Snellezen in Boekenweek Olga Westrate bij Oranjezon Een avondje Blof door de ogen van de ander Veerse Joffer opent Directiekamer Dan kleppert m'n brievenbusse altied CULTUUR 37 Slagwerkers op podium Zaamslag Burgemeester museumdirecteur MIDDELBURG - De bibliotheken bie den speciaal in deze Boekenweek een extra cursus aan: Snellezen. Er wordt ingegaan op snel en be grijpelijk lezen. De cursus is be stemd voor leden met een biblio theekpas. Het is een kosteloze on line cursus. Ongeveer een jaar ge leden zijn drie cursussen online gegaan. Dat zijn cursuspakketten voor Social media/sociale vaardig heden, ICT en Vrije Tijd. De cursus Snellezen is alleen de ze maand online beschikbaar. VROUWENPOLDER - Met het lente weer in het verschiet is een ge combineerde activiteit aantrekke lijk: wandelen in natuurgebied Oranjezon bij Vrouwenpolder en een bezoek aan de expositie van Olga Westrate bij de entree van het natuurgebied. Dat kan nog tot eind maart. De werken zijn zwart-wit inkjetprints. Zij maak te haar foto's met diverse came ra's en rangschikte deze 'vanuit een chaos'. ZAAMSLAG - Op het Podium van Zaamslag treden vanavond ïoeri Wens en zijn leerling Sam Put- seys op. Joeri is beroepsmuzikant met als specialisatie Iraanse per cussie en Sam kwam jaren gele den bij hem als leerling. Sam heeft het syndroon van Down, maar snel diende de vraag zich aan: Wie is de meester en wie de leerling? Dat zegt iets over Sams uitzonderlijke gevoel voor ritme VEERE - In elf musea in Nederland zijn burgemeesters maandag, voor die ene dag, museumdirec teur. Zij spelen dan de hoofdrol. Ook Veere doet mee, met Mu seum de Schotse Huizen. Daar krijgen bezoekers nog een extra programma. Zij kunnen hun mee gebrachte kunstwerken, sieraden en ander klein werk laten taxeren door vier taxateurs. Meer gege vens over speciale activiteiten en een debat over het cultuurbeleid te vinden op: MIDDELBURG - Het verhaal van Blof begon in 1992 toen vier - Zeeuwse jongens besloten Neder pop te maken. Zo begint de docu- menataire die woensdagavond 26 maart op Nederland 3 te zien is. Het duurde nog even voordat ze hun muziek met Nederland wil den delen, maar toen Zeeland 'om' was liet de landelijke bekend heid niet lang op zich wachten. Met de komst van nieuwe drum mer Chris Götte en het uitbren gen van de hit 'Liefs Uit Londen' in 1998 was de doorbraak een feit. Vanaf dat moment is Blof niet meer weg te denken uit de Neder landse popgeschiedenis met num mers als Aan De Kust en Alles Is Liefde. Muzikaal hoogtepunt was het Umoja-project en de samen werking die de band aanging met helden als de Counting Crows Blof ging ook door een diep dal door het overlijden van drummer Chris Götte. In deze documentaire komen niet de bandleden zelf, maar de men sen om hen heen aan het woord. Familie, vrienden en collega's ver tellen het verhaal, dat verbeeld wordt door archiefmateriaal en ge sprekken met de naasten. MIDDELBURG - Werk van Lucie van Dam van Isselt prijkt sinds vandaag in de Drukkerij in Middelburg. Na vijfjaar is Kunsthandel De Directie kamer met drijvende kracht Jan Louter weer terug in Zeeland. Niet meer in een kamertje apart, maar aan een wand in de boekhandel. Louter, die in Noord-Holland woont, is gespecialiseerd in Zeeuw se schilderijen. „Als ik bij een vei ling ben, kijk ik alleen maar naar Zeeuwse schilderijen. Wij woon den vroeger op een varend woon schip en gingen elk jaar weken aan een stuk naar Zeeland. Daar is de liefde voor kunst en kunstenaars uit deze provincie vandaan gekomen." Lucie van Dam van Isselt is geboren in Bergen op Zoom, maar woonde lang in Veere. Louter: „Ze hoorde bij de groep van de Toorops, haar moeder was een Drabbe en ze logeerde nog aleens bij haar oom Johan en nichtje Mies in Domburg. „Zij behoorde zowel bij de Dom- burgse Dames, als bij de Veerse Jof fers. Kunstzinnige vrouwen van goe de komaf" a's toch 'n weer ee", zegt 'n vrouwe an 'k bie de bakker an- schuuven. 