Nederland meet met twee maten bij sancties De ontwikkelingshulp aan Uganda is stopgezet vanwege de antihomowet. Maar daarmee zet Nederland zich ook buitenspel in de dialoog. SPECTRUM 15 voor een cursus. Artikelen lezen van 'soms wel dertig pagina's' en met alle maal woorden 'die zij niet kende'. En soms was zij 'wel drie uur bezig' om zo'n stuk door te werken. Welkom op de universiteit, denk ik dan. Studeren gaat niet als je niet kunt en niet wilt lezen. Een hbo-do- cent zei mij onlangs dat ze boeken had afgeschaft, want 'studenten lezen niet meer'. Maar dat is niet de oplos sing. Net zo min als we voor kinderen groente en fruit van het menu schrap pen, omdat ze liever frites en snoep eten. Lezen moet. En als studenten niet kunnen lezen, dan moeten we ze dat maar leren. Van papier. Intussen blijkt ook digitaal aanteke ningen maken onverstandig. Studen ten met pen en papier steken meer op van colleges. Sowieso onthouden stu denten achter een laptop minder van de stof. Een laptop hindert bovendien niet al leen de eigenaar, maar ook andere stu denten die het beeldscherm kunnen zien. Ook dat heeft onderzoek overtui gend uitgewezen. Eén van de terreinen waarop ik eigen lijk wel succes verwachtte van de digi tale revolutie, was rekenen op de ba sisschool. Computers kunnen makke lijk en eindeloos oefensommetjes ge nereren. Maar sinds ik met mijn jong ste dochter Cito-opgaven online heb doorgewerkt, geloof ik ook daar niet meer in. Online sommen zijn onover zichtelijk. Plaatjes en dergelijke moes ten we eerst vergroten door ze aan te klikken. Daardoor verloren we over zicht over de opgave. We konden geen aantekeningen maken. Ook las tig. Wel kreeg je bij elke som feed back. Maar die feedback bevatte altijd maar één soort uitleg bij de som. Het programma legde niet uit wat wij eventueel fout hadden gedaan. En ook niet of onze manier van uitrekenen misschien ook goed was. Kortom, het programma doet niet wat een goede docent juist wél doet. Ook hier zetten de digitale leermiddelen leerlingen vooral op achterstand. Zeker, de strenge antihomo wet in Uganda is verwer pelijk. Maar hoe zet je je afschuw kracht bij zonder het de bevolking en ook de homogemeenschap in dat land nog moeilijker te maken dan ze het al heb ben? Noch de discussie zoals die nu gevoerd wordt, noch internationale sancties zoals het stopzetten van de bi laterale ontwikkelingshulp aan de re gering van Uganda, dragen bij aan het versterken van de positie van homo's en lesbiennes in Uganda en andere ontwikkelingslanden in Afrika. Sterker, hun positie komt hierdoor al leen maar verder onder druk te staan. Sancties polariseren. Politieke leiders in Afrika zullen onder grotere druk ko men te staan van hun kiezers om 'daadkracht' te tonen en vast te hou den aan bestaande wetten en 'eigen normen en waarden'. De stap van de Nederlandse overheid om bilaterale hulp aan de Ugandese overheid stop te zetten, lijkt logisch. Deze hulp moet immers bijdragen aan het versterken van de rechterlijke macht in het land, dezelfde rechterlij ke macht die moet toezien op het uit voeren van de gewraakte antihomo wet. Tegelijk verspeelt Nederland hier mee de positie om de dialoog te blij ven voeren met de Ugandese overheid en veranderingen te bepleiten. Terwijl het gaande houden van de dia loog over homorechten in Rusland en kele weken terug nog hét argument was om een zware Nederlandse dele gatie af te vaardigen naar Sotsji en te verantwoorden dat Rutte, Maxima en Willem-Alexander gezamenlijk onze schaatsers konden aanmoedigen. Een andere tegenstrijdigheid: in Ugan da wordt de bilaterale hulp stopgezet, terwijl de handelsrelaties worden aan gehaald met Tanzania en Zanzibar, waar zware straffen staan op homo