PZC Ode aan Wim Sonneveld (1917-1974) 23 KIJKTIP zaterdag 15.30 uur Natasja Froger is in Welcome home wederom druk met het over eind helpen van mensen die kampen met fikse tegenslag. „Dit geeft enorm veel voldoening." Nee, vervelen gaat het nooit. De hulpprogramma's zijn Natasja Froger op het lijf geschreven. Showprogram ma's? Nou nee, niets voor haar, daar zijn anderen veel beter in. Zij doet ge woon wat ze graag wil, al volgt ze een ren je rot-schema, dezer dagen. Behalve de opnamen voor Welcome home, waarin mensen geholpen worden die met fikse tegenslag kampen, werkt ze aan Met open armen, een programma over gezinnen in een adoptieprocedure. „Dit werk brengt me heel veel voldoening", zegt ze. „Ik word er echt heel blij van dat ik mag helpen. Mensen verwachten gelukkig niet dat ik met een wonderpil kom om al het leed van de wereld op te lossen. En iemand die nog maar 5 jaar te leven heeft toch 100 laten worden, dat lukt ook niet. Maar je geeft mensen wel een positieve duw in de rug." Ze ziet zichzelf niet als een programmama ker. „Ik ga de deur uit om mensen te hel pen. Ik ben geen tv-maker. De mensen met wie ik werk, moeten de lijn van het programma maar in de gaten houden. Dat vergeet ik. Ik ga te veel op in de verhalen van de mensen." In Welcome home zijn die verhalen vooral heftig en dramatisch. Mensen die na ziek te, een brand, een scheiding of een ver keersongeluk hun eigen huis hebben ver waarloosd. Gezinnen in zak en as na het overlijden van een kind. Een vader die tij dens de verbouwing van zijn huis komt te overlijden, waardoor zijn vrouw en kinde ren in rouw én in een bouwval achterblij ven. „Tijdens zijn ziekbed werd die vrouw ook nog eens aangereden door een fout van iemand anders: knie verbrijzeld, afge keurd voor haar werk. Klap op klap op klap. Het is onvoorstelbaar hoe veel leed er is, hoe veel ellende één gezin kan treffen. „Ik trek het me aan, dat zou jij ook hebben als je zulke brieven leest. En tijdens de op namen zitten we een paar dagen midden in dat verhaal. Je kunt dan niet op zondag avond daar wegrijden en denken: zo, dat was het, wat heb ik morgen ook alweer alle maal te doen? Dat we echt iets kunnen be tekenen, is een fijn gevoel. Ik plan ook al tijd aan het begin van de dag een rondje over de hei in, samen met mijn honden. Ik heb dat echt nodig. Met al die zware verha len is het lekker even tegen die beesten aan te kunnen lullen." Welcome home kreeg dit seizoen een iets an dere opzet. „Als kijker leerde je de hoofd persoon voorheen niet echt persoonlijk kennen, meer via familie en vrienden die over ze vertellen. Dit seizoen komen ze zelf ook aan het woord. Het is toch even an ders als ze zelf hun verhaal doen." Ze praat heel veel met de kandidaten, maar lang niet alles haalt de buis. „Mensen lo pen heel snel bij me leeg. Ik vind dat ik mensen moet beschermen. Als ik denk dat iets té privé is, dan zet ik mijn zendertje uit tijdens een gesprek. Die ruimte krijg ik ook altijd van mijn team, gelukkig. Er kij ken hier veel mensen naar, dat vereist ver antwoordelijkheid." Uiteraard beseft ze zelf des te meer hoe goed ze het heeft. „Nou ja, het gaat me er niet om dat ik het goéd heb, het gaat erom dat iedereen om me heen gezond is. Men sen die mij kennen, weten: zet haar in een hutje op de hei en ze is net zo gelukkig. Voor Effe geen cent te makken hebben we een maand in een rijtjeshuis gewoond. Ik was er liefst nooit meer weggegaan, het was ontzettend praktisch. Dat grote rot huis, ik ben er klaar mee. Daar zit mijn ge luk niet." Van China en Taiwan tot Haïti, van Zuid-Afrika tot Nicaragua: ze reist zich suf voor Met open armen, dat volgens de plan ning komend najaar op de buis komt. „Heel bijzonder, heel heftig. Ik ben in feite getuige van de geboorte van een gezin. Dat is zó gaaf. Alleen weten we niet of we ko mend najaar halen, ik volg mensen, maar versnel geen processen. Het is zoals het is, niets meer, niets minder. Weet je, ik word hier echt blij van. Zo lang ik dat gevoel heb, wil ik blijven doen wat ik doe: het ver schil maken in het leven van mensen." ZATERDAG 8 MAART 2014 foto Nick van Ormondt Media 'Te privé? Zendertje uit!' door Monique Brandt Welcome home. Elke dinsdag op RTL 4, 21.30 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75