave van vijf ver taalde romans van de Ameri kaanse schrijver Charles Bu- kowski (1920-1994). Hij was een alcoholist die rauwe verha len en gedichten schreef, vaak over vrouwen van bedenkelijk allooi, met wie hij niet al te zachtzinnig omsprong. Ironisch dat een boek als Vrouwen uitge rekend op internationale vrou wendag ten doop werd gehou den. Tal van voordrachtskunste naars lazen voor uit Bukowski's werk en zijn dagelijkse kost werd dus geserveerd. Bukowski is wel een beetje te vergelijken met Jan Cremer, wiens vijftig jaar geleden ver schenen debuutroman Ik, Jan Cremer ook een centrale rol speelt in de Boekenweek. Hun boeken zijn schaamteloos auto biografisch, recht voor zijn raap, humoristisch, vol eigen dunk en doorspekt met seks. Beiden hadden tijdens hun le ven relaties met aanzienlijk jon gere vrouwen en laat dat nu het onderwerp zijn van het boe kenweekgeschenk van Tommy Wieringa: Een mooie jonge vrouw, dat ik gisteren las in de trein terug naar Middelburg. Je zou bijna denken dat de vrouw het thema is van de Boe kenweek in plaats van reizen. Het motto 'Ondertussen ergens anders' is toepasselijker dan het thema, bedacht ik op de te rugweg. Want je hoeft niet op reis om een goed boek te schrij ven of het begin van de Boeken week te vieren. En wie aan een boek verslaafd is, is altijd onder tussen ergens anders. En heb je zelfs geen tijd om te koken om dat het boek uit moet? Schuif wat kippenpootjes in de magne tron, dien ze op met appelmoes en bier en lees lekker verder. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. De agenda van de Kamer is net zo veranderlijk als het weer. Want bijna dagelijks verschuiven verga deringen of worden er geschrapt. Niemand die dat vertelt, het is een kwestie van zelf bijhouden. Juist dat wil de Tweede Kamer makke lijker maken. Op een moderne ma nier: met een app. Voorlopig al leen nog voor de iPad: de tablet waarmee Kamerleden werken. Tik in de app-store Tweede Kamer in en de app Vergaderagenda' ver schijnt direct. Maakt de app de agenda meer in zichtelijk? Helaas niet. Op tweede- kamer.nl kun je eenvoudiger zien welke onderwerpen voorbijko men. Op de app zie je bijvoor beeld dat de commissie binnen landse zaken vergadert. Maar waar over? Pas na 'doorklikken' worden de onderwerpen zichtbaar. Dat is onoverzichtelijk en op de website beter geregeld. Handig is wel dat de vergaderstukken direct te zien zijn. Al is dan weer jam mer dat je de vergadering niet van uit de app live kunt zien. Wie de Kamer wil volgen, is nog steeds be ter af met de website. Graus. Hij gruwelt ervan dat het een soort land van Saeftinghe wordt, met veel riet. Staatssecreta ris Sharon Dijksma zegt dat zo'n landschap juist zorgt voor de ge wenste natuur. Dat vindt ook de Commissie voor de milieueffec trapportage. Vier maanden gele den vroeg Graus een debat aan. Woensdagavond is het zover. Al zal Dijksma waarschijnlijk geen strobreed wijken. De PW gelooft er niets van dat na het onder water zetten van de Hedwigepolder de gewenste getij- denatuur ontstaat. De polder slibt juist op, denkt Kamerlid Dion Op de website van Zeeuwse zetel staat de tweede aflevering van een serie video's over Zeeuwen die in Den Haag werken. Na SGP-voor- lichter Arnoud Proos uit Middel burg, is het nu de beurt aan Marie ke Hoste uit Groede. Zij is lob byist voor Land- en Thinbouw Or ganisatie Nederland (LTO). Ze ver telt kort over haar werk en wat ze nog voor band met Zeeland heeft. Arbeidsmarktbeleid staat woens dag op de agenda. Dat gaat onder meer over werkloosheid en dat ouderen moeilijk aan werk ko men. Ook is aandacht voor ex-werknemers van het failliete Aldel. Na uitstel verdedigt André Bosman (WD) uit Middelburg de zelfde dag zijn wetsvoorstel over de toelating van mensen uit Aru ba, Curasao en Sint Maarten. De rechtspraak en politie komen don derdag voorbij. MIDDELBURG - Met een tempera tuur van tegen de 20 graden op Zuid-Beveland en in Westdorpe beleefde Zeeland zondag de warmste maartdag sinds het be gin van de metingen in 1901. Al bleef het dankzij een stevig bries je aan de Walcherse kust wat koe ler, de pret was er niet minder om. Bij de boulevard in Vlissingen was het zoeken naar een parkeer plaats, verderop in de richting van Dishoek stond het bord bij De Vijgheter op 'vol' en bij molen De Jonge Johannes in Serooskerke (W) was het wachten op een plek je op het terras. In Westenschou- wen stonden automobilisten in de rij om leegkomende plekken meteen in te nemen. Het mooie weer trok daar veel mensen naar het strand en de nabijgelegen bos- wachterij. Ook de terrassen aan de voet bij de duinen waren goed bezet. Zeeland was dit laatste weekeinde van de voorjaarsvakan tie vooral voor de Zeeuwen zelf. Misschien daarom bleven de files zowel naar de kust in de morgen, als terug in de avond binnen de perken. In Zeeland was er vooral filevorming op de N59 tussen Seroosekerke (S) en Zierikzee. Op de N57 liep het vast tussen Port Zelande en Goedereede. Aan het begin van de avond was er een kleine file naar Bergen op Zoom. De zondag was bij uitstek de dag voor zomerse genoegens zoals een kuiertje met de kinderwagen en eendjes voeren in het park. Ge lukkige bezitters van een cabrio lieten het dak zakken en cruisten op hun gemakje door de polders en langs de kust, motorrijders za gen hun kans'schoon om hun trots van stal te halen. Ook ska ters, fietsers en ruiters genoten van het zomerse weer, op openba re picknickplekken hapten gezin nen in een broodje en in veel Zeeuwse tuinen werden de dode bladeren weggeharkt, waarbij vro lijke lentebloeiers tevoorschijn kwamen. In het buitengebied wa ren de bomen gehuld in een waas van frisgroen blad en rose en wit te bloesem. Nieuw leven. Zo ook bij kaasboerderij Schellach: daar schonk koe 886 op deze prachtige dag het leven aan een kalfje. Dat zou blijken uit onderzoek van overstapservice Overstappen.nl onder ruim duizend Nederlan ders. Meer dan tachtig procent van de Zeeuwen gaat verzekerd op vakantie. Wat dat betreft lo pen Zeeuwen wel in de pas met de rest van Nederland. Meer dan de helft heeft een door lopende reisverzekering, een kwart van de mensen regelt het per vakantie. In Zeeland verzekert dertien pro cent van de mensen zich alleen als er een risicovolle reis geboekt is. Deze 'zuunige' Zeeuwen lopen liever wat extra risico, dan geld uit te geven aan een reisverzeke ring. Volgens Overstappen.nl ge beurt dat in Zeeland vaker dan el ders in Nederland. Opvallend is verder dat bijna de helft van de Zeeuwse ondervraag den denkt aanspraak te kunnen maken op een vergoeding van bij voorbeeld bagageschade, ook als er geen reisverzekering is. Overstappen.nl beoogt de verzeke- ringsmarkt transparanter te ma ken, zodat consumenten de best passende aanbieding kunnen kie zen bij hun persoonlijke situatie, wensen en budget. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: (Djkutterink Mooie lentedag vol zomerse I Lekker uit de wind, in de zon, laarzen uit en een boekje erbij in Wilhelmi- nadorp foto Marcelle Davidse I Volle terassen op de Markt in Hulst foto Mark Neelemans door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Zeeuwen doen va ker onterecht een claim op de reis verzekering dan de rest van Neder land. Zelfs twee keer zo vaak, in vergelijking met het landelijk ge middelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14