ZEELAND Beetje hoop voor gedupeerden festival almanak Op de valreep Damen waarschuwt voor verlies van specialistische scheepsbouwkennis bij doop marinereus Karei Doorman VLISSINGEN - Defensieminister Jeanine Hennis-Plasschaert heeft zaterdag het nieuwe Joint Sup port Ship van de Koninklijke Mari ne gedoopt tot 'Karei Doorman'. Directeur Hein van Ameijden van Damen Schelde Naval Shipbuil ding in Vlissingen gaf haar na af loop drie dingen mee. Dooploon: een gouden tientje uit 1875, het oprichtingsjaar van De Schelde. Eveneens volgens de traditie: het bijltje waarmee de nieuwe be schermvrouwe van de Doorman het touw doorhakte waaraan de fles hing. En als derde, een bood schap: begin eerder met de voor bereiding van de vervanging van mijnenjagers, onderzeeboten en M-fregatten. Zo niet, dan verliest Nederland specialistische kennis, die nu nog bij instituten als TNO en Defensie aanwezig is. „En daar zijn wij als scheepsbouwer weer van afhankelijk", lichtte Van Ame ijden na afloop van de plechtig heid toe. Vorig jaar nog sloten Defensie, een aantal kennisinstituten en in dustrieën een convenant om met name maritieme kennis voor Ne derland te behouden. Van Ameij den ziet de bui al hangen als Da men pas nieuwe opdrachten voor marinematerieel krijgt na 2021, zo als nu de planning is. Het budget van de jaren daarvoor is gereser- veerd voor de aanschaf van de Joint Strike Fighters. Van Ameij den: „Als je in deze branche tien jaar moet wachten, raak je veel in novatief vermogen kwijt. Dan ben je in feite ouderwets gewor den en geen interessante partij meer. Op korte termijn heeft het geen gevolgen voor de werkgele genheid bij Damen, maar op de lange termijn wel." Van Ameijden pleitte ervoor, bud get van de jaren 2021-2025 naar vo ren te halen, zodat op de tekenta fel vast met de vervangingsprojec ten begonnen kan worden. „Zo houd je de specialisten met hun kennis vast, want die kun je moei lijk tien jaar niets laten doen. Bo vendien kun je het werk zo mooi in de tijd spreiden. Als de tekenin gen klaarliggen, is het straks een kwestie van in productie breng en." De oproep van Van Ameij den viel in goede aarde bij com mandant van de zeestrijdkrach ten, viceadmiraal Matthieu Bors- boom. „Want dan krijgt de mari ne de beste spullen voor het min ste geld. Als we het tegen die tijd niet meer zelf kunnen bouwen en in het buitenland 'van de plank' moeten kopen, zijn we duurder uit. Nederland is nu in staat de beste schepen te bouwen. En de Karei Doorman is daar een voor beeld van." Nog dit jaar kan minister Hennis- Plasschaert concrete voorstellen tegemoet zien van Damen. „En dan onderzoeken we of ze realis tisch zijn en in onze planning pas sen", reageerde een woordvoerder van de minister. Tweehonderd mensen kochten twee jaar geleden een kaartje voor het groots aangekondigde festival, dat nooit doorgang vond. Velen van hen hebben hun geld nog steeds niet terug. De organisatie van het festival zei 'Kassa' toe de intentie te hebben iedereen persoonlijk te benaderen en terug te betalen. Of dat in één keer of in meerdere termijnen ge beurt, is nog niet duidelijk. Nadat het festival werd afgeblazen, kwam de stichting Nine O'clock financieel in zwaar weer en kon den kaartjeskopers (38,50 euro per kaart) fluiten naar hun geld. Dat hadden de organisatoren al ge bruikt voor diverse aanbetalin gen. Voor gedupeerden is er hoop dat ze hun geld toch nog terugge stort krijgen. Nine O'clock lan ceerde een website waarop gedu peerden nogmaals hun gegevens kunnen invullen. De website is www.nine-o-clock.com Ze heeft twee stevige pootjesdie verslaggeefster die in het mooiste maartweekeinde sinds mensenheuge nis op pad gestuurd werd om ver slag te doen van de doop van de Ka- rel Doorman. Een kans die ze met beide handen aangreep, want ondanks haar lange staat van dienst was ze nog nooit op de voormalige Scheldewerf ge weest Vier uur lang keek ze haar ogen uit en vroeg ze de woordvoer ders het hemd van het lijf. Eén ding hoefde ze niet te vragen. Dat werd haar zo wel duidelijk. Na een pijnlijke val, in de laatste tien minuten van haar bezoek aan de scheepswerf. Op de valreep als het ware. Waarom de valreep, de val reep heet. MAANDAG 10 maart 2014 Verlies maritieme kennis dreigt door Ondine van der Vleuten Onder een stralende zon, met vuurwerk en rookbommen, werd zaterdag bij Damen Schelde Naval Shipbuilding in Vlissingen de Karei Doorman gedoopt. Het nieuwe Joint Support Ship, bedoeld voor ondersteuning, is het grootste en meest geavanceerde schip van de Koninklijke Marine, foto Ruben Oreel door Bob Maes HULST - De organisatie van festival Nine O'clock probeert alle gedu peerden die nog geld tegoed heb ben terug te betalen. Dat liet de or ganisatie zaterdagavond weten in de uitzending van het consumen tenprogramma Kassa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13