seksualiteit. Op zijn minst wekt Ne derland de indruk met verschillende maten te meten en handel te laten pre valeren op mensenrechten. Hoe gaan wij, als niet-gouvernemente- le organisatie, nu verder met ons werk in Uganda? Het belangrijkste is om te zorgen dat de ruimte blijft be staan om iedereen te kunnen helpen die hulp nodig heeft, zonder onder scheid te maken naar sekse, seksuele geaardheid, afkomst of religie. In Uganda doen we dat op het vlak van gezondheidszorg, onderwijs, voedsel zekerheid, rampenparaatheid en lo kaal ondernemerschap. In dat werk kun je vaak niet om de overheid heen. 66 Veel Afrikaanse landen voeren met hun antihomowetgeving een laissez aller-beleid We zullen dan ook alles doen om met die overheid de dialoog te blijven voe ren, ook over discriminatie en seksua liteit. En we weten dat dat een even wichtsoefening is die waarschijnlijk alleen maar moeilijker wordt. Er zijn verkiezingen in aantocht en in die tijd zetten veel politieke leiders minderhe den in het verdomhoekje. Dat zie je nu in Uganda, en straks in Ethiopië en Burundi. Op die manier laten machthebbers zien dat ze op kunnen tegen de boze, westerse buitenwereld en hopen ze stemmen te winnen. Aan ons om in die gepolariseerde werke lijkheid 'de dialoog gaande te hou den'. Hoe moeilijk dat soms is, illustreert een voorval tijdens mijn laatste reis in Kameroen. In een gezelschap van in tellectuelen en maatschappelijke lei ders sprak ik mijn afschuw uit over een door de media uitvergroot proces tegen vermeende homoseksuelen. Ik kreeg geen bijval. Zij vonden dat de verdachten gevangenisstraf verdien den. Veel Afrikanen zien homoseksua liteit als een uit het westen geïmpor- teerd 'fenomeen' dat moet worden be streden. Aids en de opkomst van reli gieuze extremisten, zowel moslims als uit Amerika overgewaaide kerkelij ke sekten, hebben dat rabiate klimaat alleen maar aangewakkerd. Intussen tellen maatschappelijke orga nisaties in Uganda hun knopen. Een partnerorganisatie van Cordaid trok de vergelijking met militaire strate gen die pas in de aanval gaan als ze in schatten dat de kans op een overwin ning 50 procent is of meer. Op dit mo ment schatte hij de kans dat de over heid haar homobeleid zou aanpassen op o procent. Dat maakt het voor Ugandese organi saties die ook hulp verlenen aan ho mo's moeilijk. Formeel kunnen die medewerkers worden opgepakt en in de gevangenis verdwijnen. In Uganda dreigt dat ook daadwerkelijk te gebeu ren. Toch zie je dat de praktijk er in veel Afrikaanse landen met een anti- homowetgeving een laissez aller-be leid wordt gevoerd. Een kerkelijk lei der uit Nigeria, een land waar homo koppels die willen trouwen volgens de wet veertien jaar cel kunnen krij gen, vertelde me laatst dat homosek sualiteit hetzelfde is als vreemdgaan, iets van alle tijden, iets wat in de Bij bel voorkomt. Als kerkelijk leider keur de hij het af, maar onder geen beding mocht dat respect voor mensenrech ten in de weg staan. Natuurlijk zou hij in publieke debatten een hardere toon aanslaan, want dat wordt nu een maal van hem verwacht. Dat wel. Cordaid zal in landen als Uganda, Ka meroen en Nigeria niet stoppen met het steunen van lokale gemeenschap pen om zo overheden te dwingen tot een soepeler homobeleid. Dat is de wereld op z'n kop. Wij zullen blijven zoeken naar de ruimte om hulp te bie den aan wie dat nodig heeft. Waar we maar kunnen doen we dat met steun en in samenspraak van de overheid. ZATERDAG 8 MAART 2014 Si Remco van der Veen is mana ger gezond heidszorg bij hulporganisatie Cordaid en lid van de leden raad van zorg verzekeraar Menzis. ©reageren? opinie@depersdienst.nl door Remco van der Veen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67