auping Onderzoek risico's in buurt van veebedrijf Seksuele minderheid eist plek op in games Morgen: wakker worden in je eigen Criade; de Auping onder de boxsprings Nieuw 6 BINNENLAND Jouw Criade koopje bij Auping Plaza. Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Ga naar www.auping.nl/criade en creëer je eigen Criade „Games zijn lang ontwikkeld voor en door hetero, blanke man nen van een jaar of 30", zegt initia tiefnemer Menno Deen, promo vendus op het gebied van serious gaming aan de Fontys Hogeschool voor ICT en de Technische Univer siteit van Eindhoven. „Maar ieder een gamet tegenwoordig, zeker jongeren. Als je daar begint met het weergeven van stereotypes van homoseksuelen of lesbiennes, geef je een verkeerd beeld af." COC Nederland bevestigt dit. „In zogenaamde AAA-games (spellen uit het topsegment) is er nog nooit een LHBT-hoofdpersoon ge weest", zegt Philip Tijsma van de homobelangenorganisatie. Op zestig plaatsen worden lucht- metingen verricht en bij driedui zend mensen wordt onderzocht of ze zijn blootgesteld aan ziekte verwekkende bacteriën. Het on derzoek wordt uitgevoerd in Bra bant, maar de uitkomsten gelden naar verwachting voor veehoude rijen in het hele land. Het gaat om een vervolg op een inventariserend onderzoek dat in 2011 is gedaan. Toen bleef een aan tal vragen over de relatie tussen veebedrijven en gezondheids klachten onbeantwoord. De onderzoekers gaan met lucht- metingen na welke eventuele ziek teverwekkers bij woningen rond om veehouderijen voorkomen. Dit gaat om veroorzakers van in fectieziekten (bijvoorbeeld Q-koorts) en om fijnstof en delen van bacteriën die tot astma en COPD kunnen leiden. Bij het on derzoek wordt onder de omwo nenden bloed en slijm afgeno men en is er een longfunctietest. Daarnaast zullen de deelnemers een uitgebreide vragenlijst invul len. Het onderzoek wordt uitge voerd door het RIVM, het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu. De resultaten worden be gin 2016 verwacht. „Ze worden gemaakt voor de du- des: jonge mannen waarvan men denkt dat ze hetero zijn. Maar 5 tot 10 procent van de bevolking is LHBT - lesbisch, homoseksueel, biseksueel of transgender -, dus dat is een rare veronderstelling." Op de jaarlijkse Game Developers Conference in San Francisco, hét congres voor spelontwikkelaars wereldwijd, hoorde Deen ieder een praten over het gemis. „Maar met praten alleen kom je er niet, dus besloot ik een game jam te organiseren." Tijdens een game jam ontwikkelen gamemakers in korte tijd nieuwe spellen. Dit weekend in Amsterdam, en later dit jaar in San Francisco, staat di versiteit centraal, niet alleen die van LHBT'ers maar ook van vrou wen. Want terwijl zeker de helft van de gamers vrouw is, worden ook vrouwen nog vaak met onmoge lijk smalle tailles en een flinke boezem weergegeven. Zo was La- ra Croft lange tijd een sekssym- bool en prinses Peach van het po pulaire spelletje Mario standaard de dame in nood. „In de laatste versie van Lara Croft werd ze ein delijk een normale vrouw. Het gaat niet heel hard, maar er is dus wel aandacht voor", aldus Deen. Spelers kunnen nu in bijvoor beeld het wereldwijd veel gespeel de Mass Effect 1 en 3 en Dragon Age II kiezen voor een romance met iemand van dezelfde sekse. „Videogames zijn gestopt om ho moseksuele karakters 'aan te kon digen'. Ze introduceren ze zonder veel fanfare om te zeggen 'ja, ze zijn er en het is normaal'", zegt Lucien Soulban, zelf homo en scriptschrijver bij spelontwikke- laar en -uitgever Ubisoft op de blogsite van het bedrijf. Maar een homoseksueel hoofdper sonage ziet hij nog niet snel ge beuren, 'omdat men bang is voor het effect op de verkoop'. „Het is voor gameontwikkelaars een uit daging om zo'n spel te maken, zonder dat dat op de markt met een een stempel krijgt", zegt Horst Streek, voorzitter van de brancheorganisatie Dutch Games Association. De eerste versie van Mass Effect kreeg bijvoorbeeld van het conservatieve Fox News in Amerika kritiek vanwege de mogelijkheid tot relaties met ie mand van hetzelfde geslacht. Streek: „In de filmindustrie zijn al heel wat mooie films gemaakt met homoseksuelen. Waarom bij games niet?" „Een paar jaar na de start van Hab- bo Hotel zag je daar coming outs", weet Nathalie Korsman, voorma lig 'hotelmanager' van de populai re online game waar tieners in een virtuele wereld kamers kun nen inrichten. „Nu krijg je ook al wat LHBT-kamers waar men niet alleen komt om met seks te expe rimenteren, maar ook gewoon om te chillen. Het is tijd om daar wat meer over na te denken. Dat je je online misschien eerder als een toyboy wil presenteren dan als een stoeipoes." Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl door Paulus Smits door Freke Remmers AMSTERDAM - Homo's, lesbiennes, biseksuelen en transgenders zou den een grotere rol moeten krijgen in (video)games en online spellen. Zestig gamemakers steken daarom dit weekend de koppen bij elkaar om spellen te maken met meer di versiteit dan gebruikelijk. HEESWIJK-DINTHER - Om meer in zicht te krijgen in de gezondheidsri sico's voor omwonenden van vee houderijen, begint maandag een groot onderzoek. Op zestig locaties in Noord-Brabant en bij drieduizend omwonenden wordt onderzoek gedaan Mannelijke spelpersonages zoenen in Dragon Age II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6