Jal Kent u Kent (en Londen)? BINNENLAND 7 KAMERVERHUUR Grootverdiener bij de overheid levert volgend Eigenaar kan straks boete krijgen voor nalatig onderhoud bij kamerverhuur. volgende keer weer 5"- of B-claag£ ✓ajcan+ie-par/c- arrang&Me-nt 2p 159 115 165 145 289 185 245 335 189 135 UTRECHT - Huisjesmelkers, je hebt ze in soorten en maten, zo weten ze bij de studentenvakbond (LSVb) in Utrecht allang. Zoals de huurbaas die contracten aan biedt waarin de huurprijs niet klopt. Die prijs is gerelateerd aan de oppervlakte van de kamer; ten zij de huurbaas gewoon een aan tal vierkante meters verzint en daarmee een te hoge huur claimt. Conclusie: ga altijd de maten van de kamer na. Of de huisbazen die hun huizen niet onderhouden. Met lekke dak goten, verouderd sanitair, deuren die uit de hengsels hangen, slo ten die niet werken, maar óók met een jaarlijkse huurverhoging van pakweg 10 procent. Of neem nou de huiseigenaar die een borg 'gewoon' niet teruggeeft. Of de huisjesmelker die zijn huurders schrik aanjaagt als die maar even tegensputteren. „Het laat zien wat voor rare huis bazen er rondlopen", zegt Jorien Janssen, voorzitter van de LSVb. De Tweede Kamer bespreekt dins dag een voorstel om deze catego rie bazen steviger aan te pakken. Het gaat om een initiatief van mi nister Blok (Wonen). Het wordt gemakkelijker om hun een boete op te leggen en zo nodig zelfs te onteigenen als het te bar wordt. „Het is een halve oplossing, maar een goede ontwikkeling", licht Janssen toe. Het fenomeen huisjesmelker is voor de vakbond al jaren een gru wel. „Voor een groot deel van de ze mensen is huisjes melken een gemakkelijke manier van geld ver dienen. Er zijn er die in de steden tientallen panden in bezit heb- Tilburg en Maastricht komen qua aanbod aardig in de richting van de vraag. Daar voldoen veel ka mers echter niet meer aan de ei sen van deze tijd. De LSVb pleit ervoor huisjesmel kers die te hoge huren vragen, ook aan te pakken. „Voor die cate gorie moet eveneens een boete komen", zegt Janssen. Verder is ze van mening dat gemeenten ge makkelijker initiatief moeten kun nen nemen om in te grijpen. „Nu is het zo dat de huurder dat moet doen, maar een gemeente moet dat ook kunnen. En wat ons be treft mag dat ook gelden voor an dere instanties die hierbij betrok ken zijn." Ze geeft tot slot nog het voor beeld van de huisbaas die eist dat kamerhuurders zich niet bij de ge meente mogen inschrijven. Hij hoeft dan minder belasting te be talen. „Dat mag hij niet vragen. Het is een plicht én een recht je in te schrijven in de gemeentelij ke basisadministratie. Veel stu denten denken dan: 'het zal wel' en doen wat de man vraagt. Maar uiteindelijk kost het je je uitwo- nendenbeurs." Het kabinet ging gisteren akkoord met dit voorstel van minister Ro nald Plasterk (Binnenlandse Za ken, PvdA). Nu ligt de grens in de publieke en semipublieke sector nog op 130 procent van het salaris van een minister, ook wel bekend als de balkenendenorm. Voor bestuurders die op dit mo ment nog te veel verdienen, komt een overgangstermijn van vier jaar. Het voorstel is slechts een eerste stap: Plasterk meent dat de bezol diging van alle topfunctionaris sen die met publiek geld worden betaald, uiteindelijk naar een maatschappelijk aanvaardbaar en verantwoord niveau moet. Dit be tekent dat er nog een ander voor stel komt, dat regelt dat ook bij voorbeeld hoogleraren en me disch specialisten niet meer mo gen verdienen dan een minister. Alleen in een handvol bijzondere gevallen kan het kabinet een uit zondering blijven maken. ben." Het Kamervoorstel maakt vooral werk van de huisbaas die de boel niet bijhoudt. Hij of zij draagt daarmee bij aan een slech te leefomgeving en dat wordt strafbaar. Het voorstel doet echter niets aan de hoge kamerhuren. De LSVb vindt dat niks. „De huur is een afspraak tussen huurder en huisbaas. Nu kan er alleen iets aan gedaan worden als de huur der het initiatief neemt." De vak bond vindt dat te mager. De huurder kan nu klagen bij de huurcommissie. In 2012 kwamen daar 4582 geschillen op tafel. In 69 procent van de gevallen werd de huurder in het gelijk gesteld. Die stap zetten, is niet zonder risi co. Janssen: „Er zijn huisjesmel kers die bedreigingen uiten en in timiderend overkomen. Niet iede re student maakt daar dan nog graag een zaak van." En wat in de meeste steden ook telt: voor elke vertrekkende stu dent staan er tien in de rij. De huiseigenaar gebruikt zijn macht en de student staat zwak. Amsterdam en Utrecht spannen de kroon wat betreft kamernood. Steden als Eindhoven, Enschede, tfghwb pharosreizen ZATERDAG 8 MAART 2014 Huisjesmelker in de knel l* n tn.lt f' Verre reizen Steden reizen Tirr. Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen www.dejongintra.nl/busreizen Reissom exclusief 17,50 reserveringskosten Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau en €2,50 calamiteitenfonds Ontdek de mooiste plekjes van Kent én Londen! U verblijft in Kent, op ca. 20 minuten van het gezellige kathedraalstadje Roch ester. Een prima uitvalsbasis om uitstapjes te maken, zowel met de auto als de trein. Gaat u een dagje naar Londen (een half uur 'treinen' vanuit Strood)? Bewondert u de White Cliffs bij Dover? Ook zeker doen: een kijkje in het prachtige Canterbury. En wat dacht u van Leeds Castle, volgens velen het mooiste kasteel van Engeland! Vakantiepark Allhallows ligt aan de monding van de Thames. Het heeft een binnen- en buitenzwem bad (open: juni-aug.) en diverse sport- en spelfaciliteiten. Ook is er een pub en een restaurant. euro p.p. zoek boekcode 10989 Inbegrepen 4x of 7x overnachting in drie-/ vierkamerstacaravan retourovertocht Duinkerken - Dover voor 1 auto verbruik van elektriciteit, eindschoonmaak, bedlinnen en entertainmentpas Prijzen midweek 07/04 27/04 28/04 04/05 05/05 11/05 12/05 25/05 26/05 01/06 02/06 06/07 07/07 20/07 21/07 31/08 01/09 21/09 22/09 31/10 door Patrick Wiercx Keuken in een studentenhuis. Huis bazen moeten ervoor zorgen dat hun deel van het onderhoud van de ruimte die ze verhuren, op or de is. foto Joost Hoving/HH door Laurens Kok DEN HAAG - Topambtenaren en be stuurders van ziekenhuizen, univer siteiten en woningcorporaties mo gen vanaf 1 januari nog maximaal 177.410 euro per jaar verdienen. Dat bedrag is gelijk aan een minis terssalaris, inclusief onkosten en pensioenbijdrage. Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 cpm) met zoek boekcode 10989 of ga naar een van de reisbureaus van VakantieXperts. ia* Prijzen in per 5-d arrangement p.p. Zie voor het 8-d arrangement en de prijzen bij 5 of 6 personen: pharosreizen.nl. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten (€20,-) en kosten Calamiteiten- £T^ DFDS fonds (€2,50). JÉT SEAWAYS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7