't Is zao- terdagmorgen, dan gaon mêêstal al vroeg in de mor gen om 'n brood en nog 'n paor koeken om 't weekende deu te kommen. „Da waoit toch ee?", zegt Arjaon die even laoter achter me binnenkomt, 't Zeil van 't kaoskraom buuten staot te kleppe ren, net asof 't wil zeggen: 'Nog even, en vlieg ik over de Markt.' Me gaon terug nao vandaoge per ries drie weken geleejen. Weet je 't nog? Zö tussen de buujen deu even nao de bakker, de kaosboer en ook nog wat appelsienen van 't groentekraom meene men. Bienao weekelijks de vaste ronde, 'n Vrouwtje mee folders loopt van 'uus toet deu- re en steekt overal d'r pakketje in de bievenbusse. Tegen de middag zal z'ook bie ons kom men. Ook mee zö'n pakketje. As 'k nao de koffie nao buuten kie ken, dan zien 'k in de vèrte doen- kere wolken opkommen. „Da gaon regenen joengen, strekjes", zeg 'k tegen m'n eigen. Van den nieuwen weg vliegt 't zand in dik ke pakken deu de straote. Schööne om te zien, mao je zal d'r mao in moeten wérken. Geluk kig is 't zaoterdag. De buuje komt dichter en dichter en ik lööpen nao d'achter- deure om te kieken of tie wel goed op slot zit Je weet toch maor nooit nie ee? De takken in m'n troenke an d'achterdeure zwiepen deu de lucht en j$o 'öör dao vallen d'êêste druppels al. Druppels? 't Binnen striemende waoterstrao- len. 'k Gaon de kaomer en zetten m'n eigen in de zetel. Noe begint pas echt. De wind blaost deur de straote. M'n troenke staot te schudden. En onwillekeurig moen.'k dienken aan de 't hoor spel dat volgende maond gaot uut- kommen. 't Is geschreven deu Fio na Hack uut Wissenkerke en 't gaot over de zwaore sturm van 1400 zövee. Oe 't waoter van den Öösterschelde als mao 'ööger en 'ööger komt en de sturm op de dieken van Noord-Beveland beukt. En dat loopt slecht af. De dieken breken en den Êêr van Wissenkèrke weet z'n eigen gêên raad. Maor ook de burgers, de boe ren en de diekgraof. Iederéén vlucht deu de sturm voo 't wao ter. En Fiona die maokt dat toch zö spannend ee. En je kan ook op die CD de ménsen 'öören prao- ten, roepen en schrêêuwen. Mao 't is nie allemao ellende 'öör op die CD. 't Loopt goed af, allicht. En 't schoonste van allemao is dat je die kinderstemmetjes zö dude- lijk kan beluusteren. En die kun nen nog schööne ziengen ook. As 'k daore over zit te dienken, be gint de brievenbusse te kleppe ren. De wind gaot draoien. Strek jes de busse dichte plakken, Mee teep. Mao êêst even wachten op de post en de folders, die onder- wegt binnen. ZATERDAG 8 MAART 2014 Entree Koningin Emmaweg 22 aan ein de doodlopende weg. Elke dag open. Podium van Zaamslag, Samshuwi zat. 8 maart, 20.00 uur, entree 10 euro. museummaandag.nl/burgemeester Blof-avond, Ned. 3, 20.25 uur. Vervolg om 21.15 uur met Blof live concert. door Edith Ramakers Lucie van Dam van Isselt tot 8 mei in de Drukkerij in Middelburg. Daarna R. Kimpe's werk uit de collectie Coumou, Jan Louter hangt een schilderij op van Lucie van Dam van Isselt (1871-1949). De schilderes is vooral bekend gewor den door haar stillevens, foto Lex de Meester door Rinus Willemsen D Finona Hack: Wissenkerke, uit de zéé herrezen, een hoorspel op cd, 10 euro. Vanaf 12 maart in de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91