PZC 18 19 Tropisch paradijs met een verhaal 21 Fietsen op z'n Noors Een koude wind snijdt door de auto. De verwarming van de oude, open jeep staat aan, maar biedt weinig soelaas. De fleece cape in camouflagekleur zorgt voor maar een beetje warmte. Het is dan ook niet het jaargetij de om met deze cabrio avant la lettre door Groesbeek en omgeving te rijden. Achter het stuur van de jeep zit Bert Eike lenboom. De inwoner van Groesbeek start te, geïnspireerd door de historie van het Gelderse dorp, vorig jaar zijn onderneming Liberation Tour. In de Dodge neemt Eike lenboom gasten mee op een belevingsrond rit door de heuvels van Groesbeek, langs talloze plekken met hartverscheurende en heroïsche verhalen over de Tweede Wereld oorlog. De jeep is door Eikelenboom een beetje gepimpt. Zo zijn de banken in de laadbak voorzien van een kussen en is een geluidsinstallatie ingebouwd, waaraan een hypermoderne iPod gekoppeld is. Uit de boxen klinkt Boogie woogie bugle boy van de Andrews Sisters. De perfecte muziek bij zo'n ritje in dit oude legervoertuig. We vertrekken bij het Bevrijdingsmuseum in Groesbeek. In deze omgeving landen op WAAR EN WAT 17 september 1944 duizenden parachutis ten en zweefvliegtuigen met materieel: het begin van Operatie Market Garden, de grootste luchtlandingsoperatie in de Twee de Wereldoorlog. De geallieerden stuiten op enorm Duits verzet. Groesbeek en om streken veranderen in een hels frontgebied. Als je weet waar je moet kijken, zoals Bert Eikelenboom dat weet, zie je de oorlog en de gevolgen ervan nog altijd. Hij stopt de jeep voor een boerderij aan de Boersteeg, in het golvende buitengebied bij Groes beek. Naast het tuinpad staat een marke- ringspaal. Het is een betonnen versie van een bom die, zo vertelt Eikelenboom, door bommenwerpers afgegooid werd om de plek te bepalen waar later de echte bom men afgegooid moesten worden. Vlak voor buurtschap De Horst zet Eikelen boom de jeep stil. Op de iPod zoekt hij een geluidsfragment dat hij 'te leen' kreeg van Liberation Route Europe. Deze Liberation Route volgt het pad dat de geallieerden be wandelden bij de bevrijding van Europa in 1944 en 1945. Op talloze plekken langs de route liggen zwerfkeien, zogenoemde luis- terplekken, waar je door te luisteren naar een geluidsfragment de geschiedenis kunt herbeleven. Wij luisteren naar de lotgeval len van bewoners van De Horst. De buurt- schap werd op 17 september 1944 bevrijd, maar even later kwamen de Duitsers terug. De bewoners verscholen zich in de kelders van het klooster. Terwijl de jeep Bakkerij Oomen passeert, horen we via de boxen dat bakker Antoon Oomen vier weken lang met gevaar voor eigen leven brood bakte voor de schuilende dorpsbewoners. We zetten koers terug richting Groesbeek, de Andrews Sisters zingen In the mood. Ei kelenboom stuurt het voertuig naar Klein Amerika. We stoppen bij een gedenksteen met ingemetselde plaquettes van zwart marmer. Daarmee worden de tienduizen den geallieerde militairen herdacht die in de winter van 1944*1945 de frontlinie tus sen Maas en Waal bewaakten. Hotsend en klotsend door kuilen en over keien rijden we tot de rand van het Bom- menbos. Dat heet zo omdat hier de spoor lijn eindigde die het Duitse leger gebruikte om munitie naar de opslagplekken in het bos te brengen. We stappen uit en kijken naar oude oorlogsbeelden op een tv die Ei kelenboom tevoorschijn tovert in de laad bak van de jeep. Die verschrikkelijke oor log komt met de minuut meer tot leven. De heuvels in de omgeving van Groesbeek vormden op 17 september 1944 het decor van Operatie Market Garden. In een oude jeep maken wij een belevingsrondrit langs talloze plekken met hartverscheurende en heroïsche verhalen over de oorlog. In een iee met de Andrews Sisters door Marcha van Schijndel De Liberation Tour is een rit in een Dodge langs plekken in en rond Groesbeek die een belangrijke rol speelden in de Tweede We reldoorlog. Er is ruimte voor acht personen. De tour kost 200 euro en duurt 2,5 uur. Meer weten over Liberation Tour of zelf een rit boeken? Kijk op www.liberationtour.nl. Liberation Route Europe volgt de weg van de geallieerden bij de bevrijding van Euro pa. Die begint in Normandië en gaat via Noord-Brabant en Gelderland richting Ber lijn. Op ruim 80 plekken in Nederland kun je bij zogeheten luisterkeien een hoorspel beluisteren over de gebeurtenissen op die plek in 1944-1945. Op www.liberationrou- te.com staat alle informatie over het Neder landse deel van deze route. De expositie Routes of Liberation: European legacies of the second world war reist de ko mende jaren door Europa. Tot 31 maart is de expo te bezoeken in de Eusebiuskerk in Arnhem. Zie www.routesofliberation.com. Groesbeek Langs de route van de Liberation Tour liggen zwerfkeien. Hier kun je luisteren naar geluids fragmenten en zodoende de verhalen uit de oorlog herbeleven, foto's Marcha van Schijndel ©reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69